Stínadla jsou žluto-modrý kolos, ve kterém se ztratí všichni fanoušci Teplic

17. září 2021

Martin Minha v podcastu Stadiony navštívil teplický žluto-modrý kolos, který ho ohromil svojí velikostí. Kapacita stadionu je tak velká, že se současní fanoušci Teplic na stadionu ztratí. Legenda Pavel Verbíř v podcastu zavzpomíná na svůj vojenský přestup a bydlení na stadionu a s legendárním hlasatelem Lubošem Fridrichem zavzpomínáme na velké úspěchy teplického fotbalu. 

Teplický fotbalový stánek je s kapacitou zhruba 18 tisíc diváků třetím největším fotbalovým stadionem v České republice. Je řešený čistě železobetonovou konstrukcí, která tvoří tři mohutné zastřešené tribuny a pouze malá severní nezastřešená část narušuje uzavřený prostor vysokých modro-žlutých tribun.

Multimediální prohlídku Stínadel si můžete užít zde.

Stínadla tak návštěvníkům nabízí zážitek srovnatelný s návštěvou moderních zahraničních stadionů. Znásobený je ovšem možností krásného výhledu na Krušné hory, a to právě přes malou severní tribunu.  

Výstavba Stínadel byla dokončena v roce 1973 a stadion patřil mezi ty nejmodernější v Evropě. Na slavnostní otevření dorazil mimo jiné tehdejší prezident FIFA, anglický sir Stanley Rou, a mohl sledovat společně s 13 tisíci diváky úspěšný souboj Teplic s týmem Slavia Sofia, za nějž nastoupilo sedm bulharských reprezentantů.

Na kvalitě stavby se bohužel výrazně projevil tlak na dodržení termínu pro otevření. Ten byl z politických důvodů stanoven na den výročí osvobození Sovětskou armádou. Nedostalo se tak bohužel na novátorské přístupy, jakými bylo zavedení termální vody do zázemí budovy nebo vybudování tartanové rozběhové dráhy uvnitř hlavní tribuny. Především byla ale uspěchána celá dostavba stadionu a odvedené stavařské práce nedosahovaly vždy požadované kvality.

Měl hrát za Duklu, ale Teplice ho „ukradly“

Fotbalista Pavel Verbíř odehrál svoji kompletní seniorskou kariéru za FK Teplice. Po ukončení kariéry se stal součástí realizačního týmu, kde dnes zastává funkci vedoucího mužstva.

Martin Minha a Pavel Verbíř

Původně měl hrát za Duklu Praha, ale šikovní funkcionáři Teplic ho nakonec získali do svého mužstva. Překvapený Pavel Verbíř se tak hlásil na vojnu ke sklářům a první rok pro něj Stínadla fungovala taky jako kasárna – v jedné kanceláři měl improvizovaný byt.

„V Teplicích trénoval pan Masopust a věděl, že hraji v Neratovicích a že mě čeká vojna. Pověřil funkcionáře, že kdyby to šlo měl by mě rád v Teplicích,“ vzpomíná legenda severočeského klubu. „S vědomím toho, že po Silvestru nastupuji za Duklu mi přišel dopis, že 20. prosince nastupuji v Žatci. Byl jsme vykulený a nevěděl jsem, co se děje. Funkcionáři ale změnili rozhodnutí Vojenské správy, takže jsme se 3. ledna hlásil v Žatci jako hráč Teplic.“

Hoši! Signál pro akci Edy Poustky.

Populární masér Eda Poustka je synonymem pro dobrou náladu v kabině a samozřejmě také pro vynikající fyzický stav fotbalistů, o něž se stará.  Celý český fotbalový národ zná Edu zejména díky jeho vítězným rýmovaným pokřikům, které spatra dává po utkání s hráči v šatně.

3D model stadionu

  • Kapacita: 18 221

  • Otevřen: 9. května 1973

3D vizualizace: Marek Vybíral

Omalovánky

Chcete si doma užít zábavu? Stáhněte si omalovánky s tématikou klubu i stadionu.

Podcastová série Stadiony s Martinem Minhou

Podcast Stadiony s Martinem Minhou

Podcastová série Stadiony s Martinem Minhou přináší unikátní příběhy fotbalových stadionů. Šestnáct dílů nabízí posluchačům prohlídky stadionů včetně míst, kam se běžný fanoušek nedostane. Rozhovory s legendou připomínají ty největší zážitky spojené s klubem a stadionem. Fanoušci v emotivních rozhovorech pak přináší svůj pohled, proč fotbalový stánek jejich klubu je tím nejlepším místem na zemi. Vše je doplněno o zajímavosti z historie a nechybí ani krátký osobní pohled na stadiony od moderátorů O2 TV Sport.

Podcastvou sérii a multiemdiání prohlídky najdete na sport.rozhlas.cz/stadiony.

Spustit audio

Související