Kouč Pavel Patera musí hvězdnou sestavu Sparty neustále usměrňovat, popisuje těžkou pozici trenéra Martin Procházka

V pravidelném úterním čase si v pořadu Čistá hra povídali moderátor David Nyč, hokejový expert Martin Procházka a hokejový reportér František Kuna. Probrali trápení pražské Sparty, zlepšené výsledky Litvínova, ale i blížící se rekordní počin Alexandra Ovečkina v dresu Washingtonu. Jak zvládal během kariéry Martin Procházka stěhování mezi jednotlivými destinacemi a slovní narážky zkušenějších hokejistů? Užijte si celou Čistou hru. 

Alexandr Ovečkin vstřelil v duelu proti Carolině 785. gól v dresu Washingtonu a už jen jediný přesný zásah ho dělí od vyrovnání rekordního Gordieho Howe. Co říkáš na úctyhodnou statistiku ruského kanonýra?

Je to fantastický výkon a ocenění za věrnost pro klub. Ve Washingtonu z Alexandra vyrostla opravdová hvězda a povede se to jen hráčům, kteří mají talent dávat góly, zároveň mají důvěru klubu, že ho nechtějí nikam vytrejdovat. Dostal dostatečný prostor, za který se organizaci odvděčil. Bude to úžasný milník a je málo takových hráčů, kteří celou kariéru zůstanou v jednom klubu. 

Ovečkin je ve Washingtonu už od roku 2005, takže nikdy moc nemusel řešit stěhování. Martine, ty jsi naopak vystřídal hodně klubů. Máš bohaté zkušenosti se stěhováním mezi kluby?

Ano, ale přiznám se, že to není úplně můj styl. Měl jsem raději, když jsem někde zůstal delší dobu. Vždy mi totiž chvilku trvalo než jsem se srovnal s novým prostředím a kabinou. Já střídal celky v Evropě a v extralize, NHL to je úplně jiná situace. 

Stěhuje se v běžném případě hokejista s nějakým malým kufrem, protože může třeba očekávat, že bude brzy vytrejdován zase někam jinam?

Přesně tak. Nikdo sebou netahá celý byt, má pár věcí, které potřebuje mít nutně u sebe. Když se to tak vezme, tak hráčská kariéra je strávená na zimním stadionu nebo v organizaci. Většinou kluby jsou schopny zařídit hráči všechno včetně bydlení. Při angažmá v Omsku, jsme s Pavlem Paterou a Jardou Kamešem bydleli na gubernátorovo chatě. Vozili nás tam přes dvě ochrany, takže o nás věděli úplně všechno. Kdykoliv jsme si vezli v kufru v autě nějaké to pivo a rachtalo to vzadu, tak o nás věděli. Jít na diskotéku vůbec nebyla šance.

Kde jsi měl během kariéry nejhezčí bydlení?

Nejraději vzpomínám na bydlení ve Stockholmu, kam jsme odešli celý útok. Každý z nás dostal byt a bydleli jsme zhruba dvě stě metrů od sebe v takovém satelítku. Bylo to v krásném prostředí u jezer, měli jsme to kousek do Globen Areny a centra. Šlo o ten náš první pohled do světa. 

Pojďme k tématu extraligy. Momentálně se nedaří pražské Spartě a v aktuální tabulce drží až deváté místo. Martine, to je asi hodně málo na Spartu, že?

Je to zklamání pro všechny fanoušky Sparty. Kritika se snáší zatím především na obranu, ale podle mě to souvisí hodně s disciplínou, protože tým je často zbytečně vylučovaný. Na druhou stranu se Spartě nedaří ani přesilovky, kde v této statistice se drží až na desáté pozici. 

Čtěte také

Sparta má ale na "papíře" hodně silný kádr. Můžou hrát roli i nějaká ega hráčů?

Vypadá to, že ano. Nevím jestli to má Sparta úplně dobře poskládané, protože každý by chtěl hrát přesilovky, ne každý se dostane na oslabení... Sparta zatím nemá jasně uhlazený systém, ve kterém všichni vědí, co mají dělat. 

Mrzí tě tápání Sparty, i proto, že na lavičce Sparty stojí tvoje někdejší hokejové dvojče Pavel Patera?

Měl jsem možnost sledovat jako kouče už v létě, on pro to žije, ale nemá to vůbec jednoduché. Má v kádru plno hráčů, kteří by chtěli hrát v prvním útoku a není lehké je stále usměrňovat.

Generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová se vyjádřila ve smyslu, že momentálně v klubu nemá nikdo nic jisté včetně hráčů a trenérů a pokud nedojde k rychlému zlepšení, dojde ke změnám. Je na místě mluvit o změnách ve sparťanském táboře?

Tlak od fanoušků je obrovský, v O2 Areně bývá skvělá návštěvnost, lístky nejsou zadarmo. Nikdo nechce vidět klub ve spodních patrech tabulky. Vedení už dochází trpělivost a snaží se na hráče vytvořit další tlak, který je donutí k lepším výsledkům. 

Souhlasíš, že neúspěchy Sparty jsou vidět více než neúspěchy jiných klubů?

Trochu ano. Sparta je v hlavním městě a má velkou tradici, takže ten tlak je větší. Na druhou stranu už jsou dva celky, které přistoupily letos k výměně trenérů - Plzeň a Litvínov. Každé město když se dlouhodobě nedaří, tak přistoupí k ráznému kroku. Pokud se Sparta brzy nezvedne, tak nejspíš Pavlovi Paterovi nezbyde nic jiného než, že to zabalí.

Jak vzpomínáš na zápasy se Spartou během tvé kariéry?

V našich dobách většina těch hráčů pocházeli z měst, kde jsme hráli. Nebyly tam naplaveniny. Rivalita mezi Kladnem a Spartou byla obrovská. Fanoušci se na to vždy těšili a říkali: můžete prohrát klidně pět zápasů, ale nesmíte prohrát se Spartou. Když přijela Sparta na Kladno, tak probíhaly obrovské manévry, policisté na koních a fanoušci byli schopní se tam "zmydlit". 

Martine, po ukončení hráčské kariéry jsi se stal televizním expertem a od vzniku Radiožurnálu Sport máš vlastní pořad Čistá hra. Jak upovídaný jsi byl jako hráč na ledě?

Přiznám se, že jsem se soustředil více sám na sebe. V pokročilejším věku jsem už ale na rozhodčího občas vylítl a pamatuji si, jak nás v jednom zápase vyházel z jednoho útoku všechny na trestnou lavici. 

Co peprného jsi si jako hráč vyslechl nebo zažil?

V začátcích kariéry, když jsme nastupovali v Českých Budějovicích, tak obránce Suchánek to dost často řezal. Když jsem se objevil u nich ve třetině na prvním vhazování jako mladík s mřížkou, tak mi řekl: mladej, moc mi sem nejezdi nebo dostaneš takovou sekyru, že uvidíš. V utkání jsem dal góla a Suchánek mi pak říkal, že mu nadávají na střídačce, že mu tam pořád jezdím (smích). To bylo ale to příjemnější. V NHL se to mezi hráči "mydlilo" častěji. Stalo se mi v prvním přípravném utkání za Toronto v Madison Square Garden proti New Yorku Rangers, že ihned po úvodním vhazování se do sebe pustili všichni hráči, asi nějaké nevyřízené účty, naštěstí jsem nastupoval až ve čtvrté lajně. Divil jsem, kde to jsem a co se tady bude dít. 

Františku Kuno, v zámoří se často používá označení trash talk. Jak ho přeložíme do českého pojmu?

"Hnojomet".

Jsou hokejisté v zámoří během zápasu upovídanější než ti čeští?

Přijde mi, že ano. Komunikace mezi hráči je tam mnohem větší. Hodně se to posunulo, hráči se mnohem více respektují.

Snaží se starší hokejisté dávat mladým vyjukaným hráčům najevo, že prostor na ledě patří hlavně zkušeným?

Je to tak. Mladí kluci, kteří skočí do velkého hokeje, tak se tím ale určitě nijak extra netrápí, jsou schopni se s tím starším zkušeným hráčem i poprat. Určitě nejde o nějaké extrémní zastrašování

Z dotazů posluchačů vybíráme: Litvínov je stále na posledním místě tabulky, ale po odchodu trenéra Vladimíra Růžičky dokázal dvakrát vyhrát. Myslíš si, že bude tým pod novým koučem Karlem Mlejnkem fungovat?

Všiml jsem si, že pod Karlem Mlejnkem začal Litvínov hrát více týmově a disciplinovaně. Za poslední dvě vyhraná utkání zaznamenal jen šest vyloučených. Vypadá to, že se všichni podřídili filozofii týmu a možná se jim začne dařit. 

Co říkáš na rozhodnutí, že se Vladimír Růžička v Litvínově přesunul do role trenéra dorostu?

Úplně jsem tenhle krok nečekal. V Litvínově mají dvě organizace rozdělené, jedna se stará o A-tým, ostatní o mládež. Oslovili ho ihned z mládeže a pro mladé kluky je to skvělá inspirace. Podle vyjádření Vládi, ho to hned polapilo a má nový impuls.

Jaké vzpomínky má na mládežnické kategorie hokejový reportér František Kuna a s kým se v minulosti na ledě popral? Jakou rozhlasovou kabinu si oblíbil napříč tuzemskými stadiony? Kdo z hráčů se snažil nejčastěji rozhodit Jaromíra Jágra? Poslechněte si celou Čistou hru a užívejte si každý hrací den české extraligy pořad S mikrofonem za hokejem. 

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
Spustit audio

Související