Litvínovu se nedaří od začátku sezony, odvolání trenéra Růžičky není překvapením, míní Procházka

Extraligový kolotoč má za sebou úvodní čtvrtinu a na čele tabulky se drží Pardubice, naopak na opačném pólu se krčí Litvínov. Jaké je kouzlo trenéra Radima Rulíka, který dokázal nabitý kádr Východočechů zkrotit a zatím táhne za jeden provaz? Proč se nepodařilo Vladimírovi Růžičkovi trenérské angažmá u Vervy? Probere Spartu příchod obránce Michala Kempného? Co stojí za úspěšným vstupem do sezony v podání Olomouce a Vítkovic? Užijte si celou Čistou hru Martina Procházky.

Martine, po 14 odehraných kolech vedou extraligovou tabulku Pardubice. To vzhledem k jejich mohutnému letnímu posilování asi není překvapením?

Pardubice od začátku sezony předvádějí velice kvalitní hokej. Povedlo se jim doplnění kádru hvězdami z KHL, tým si sedl. Pozitivní atmosféru tam podporuje i trenér Radim Rulík, který s hráči dokáže kvalitně pracovat a až na pár výjimek Pardubice soupeře jasně přehrávají a vítězí jasným rozdílem. 

Petře, myslíš si, že na výborné výkony má vliv i to, že do týmu přišly posily jako Lukáš Radil a Tomáš Zohorna, kteří už mají vztah k pardubickému klubu?

Za mě určitě. Už v minulosti v jednotlivých týmech proběhlo spoustu přestupů, ale ne vždy se povedly, protože hráči jednoduše nebyli spjati s týmem. V současném kádru Pardubic je u hokejistů určitě klubismus v srdcích a na ledě je to vidět.

Navíc ta síla týmu se projeví i v době, kdy z Pardubic odejde Lukáš Sedlák do zahraničí nebo se zraní Tomáš Hyka...

Přesně tak. Když je v týmu taková konkurence, tak kluci musí makat na každém tréninku na maximum a jít do toho. Kouč Radim Rulík navíc vyžaduje maximální koncentraci na trénink, hráči to respektují a projevuje se to i v zápasech.

Jak vnímáš dosavadní působení trenéra Rulíka a nemůže být postupem času problémem, že současně funguje i jako kouč reprezentační dvacítky?

Petr Kadeřábek: Nemyslím si, že by to mělo mít významnou roli. Rulík je především klubový trenér, ale i u reprezentace funguje dobře, což bylo vidět na nedávném mistrovství v létě. Má skvělý cit na složení hráčů v jednotlivých útocích. Momentálně je Rulík základním stavebním kamenem úspěchu Pardubic, protože není úplně jednoduché pracovat s tím, že si můžete přivést téměř kohokoliv, ale je umění aby ten nabitý kádr šlapal.

Dynamo se může opřít i o spolehlivou brankářskou dvojici ve složení Roman Will a Dominik Frodl. Jak si myslíš, že spolu budou gólmani vycházet v průběhu sezony až se budou blížit zápasy play off?

PK: Oba dva budou chtít určitě chytat, ale mají v týmu určitou roli. Znám je oba osobně a mezi nimi určitě nebude žádná nezdravá rivalita. Pomáhají si i v tréninku. Frodl bude čekat, jestli dostane šanci od Willa. Ale to si nemyslím, protože Roman Will je typ brankáře, který nemá výkyvy, chytá na výborné úrovni a občas přidá nějakou tu nadstavbu. On se pro play off narodil, umí to a zároveň má za sebou i na tréninku Frodla, což ho nutí podávat maximální výkony. Brankářská dvojice je velmi dobře zvolená, protože si sedla lidsky. 

Martine, druhé Vítkovice zaostávají za Dynamem pouze o bod. Stojí za jejich úspěšným vstupem do sezony především příchod Petera Muellera?

Vzpomínám si, když nám Roman Šimíček říkal, že se snaží udělat kvalitní kádr pro sezonu. Mueller a další zámořská posila Peter Krieger udělaly Vítkovice rozdílovými. Vůdčí osobností je i Lakatoš a vše je to vedeno trenérem Milošem Holaňem, kterého hráči respektují. Tým Vítkovic hraje nepříjemný, tvrdý a agresivní hokej a zároveň nedostává moc branek. Mají sezonu skvěle rozjetou. 

Čtěte také

Martine, který tým je zatím ve vrchní polovině tabulky trochu nad plán?

Určitě se před sezonou moc nepočítalo s tím, že bude na páté pozici Olomouc. Navíc když do zámoří odešel David Krejčí, který v loňském roce táhnul tým. Ukázalo se, že jim tolik nechybí a dosavadních dvaadvacet získaných bodů je zatím skvělá vizitka. Olomouc hraje podobně nepříjemným stylem hokeje jako Vítkovice, navíc doma předvádí skvělé výkony a soupeřům se tam hraje špatně. 

Věříš, že se dosud desátá Sparta probudí?

PK: Myslím si, že si to ještě sedne. Když se podíváme na složení jednotlivých útočných řad v průběhu sezony, tak se neustále mění. Sobotka, Řepík a Horák ty hrají stále pohromadě, ale teď se vracejí hráči, kteří byli zranění. Primárně ve Spartě musí zlepšit defenzivu. Šestatřicet inkasovaných gólů je hodně, navíc když máte za zády tak kvalitní gólmany, jako Sparta má. Tým se hodně obměnil, přišel nový trenér, chce to všechno čas, ale za mě má Sparta jeden z nejkvalitnějších kádrů v extralize. 

Sparta o víkendu ohlásila ze zámoří příchod obránce Michala Kempného. Bude vyčnívat v dresu Pražanů hned od začátku?

MP: Bude potřebovat se trochu rozehrát. Přece jenom ten zápasový rytmus je úplně něco jiného než trénink. Možná od začátku nebude úplně vyčnívat, ale třeba do toho vlétne naplno a překvapí mě. Michal Kempný určitě pomůže i v přesilových hrách, umí rozdávat kotouče a má i výbornou střelu. 

Platí informace, že Michal Kempný by do prvního zápasu v dresu Sparty měl naskočit ve středečním duelu proti Vítkovicím?

PK: Podle rozhovoru, který jsem s ním dělal, bylo poznat, jak moc se na zápas těší. Možná by nastoupil už v neděli, ale byla na něm vidět obrovská únava a jet lag. Trénoval ihned po příletu a musí se z té únavy vybruslit, aby se dostal do tempa. Trenér Pavel Patera a spoluhráč Michal Řepík mluvili o tom, že určitě posilou bude, ale potřebuje čas. 

Zaměříme si na opačný pól tabulky, kde se krčí Litvínov, který ztrácí na předposlední Kladno čtyři body. Včera vedení Vervy odvolalo kouče Vladimíra Růžičku. Martine, překvapil tě tento tah?

Překvapení to rozhodně není. Litvínov je po sedmi porážkách a od začátku sezony nehraje dobrý hokej. Měl dobrou přípravu, kde z devíti zápasů prohrál jen dva. Se vstupem do sezony ale jejich forma šla dolů. Byly tam jen dva záchvěvy, když dokázala Verva otočit zápas s Hradcem Králové a následně vyhrát v Karlových Varech. Pak přišla znovu deka a tak odvolání trenéra bylo asi neodvratitelné. Za Vláďu mě to docela mrzí, protože jsme toho spolu hodně zažili. Taková je ale trenérská práce, když se nedaří, tak se vždy vyhodí trenér.

Spojíme se s reportérem Davidem Kalvasem, který je přímo v Litvínově na tréninku A-týmu. Vnímají na severu Čech odvolání trenéra Vladimíra Růžička jako očekávanou věc nebo spíše blesk z čistého nebe? 

Dalo se to čekat. Je potřeba to vzít v širších souvislostech. Růžička tu byl od loňského listopadu a ze čtyřicetidevíti zápasů dokázal s Litvínovem vyhrát pouze patnáct. I když má Růžička trenérské úspěchy, tak v Litvínově to nefungovalo a vedení už došla trpělivost.

Vladimír Růžička má za sebou několik neúspěšných trenérských angažmá  v extralize. Myslíš, že o něj bude v české nejvyšší hokejové soutěži ještě zájem?

MP: Byl bych rád, kdyby se ještě objevil na střídačce. On má svoje nároky a nabídky, a je jasné, že pokud by klesl ze svých nároků, tak si ho některé kluby mohou dovolit. Není to pro něj určitě jednoduché, protože každý neúspěch nepomáhá trenérské kariéře a týmy mají možnost si vybírat spíše z mladých, nových koučů. Nevím, jestli ještě uvidíme Vláďu letos i v budoucnu na střídačce extraligového týmu.

Davide, kdo po Vladimírovi Růžičkovi povede hokejisty Litvínova a jak rozhodnutí vedení vnímáš?

Tým převzal Karel Mlejnek, s kterým budou spolupracovat asistenti David Kočí a Robert Reichel. Bavil jsem se o tom s šéfem klubu Pavlem Hynkem a ten zmínil, že Karel Mlejnek přišel v létě a chtějí, aby někdo pokračoval v nastolené práci. Bylo víc variant ve hře ale Mlejnek si vybral zmíněné asistenty, protože s Reichlem spolupracoval už u reprezentační dvacítky. 

Je už na tréninku výrazně cítit, že Litvínov vede Karel Mlejnek?

Ten pocit jsem úplně neměl. každopádně Mlejnek s hráči na ledě hodně mluví a vše řídí, možná i proto, že Robert Reichel se k týmu připojí až ve čtvrtek. 

Vladimír Růžička sice skončil jako trenér u A-týmu, ale v organizaci Litvínova bude i nadále pokračovat. V jaké roli?

Mluvil jsem se šéfem mládeže Kamilem Havelkou, který Růžičkovi nabídl pozici trenéra u dorostu. Domluvili se a už zítra by Růžička měl nastoupit na trénink k mladíkům.

Za současnou situaci Litvínova viní fanoušci především generálního a sportovního ředitele Pavla Hynka. Jakou pozici má nyní?

To ví asi jenom polský majitel, který rozhoduje o tom, kdo tuto funkci bude vykonávat. Zdá se, že Pavel Hynek úplně nahnutou situaci v klubu nemá. Má smlouvu do konce sezony a pak se uvidí.

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
Spustit audio

Související