Radiožurnál Sport naladíte v síti DAB+ a na internetu. Jaké výhody přináší digitální rádio?

20. květen 2021

Nevíte, jak naladit Radiožurnál Sport? Přečtěte si, jak přejít na digitální vysílání DAB+, a máme pro vás také také odpovědi na nejčastější dotazy. 

Čtěte také

DAB+ je novou digitální platformou pro poskytování moderních mediálních služeb všude tam, kde trávíme hodně času – do domácností, chat, chalup a hlavně do automobilů, a to zdarma a bez závislosti na internetu.

Kvalitní, stabilní, úsporný

Jaké hlavní výhody má příjem DAB+? Především nabízí vysokou kvalitu zvuku, prostor pro více rozhlasových stanic, multimediální doprovodné služby, stabilní příjem, energetickou šetrnost a jednoduché ovládání přijímačů.

Při pokrytí 95 procent populace navíc patří Česká republika mezi 11 zemí s nejrozvinutějším signálem DAB+ v Evropě a komfort poslechu digitálního signálu si tedy mohou dovolit prakticky všichni posluchači u nás.

Nebojte se digitálního rádia

Kolem přechodu na vysílání DAB+ se šíří řada mýtů. Jaké jsou nejčastější z nich a co je na nich pravdy?

Je DAB+ přijímač drahý?

Záleží, jaké máte nároky a co všechno od přijímače očekáváte. Rádia s nejzákladnějšími funkcemi a textovým displejem lze sehnat v řádu stokorun. Další výbavou může být barevný grafický displej nebo kombinace hybridního přijímače, které reprodukuje kromě DAB+ i internetové rádio nebo on‑line média. Taková zařízení začínají na ceně okolo dvou a půl tisíce korun.

Český rozhlas podporuje digitální rádio DAB+ rozsáhlou kampaní

Musíte být online, když chcete naladit DAB+?

Ne. Digitální rozhlasové vysílání se šíří z velkých vysílačů podobně jako například televizní signál. Rádio tedy využívá především běžnou teleskopickou anténu. Některá vybavenější zařízení lze navíc připojit k internetu a posluchač tím pádem může rádio využívat i nad rámec jeho základních funkcí - třeba k poslechu internetových rádií nebo hudebních aplikací typu Spotify.

  • Kde poslouchat Radiožurnál Sport?

Program bude dostupný pro 95 procent populace v multiplexu ČRo DAB+, pro ostatní zájemce pak na internetu. V multiplexu ČRo DAB+ bude mít vyhrazený datový tok 48 kbps s kódováním HE-AAC, ve verzi 2, k dispozici bude pochopitelně na kanálu 12C (Čechy) i 12D (Morava).

 

Musíte si kvůli DABu+ koupit nové auto?

Nově vyráběné vozy by měly mít už DAB+ tuner v základní výbavě, u starších je možné pořídit tuto technologii za příplatek nebo použít doplňkový digitální přijímač (DAB+ adaptér).

Čtěte také

Naladím na DAB+ rádiu i VKV (FM) vysílání?

Ano, samozřejmě. Všechny DAB+ přijímače jsou zároveň vybaveny i analogovými FM tunery. Lze tedy přijímat i další stanice, které zatím v DAB+ nevysílají.

Je vysílání ve standardu DAB+ neekologické a náročné na energii?

Právě naopak. Výhodou tohoto způsobu vysílání je sdružení více programů do jednoho balíku. To umožňuje optimálnější využití vysílacích kmitočtů a větší nabídku služeb. Další výhodou je možnost přenosu různých doplňkových dat - textů, obrázků, map... Díky přenosu mnoha programů na jednom kanálu je tedy toto vysílání mnohonásobně méně energeticky náročné, a tudíž i šetrné k životnímu prostředí. K jeho pokrytí stačí menší vyzářené výkony vysílačů, což vede k omezení elektromagnetického smogu. 

autoři: Český rozhlas , and
Spustit audio

Související

Sledujte nás