Dálková plavkyně Jana Pechanová: Z olympijských účastí vzpomínám nejraději na Atény

7. červenec 2022
Na férovku s V. Hradilkem

Ve sportovní talkshow Na férovku s Vavřincem Hradilkem si povídala dálková plavkyně Jana Pechanová. Jak držitelka čtyř bronzových medailí z mistrovství Evropy a stříbra ze světového šampionátu vzpomíná na kariéru? Jak je s odstupem času spokojená se čtyřnásobnou účastí a výsledky na olympijských hrách? Co jí momentálně naplňuje v životě po profesionální kariéře? Co jí baví na plavání v rybníce? Poslechněte si celý rozhovor s rodačkou z Rakovníka.

Jano, nikdy jsi kariéru oficiálně neukončila. Posledním tvým závodem bylo olympijské Rio?

Původně jsem přerušila kariéru po olympiádě v Londýně, kdy se mi narodila dcerka Pavlínka. Pak jsem se vrátila pouze s myšlenkou dostat se na Hry do Ria, což se mi povedlo. Po hrách v Brazílií jsem se už rozloučila se všemi trenéry, kteří mě provázeli kariérou. Ti správní lidé věděli, že jsem skončila s profesionální kariérou, ale pokud to někdo ještě neví, tak to nyní oznamuji veřejně.

Čtěte také

Jaká olympiáda pro tebe byla nejkrásnější?

Ta moje první olympiáda v Aténách. Vůbec si neuvědomuji, že tam bylo spoustu věcí nedodělaných, protože jsem si Hry užívala jako závodník, ale i fanoušek. Myslela jsem si, že se mi kolena nerozklepou, ale i tak jsem byla před svým startem hodně nervózní. Vzpomínám na to, že jsem hodně času trávila v jídelně, kde byl nejbližší kontakt s ostatními sportovci a podporovala se tam ta správná olympijská myšlenka.

Na které trenéry nejraději vzpomínáš?

Mezi tři nejdůležitější patří určitě pan Mašek z Příbrami, který mě tréninkově vedl až do maturity. Pak ještě větší slova díků patří Pepovi Nalezenému do Brna, který byl zvyklý na souhru. A já byla zrovna ten typ člověka, kterému když se něco nelíbilo, tak to řekne naplno. Ráda vzpomínám i na trenérku Passerovou, která mi pomohla při mém návratu po narození dcery a snaze se znovu probojovat na olympiádu.

Jaká jsou specifika desetikilometrové trati? Který plavecký závod si během kariéry nejvíce užila? Poslechněte si celý rozhovor s Janou Pechanovou.

Sportovní talkshow Na férovku s Vavřincem Hradilkem každý čtvrtek živě na Radiožurnálu Sport
autoři: Vavřinec Hradilek , rej

Související