Nejhezčí emoce jsme zažili hned po závěrečném hvizdu, vrací se ke slavnému vítězství nad Ruskem Martin Procházka

Ve středu to bude přesně 25 let od největšího úspěchu českého hokeje na turnaji v Naganu! Radiožurnál a Radiožurnál Sport proto chystá ve středu 22. února od 18.00 v Cinema City Nový Smíchov velkou akci, na kterou přislíbili účast olympijští vítězové Martin Procházka, David Moravec, Robert Reichel, Roman Čechmánek, Josef Beránek a Slavomír Lener. Právě náš hokejový expert Procházka vzpomíná na zlaté vyvrcholení hokejového turnaje. Poslechněte si celou Čistou hru.

Martine, co ti zůstalo ve vzpomínkách z chvíle, kdy před 25 lety zazněla závěrečná siréna finálového utkání proti Rusku?

Obrovský řev. Když jsme viděli, že Rusové vystřelili puk přes celé hřiště, tak se vědělo, že už nemají žádnou šanci s výsledkem něco udělat. Na střídačce se začalo hrozně řvát a jeden za druhým jsme skákali na led. Ty první emoce byly nejlepší a nejhezčí. 

Jaké bylo nastavení mysli před závěrečným zápasem? Přistupoval k němu jinak i trenér Ivan Hlinka?

Trenér do toho šel stejně, snažil se atmosféru uvolnit. Chtěl, aby tam byl smích a pohoda. Byl známý tím, že rád vtipkoval i mimo led. Díky tomu jsme nebyli stažení a ve stresu, pořád u nás převládala spíše radost. 

Čtěte také

Martine, jakou máš vzpomínku na střelce rozhodujícího gólu ve finále proti Rusku Petra Svobodu?

Mně bylo šestadvacet let a měl jsem k němu obrovský respekt, protože už dosáhl v NHL velkých úspěchů. Těšil jsem se na něj, ale byl jsem trochu překvapený z toho, že úplně zapomněl naši řeč. Když jsme se poprvé viděli před Naganem a začal mluvit, tak mu opravdu nebylo moc rozumět. Chvíli to trvalo, ale paradoxně mu to obrovsky prospělo, začal mluvit lépe, protože tam samozřejmě čeština jela pořád.

Stal se Petr Svoboda lídrem kabiny?

Určitě. V momentech, kdy se schylovalo k tomu, že by někdo začal hrát na sebe, tak to on nebo Vláďa Růžička dali dohromady. Tým držel pohromadě. I když proslovy byly někdy k smíchu, tak jsme k Petrovi měli obrovský respekt.

Co dělal před 25 lety v Naganu Martin Procházka den před památným finále mezi Českem a Ruskem? Proč na olympijského vítěze po návratu z Japonska do zámoří fanoušci bučeli a pískali? Poslechněte si celou Čistou hru a ve středu 22. února si s námi užijte velkolepou oslavu hokejového úspěchu. Akce proběhne od 18 hodin v Cinema City Nový Smíchov v Praze a na programu bude dvouhodinová talkshow s rekonstrukcí úspěchu národního týmu zlatého Nagana od příjezdu na olympijské hry až po oslavy na Staroměstském náměstí. Akci budeme přenášet i ve vysílání Radiožurnálu a Radiožurnálu Sport, živý stream na facebookovém profilu Radiožurnálu Sport a YouTube kanálu Radiožurnálu.  

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
autoři: Filip Šedivý , rej
Spustit audio

Související