Ďolíček pražských Bohemians je stadion, kde si můžete doslova sáhnout na hráče i rozhodčího
Ďolíček pražských Bohemians je stadion, který se běžným fotbalovým stánkům zcela vymyká. Diváci díky bezprostřednímu kontaktu s hrací plochou mohou hráčům nebo rozhodčím říct svůj názor přímo do očí. To také v podcastu Stadiony potvrzejuje legenda Antonín Panenka, který si během zahrávání rohů povídal s fanoušky nebo se bál o jejich životy, když sledovali zápasy Bohemky na topolech v blízkém okolí.
Ďolíček byl ve své největší slávě v první polovině 80. let přirovnáván k anglickým městským stadionům. Bezprostřední kontakt fanoušků, hráčů i rozhodčích, kdy si jedni i druzí na sebe mohou de facto sáhnout, vytváří jedinečnou atmosféru. Ďolíček čeká v budoucnu velká rekonstrukce. Jeho současný stav je již nevyhovující, přesto si jako jeden z mála českých stadionů drží svůj výrazný genius loci.
V článku si můžete poslechnout podcast, vyzkoušet si kvíz, podívat se na fotogalerii nebo si stáhnout omalovánky pro své děti.
Podcast o Ďolíčku a Bohemians
Během prohlídky stadionu uslyšíte:
- Jindra Jindřišek boří mýty o nafoukaných fotbalistech
- pod kotlem Bohemians nechtějí brankáři chytat
- Ivan Trojan je srdcař a pravý klokan
- nejošklivější místnost v Ďolíčku je media box, ale je z ní nejkrásnější výhled
Antonín Panenka vzpomíná:
- na kontakt s diváky během zápasů
- na slavný přátelák s Rapidem Vídeň
Fanynka Marietta prozradí:
- proč se bojí rekonstrukce stadionu
- jaké to bylo fandit v době pandemie
Rozhodně si pusťte podcast o Bohemians a Ďolíčku, ať můžete nasát atmosféru stadionu, kde je fanoušek nejblíže hráčům i rozhodčím. Více než 45 minut strávených v Ďolíčku pražských Bohemians každého doslova uhrane.
Z historie Ďolíčku
Fotbalový stadion pražských Bohemians zvaný Ďolíček je jedním z nejstarších městských stadionů. Byl slavnostně otevřen v roce 1932 a pojmenován jako Dannerův stadion po řediteli vršovické Občanské záložny, ale především mecenáši a velkém fanouškovi Bohemians Zdeňku Dannerovi.
Název Ďolíček v průběhu let u fanoušků, ale i novinářů tak zdomácněl, že se stal oficiálním názvem stadionu. Název pochází paradoxně z dob, kdy původní stadion tehdejších AFK Vršovic stál ještě o kus dál v prohlubni za továrnou Waldes, a proto se mu také říkalo právě Ďolíček.
Multimediální prohlídku Ďolíčku si můžete užít zde.
Stadion si během své skoro 90leté historie prošel několika rekonstrukcemi. Ta pravděpodobně nejvýznamnější proběhla v létě roku 1970. Místo dřevěné tribuny tehdy byla postavena hlavní železobetonová tribuna s kapacitou přes 3tisíce diváků. Kapacita stadionu je vlastně kapitolou sama pro sebe. Ač se to dnes nezdá, v 70. letech se na Bohemku vešlo až 18tisíc diváků, o něco později byl maximální počet diváků snížen na 14tisíc. Z dnešního pohledu to zní neuvěřitelně, protože v současné době se do Ďolíčku vejde pouze něco přes šest tisíc diváků. I při návštěvě pěti tisíc fanoušků vám však přidá zcela zaplněný.
Antonín Panenka je největší legenda Bohemians
Antonín Panenka ve své kariéře poznal až do svého odchodu do zahraničí jenom jeden klub a to pražské Bohemians, kde odehrál 230 ligových zápasů a vstřelil 76 gólů. Jeho legendární dloubák není nutné představovat a tak dodejme, že v lize nikdy nevstřelil gól hlavou a v současné době je prezidentem klubu.
Diváci v Ďolíčku jsou tak blízko hráčům, že se mohou jich doslova dotknout. Žádný jiný stadion nenabízí takový bezprostřední kontakt s diváky. Domácí hráči to milují, hostující už asi budou jiného názoru a kdo má ze zápasu občas rozhodně strach, tak to jsou samotní rozhodčí. Nedávno fanoušci Bohemians masírovali záda domácímu Jakubovi Podanému, když se připravoval vhazovat aut a bylo z toho krásné virální video.
Na podobné zážitky vzpomíná v podcastu Tonda Panenka, který si během zahrávání rohu rád povídal s fanoušky.
Kvíz
Pojďte si vyzkoušet jaké máte znalosti z historie pražských Bohemians. Nebudeme se ptát na jednoduché otázky typu jaké logo mají klokani z Vršovic, protože to ví každý včetně fotbalových neználků. Ovšem už vás vyzkoušíme z otázky komu tyto zvířata fotbalisté AFK Vršovice z Austrálie přivezli.
Pepa Jindřišek je legenda, kapitán a občas i kurýr
Pepa Jindřišek je hrající legendou. Petr Koukal vzpomíná jak Pepa rozvážel zboží z e-shopu nebo o víkendu spoluhráčům opravoval kopačky. V roce 2020 byl Josef Jindřišek zvolen Osobností ligy.
Omalovánky
Chcete si doma užít zábavu? Stáhněte si omalovánky s tématikou Ďolíčku a Bohemians.
3D model stadionu
- Slavnostní otevření 1932
- Původní název byl Dannerův stadion
- Současná kapacita je 6.300 diváků
Podcastová série Stadiony s Martinem Minhou
Podcastová série Stadiony s Martinem Minhou přináší unikátní příběhy fotbalových stadionů. Šestnáct dílů nabízí posluchačům prohlídky stadionů včetně míst, kam se běžný fanoušek nedostane. Rozhovory s legendou připomínají ty největší zážitky spojené s klubem a stadionem. Fanoušci v emotivních rozhovorech pak přináší svůj pohled, proč fotbalový stánek jejich klubu je tím nejlepším místem na zemi. Vše je doplněno o zajímavosti z historie a nechybí ani krátký osobní pohled na stadiony od moderátorů O2 TV Sport.
Podcastvou sérii a multimediální prohlídky najdete na sport.rozhlas.cz/stadiony.
Související
-
Na návštěvě u ševců na zlínské Letné – na stadionu, ve kterém bydlí správce
Martin Minha v podcastu Stadiony navštívil zlínský stadion, kde se podíval do šaten a objevil místní raritu hru šprtec. Legenda Zdeněk Grygera poodhalil fungování klubu.
-
Stínadla jsou žluto-modrý kolos, ve kterém se ztratí všichni fanoušci Teplic
Stadionem vás provede Martin Kovařík, na Stínadla vzpomíná legenda modrožlutých Pavel Verbíř. Dále uslyšíte rozhovor s legendárním hlasatelem Lubošem Fridrichem.
-
Andrův stadion v Olomouci je pastvou pro oči fanouška architektury
V podcastu Stadiony se dozvíte vše o historii tohoto krásného stadionu a doslova budete pohlceni jeho krásou. Oldřich Machala pak zavzpomíná na bouřlivou atmosféru 90. let.