Andrašovský: Atmosféra v ženském hokeji není tak svázaná. Máme s reprezentacemi ještě plno plánů
Jaké jsou v tuzemsku podmínky pro ženský hokej? Kolik lidí se celkově stará o ženskou reprezentaci? Jak vysoká je kvalita PWHL? Co se dělá v Česku dobře, že v prestižní zámořské soutěži hraje i devět českých hráček? Jaké emoce vyvolala bitka Terezy Vanišové? V pořadu Na place si s moderátorem Ladislavem Hamplem povídal hokejový trenér Dušan Andrašovský i o nadcházejícím mistrovství světa žen, které v dubnu hostí České Budějovice.
Dušane, jak byste zhodnotil rok od zisku stříbra k zisku bronzu v podání české ženské hokejové reprezentace na mistrovství světa?
Díky medailím se nám povedlo získat více prostoru pro kempy, rozvojové akce, kterých máme každým rokem víc a víc. Snažíme se mít víc akcí, abychom holky naučili základní dovednosti, aby věděly na čem mají pracovat mimo svůj trénink. Pořád se ještě nedaří to, aby holky pracovaly na víc, aby byly většími atletkami a silnější. V tom jsme trochu pohodlní a trénink zatím nestačí na špičkovou světovou úroveň, když chcete sbírat medaile.
Jak se daří shánět finanční prostředky na ženský hokej?
Hodně se to mění a díky Národní sportovní agentuře se to daří. Peníze do ženského sportu tečou víc a každým rokem se navyšují. Je to největší zdroj financí. Pomáhají v poslední době významně i další sponzoři, díky kterým můžeme do ženského hokeje dostat profesionalitu. Když se bavím s lidmi, kteří mají velké finanční prostředky, tak říkají, že na ženský sport rádi přispívají. Peníze se nyní uvolňují snadněji než v minulosti.
Kolik lidí má přímo na starosti ženskou reprezentaci?
Je nás málo. Když to rychle spočítám, tak jde o čtyři manažerky a devět trenérů. Počty bychom potřebovali určitě navýšit. Tenhle rok se nám povedlo dotáhnout dvě holky do manažerského týmu a také jsme oslovili Karolínu Erbanovou, která začala asistovat u výběru U16. Vždy když máme nějakou rozvojovou akci, tak bojujeme s tím, abychom vykryli počet lidí na danou akci.
Jak se na tuto práci lákají lidé?
Většinou když někoho oslovíme na tuto práci, tak dostáváme kladné odpovědi. Nikdo u nás nemůže dostat profesionální smlouvu s paušálem a jsou hodnocení na denních odměnách. Naráží to na tom, že se něčím živí, mají někde závazky, které musí splnit. Každá klub nemůže to pak tolerovat při případných uvolněních na kemp. Momentálně je výhodou, že ženský hokej je na vzestupu a pokud někoho oslovíme, tak chtějí pro nás pracovat.
Dá se ženským hokejem v Česku uživit?
V České republice ne. V Americe už jsou profesionálky, které si dokáží vydělat. Jsou to průkopnice. Musíme jim poděkovat, že s tím začaly a už nyní se tím živí docela slušně. Minimální plat tam je asi kolem 50 tisíc dolarů. Nejlepší hráčky berou kolem 150 tisíc dolarů. Pomohla tomu ženská NHL (tzv. PWHL). Obrovský finanční příjem je tam ještě z reklam. Hvězdy v klubech jsou tam propagované všudemožně a vydělávají si slušné peníze.
V PWHL je devět českých hráček, což je nejvíc z evropských zemí. Co děláme tak dobře, že tam máme takové zastoupení?
Holky si prošly juniorskými reprezentacemi a díky jejich píli a vůli vystudovaly špičkové univerzity v Americe. Měly výkonnost a proto je kluby oslovily. Vrátilo se jim to, že odešly z Česka brzy za hokejem a studiem, protože dřív zde kvalita ženského hokeje vůbec taková nebyla. Pořád v Česku bojujeme s kvalitou soutěží, snažíme se to zlepšit, ale je to běh na dlouhou trať. Vize našich mladých holek je jasná a správná - bezplatné studium na luxusních a drahých školách. Díky hokeji dokáží vystudovat se stoprocentním stipendiem a zažít krásný vysokoškolský život v Americe.
Čtěte také
Jaká je kvalita PWHL po hokejové stránce?
Viděl jsem několik zápasů. V týdnu jedna soukromá televize vysílá až tři zápasy týdně. Je to odskočené od ostatních soutěží a kvalita hokeje je opravdu vysoká. Z Evropy tam odešly nejlepší hráčky a v druhé sezoně už to je opravdu jízda. Pár hráček kvůli kontraktům ve svých klubech v první sezoně zůstaly v Evropě, ale nyní už hokejistky, o které byl zájem, do soutěže vstoupily. Kvalita se ohromně posunula, i vzhledem k tomu, že se zápasy stěhují do velkých hal, kam může přijít až dvacet tisíc diváků. Vůbec už se v PWHL nebojí kontaktního hokeje a vypadá to dobře.
Viděl jsem dokonce i nějakou bitku v PWHL..
Tereza Vanišová je jedna z fyzicky nejlépe připravených hokejistek na světě. Ano ta bitka Vanišové se soupeřkou byla hodně povedená. Nikdo nechce, aby se holky mlátily na ledě, ale myslím si, že k hokeji to patří a ocenilo to plno lidí. Určitě to zase zpopularizovalo ženský hokej. Vzhledem k tomu, že jsi to zaregistroval i ty na sociálních sítích, tak je vidět, že to mělo dosah. Každopádně fyzická připravenost Terezy může být vzorem pro ostatní hráčky.
V dubnu bude poprvé v historii hostit ženské mistrovství světa Česká republika. Co pro vás událost v Českých Budějovicích znamená?
Jsme ve velkém očekávání. Tým, který se stará o organizační stránku, se o to stará už čtvrtým měsícem. Jezdí do Budějovic dvakrát týdně, aby organizovali vše, co je potřeba ohledně haly, jednání s městem, hotely nebo fitness centry. Prostě, aby pořešili vše. I pro nás je to obrovský závazek a neznámá, co nás čeká. Podle obrovského zájmu očekáváme vyprodanou arénu v Českých Budějovicích. Pro nás trenéry bude velkým oříškem připravit hráčky na tlak, který bude vyvíjen od diváků, médií a dalších. Budeme muset všechno regulovat, aby hráčky nebyly pod obrovským tlakem.
Očekáváte dobrou atmosféru od mistrovství světa?
Jsme v kontaktu s budějovickým fanklubem, který by měl podporovat atmosféru a věřím, že bude nejlepší za sedm mistrovství, které jsem kdy zažil. Snad to bude nejlepší.
Je trenérka ženské hokejové reprezentace Carla MacLeodová vzorem a inspirací pro české hokejistky?
Má charakter, má charisma a je velkou osobností. Holky pod ní hrajou rády. Nechci nikoho kritizovat za předchozí období a když se ohlédnu k tomu předešlému vedení, tak si musí nyní vážit toho, co je v současném stavu.
Čtěte také
Je pravdou, že jste trenérku česky naučili slovo pivo?
Je to tak. Sedne si s námi, dá si pivo a nebojí se toho. Většinou jde jako první spát, protože jak jsme tady v Evropě, tak má jetlag. Je s námi ráda a i mimo led jsme dobří přátelé. Pak mám problém s jedním slovíčkem, když pořád říkáme slovo fakt, to jsme jí museli vysvětlit. Pochopila to. Vždy když to slovo zazní, tak trhne hlavou, a podívá se na mě. (smích)
Má to v ženském hokeji snažší trenér nebo trenérka?
Začal jsem s klukama. Carla pak přišla po prvním roce a vnesla do toho novou dimenzi chování se k hráčkám. Je tam obrovská úcta a respekt. Důležitá je i důvěra, což se nám daří držet, nastavit a zachovat. Je to jeden ze základních stavebních kamenů, že jsme úspěšní.
V rozhovoru s Andreou Sestini Hlaváčkovou jste tvrdil, že jste se naučil chválit. Vydržel jste u té pozitivní motivace?
Někdy musím chválit, i když bych neměl. Je to pro dobro věci. Když chválím, tak musím sám sebe přesvědčit, že to tak opravdu je. Nesmí být poznat, že v tom co říkáte, není pravda. Tým trenérů, který máme, se chová čistě a férově. Za současný tým jsem velmi rád. Za první rok se nám to povedlo vykrystalizovat, někoho jsme nechali odejít a jinak se nyní mohu na lidi kolem sebe spolehnout. Je fajn mít kolem sebe lidi, kteří věci, o kterých mluví, tak i dělají.
Čtěte také
Trenérka Carla MacLeodová kromě reprezentace trénuje ještě jeden tým z PWHL. Jak se to dá kombinovat?
Díky nově vzniklé soutěži vznikla i dohoda díky IIHF. Majitel soutěže PWHL přerušuje sezonu během doby konání turnajů EHT. V budoucnu to asi dělat nebudou, ale nyní to tak bylo. Na všechny akce EHT tu tak mohla být s námi. Carla nechyběla na žádné akci, kterou jsme pro seniorskou reprezentaci dělali. Samozřejmě kdyby byla pořád v Evropě, tak ji využijeme ještě víc pro motivační věci. Má toho ale dost a práce v profi týmu je hodně. Začíná to pro ni být dost náročné, přelety a jetlagy jsou dané a budeme je těžko ovlivňovat. Carla je profík a srovnává se s tím dobře. Má smlouvu na olympijskou sezonu a uvidíme, co bude pak.
Jaká věc by se dala z ženského hokeje převést do mužského?
Možná respekt a uvolněnost. U mužů je to svázané, pomalu se tam nikdo neusměje. Všichni vám zakazují se bavit s protihráči, skoro se na ně nemůžete podívat. Atmosféra u žen je uvolněnější. Myslím si, že by to u chlap
Jakým způsobem relaxujete a odpočíváte po hokeji?
Čas je ukrutný a v sezoně je ho opravdu málo. Nejvíc volna mám od konce dubna, v květnu a červnu. Záleží na tom, jaká bude obsazenost na mé chatě, kterou pronajímám. Užiju si rybaření a v červenci, kdy zase začíná hokej, tak pruty zapadají prachem.
Související
-
Medailí se motivovat nechci. Parahokej je pro mě především zábavou, říká opora reprezentace Vápenka
Nevadí Vápenkovi, že v posledních letech už bude v parahokejové reprezentaci nejspíš působit jako brankář číslo dva nebo tři? Jaký má recept na dlouhověkost?
-
Slovácko pro mě byla nezapomenutelná štace. Nabídka z reprezentace se neodmítá, přiznává Svědík
Co Svědíkovi zkrátilo hráčskou fotbalovou kariéru? Jak vzpomíná na přízeň fanoušků v Uherském Hradišti? Jak to bylo s jeho odchodem ze Slovácka? Poslechněte si v Na place.
-
Mladým hráčům můžu zahraniční angažmá jen doporučit, říká prezident Českého svazu házené Zdráhala
Na jaké angažmá vzpomíná házenkář Ondřej Zdráhala nejraději? Proč bylo z pozice prezidenta Českého svazu jeho vizí vzít zahraničního kouče k mužské i ženské reprezentaci?