Zbyněk Sýkora se podíval svému handicapu do tváře a spatřil v něm příležitost. Nyní je v čele Českého paralympijského výboru

V pořadu Páteční finiš Kateřiny Neumannové se nejen o svém handicapu, ale i o práci předsedy Českého paralympijského výboru rozpovídal Zbyněk Sýkora. Co se mu za necelý rok ve funkci podařilo změnit a zlepšit v otázce podmínek pro handicapované sportovce? Co se skrývá pod pojmem, že sport je jen jeden. Jaká je podpora státu v současné těžké společenské situaci? Poslechněte si celý rozhovor s šéfem handicapovaných sportovců. 

Zbyňku, co je v současnosti primární náplní Českého paralympijského výboru?

Naším největším úkolem je práce na koncepci hnutí. Pracujeme na základním dokumentu, který tady zatím chybí. V listopadu nás čeká členská schůze, kde budeme chtít naše záměry a vize představovat.

Čtěte také

Sportovní prostředí se momentálně potýká se spoustou problémů. Jak jsou na tom momentálně paralympionici?

Nejsme na tom úplně dobře. Snažíme se být hodně aktivní na poli soukromých subjektů, protože shánění financí není vůbec lehkou disciplínou. Čekáme na hodně výzev a plno našich členů nemá k dispozici prostředky k běžnému fungování. Reprezentanti přestávají vyjíždět na akce, musí si případně brát půjčky, ale podpora od státu stále nedorazila. Sportovci buď vyjíždějí za své, půjčili si anebo na akci prostě nevyrazili.

Kolik času máte na vlastní sportovní aktivity?

Čím dál méně, ale potřebuji se stále udržovat v kondici. Krátce po úrazu jsem se věnoval atletice, konkrétně v hodu diskem. I díky tomu jsem se mohl podívat po různých koutech Evropy, následně jsem se věnoval basketbalu, kde jsem hrál poloprofesionální soutěž za Salzburg. Paralelně k tomu jsem si jako doplněk ještě v Českých Budějovicích vybral florbal, který mi hodně přirostl k srdci. Nyní se ale více věnuji rodině a vím, že nejde úplně skloubit pět dní v práci v Praze a o víkendech jezdit někam za sportem.

Páteční finiš K. Neumannové na Radiožurnálu Sport

Související