Oštěpařka Nikola Ogrodníková se hodem dlouhým 60,59 metru pohodlně kvalifikovala do finále. Čtvrtkařka Lada Vondrová obsadila konečnou 17. příčku

Až během šestého soutěžního dne se česká výprava dočkala prvního postupu na atletickém mistrovství světa v Eugene do finále. Oštěpařka Nikola Ogrodníková v kvalifikaci prvním pokusem hodila 60,59 metru a skončila šestá. Postup do světového finále byl naopak podle očekávání příliš vysoko pro čtvrtkařku Ladu Vondrovou, která v semifinále obsadila celkově 17. příčku výkonem 51,47 sekundy. V noci na pátek českého času jde do kvalifikačního boje v sektoru oštěpařů Jakub Vadlejch.

I když se Ogrodníkové před šampionátem moc nedařilo, tak se na kvalifikační souboj na vrchol sezony dokázala skvěle zkoncentrovat. Limit na postup byl stanoven na hodnotu 62,50 metru, ke kterému se většina závodnic ani nepřiblížila. Šedesátimetrovou hranici překonalo včetně české reprezentantky pouze sedm oštěpařek. Svěřenkyně trenéra Jana Železného tak už ke třetímu pokusu ani nenastoupila. „V posledních dnech jsem hodně nachlazená, tak jsem chtěla pošetřit síly. Jsem už opravdu hodně unavená. I při rozcvičení jsem nešla tolik pokusů, teď už se můžu soustředit na finále,“ vysvětlovala česká reprezentantka vynechaný závěrečný pokus.

Nejlepší výkon kvalifikace předvedla japonská svěřenkyně českého trenéra Davida Sekeráka Haruka Kitagučiová, která hodila 64,32 metru. Své sezonní maximum bouřlivě slavila. „Jsem opravdu šťastná za 64 metrů prvním pokusem, chci to předvést znovu ve finále,“ radovala se.

Start finále oštěpu žen s českou účastí je na programu v noci z pátka na sobotu ve 3:20 hodin českého času.

Ve středečním programu se předvedla i čtvrtkařka Lada Vondrová. Pro semifinále dostala nevýhodnou první dráhu. Popasovala se s ní však víc než obstojně. V podstatě celý průběh závodu se přetahovala s nad ní běžící Jamajčankou Charokee Youngovou, které nakonec těsně o šest setin podlehla, ale časem 51.47 rozhodně nezklamala. V celkém pořadí to pro mladou závodnici znamená konečnou 17. příčku. „Běželo se mi o hodně líp než v rozběhu, ale něco tomu chybělo. Škoda, ale myslím, že jsem předběhla některé papírově lepší soupeřky, některé zase předběhly mě. Hodnotím to ne pozitivně, ale ne úplně propadák,“ komentovala svůj výkon Vondrová.

V noci na pátek českého času čeká kvalifikační bitva i oštěpaře Jakuba Vadlejcha. Naopak do bojů na světovém šampionátu nakonec nezasáhne Vítězslav Veselý. Před třemi lety v Dauhá ho vyřadilo ze hry zranění odhodové ruky a nyní je na vině bronchitida.

Lada Vondrová (400 m)

Nalaďte si až do neděle 24. července vysílání Radiožurnálu Sport, kde uslyšíte živé vstupy a rozhovory, které přímo z místa dění připravuje reportér Jakub Marek.

autoři: Jakub Marek , rej