Čistá hra: Putování po tuzemských hokejových stadionech. Jan Gusta Havel nedá dopustit na halu v pražských Holešovicích

Čistá hra Martina Procházky ve studiu Radiožurnálu Sport? Až do startu nového extraligového ročníku nikoliv. Hokejový pořad budeme vysílat z tuzemských stadionů, kde se hraje nebo hrála nejvyšší česká hokejová soutěž. Začínáme na ikonickém stadionu ve Sportovní hale Bubenči, kde českoslovenští hokejisté dokázali vyhrát zlato na světovém šampionátu. Vzpomínky na tehdejší dobu a svatostánek přidá i vzácný host Jan Gusta Havel. Poslechněte si netradiční díl hokejové talkshow.

Gusto, jací byli fanoušci v šedesátých, sedmdesátých letech minulého století? 

Vesměs tu vždy bylo vyprodáno. Když sem jezdili soupeři, tak věděli o jedné věci. Bylo tady v hale opravdu teplo, stačilo pět, sedm minut a byli propocení. Když se teď tady dívám a koukám okolo a srovnám to s moderní O2 arenou, tak to je sice krásná hala, ale v Holešovicích bylo na hokejisty z pohledu diváka líp vidět. Ta akustika je tu výborná, je potřeba to jen pořádně opravit a udělat z toho pořádný palác. Chodili se na nás dívat z prezidentské lože i komunističtí činitelé a nám se říkalo "vládní" mužstvo, ale my s nimi neměli nic společného. Jinak vzpomínám na to, že je to tady opravdu nádherná hala. 

Jaké to bylo v roce 1962, kdy Sparta získala svůj první stadion? 

Byla postavená nová hala a my hráči vždy říkali, že hrajeme v Národním divadle. Venku bylo minus patnáct, dvacet stupňů a lidé se vždy na stadionu v šatně svlékli, odhodili kabáty a užívali si hokej. Zápasy byly vyprodané a znamenalo to takový přechod z té Štvanice, která jinak pro československý hokej hodně znamenala. Hala se otvírala, my měli tu čest si tam zahrát vůbec první zápas a za ty léta se stala opravdu řádně pokřtěnou. 

Čtěte také

Gusto, co říkáš aktuálnímu stavu mládežnického hokeje v Česku?

Divím se jedné věci, kdy skauti rozhodují o cestách hráčů do Ameriky. Trénink v jakémkoliv českém mužstvu je stejný jako v Kanadě, ale jde o to, že tu patnáct, dvacet let pořád říkáme, že něco uděláme. Je potřeba, aby to vzal do svých rukou předseda Českého svazu ledního hokeje. Musí se tady udělat stadion, vedle něj škola a atletický stadion, přesně tak to vypadá "venku". Tam rodiče přivezou děti ráno rovnou do školy i sportoviště, což u nás bohužel není. Určitě je čas na změnu, ale je to i velká otázka financí. 

Martine, momentálně v Holešovicích sledujeme trénink pražské Sparty. Jak na tom podle tebe tým trenéra Patery bude v nadcházející sezoně?

Myslím si, že rozhodně bude mít znovu jen ty nejvyšší ambice. Sparta udělala jednu velmi výraznou změnu a to na pozici brankáře, kdy angažovala Kubu Kováře. On určitě zvládne ten tlak, který je ve Spartě dlouhodobě na gólmany vyvíjen, a bude ten muž na správném místě, na což se Sparťané budou spoléhat. I příchod trenéra Pavla Patery dává velký předpoklad tomu, že se budou znovu vyznačovat útočným stylem hry. 

Jak se Gustovi Havlovi líbí práce juniorky ve Spartě? Jak věří současnému kádru Pavla Patery do nadcházející sezony? Poslechněte si celou Čistou hru z tréninkového stadionu v pražských Holešovicích.

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
Spustit audio

Související