Na výjezdu: Návštěva Letné při druholigovém derby rezervních týmů Sparty a Slavie

Jen výjimečně se může stát, že se na pražské Letné utkají rezervní týmy Sparty a Slavie. Béčka obou slavných klubů totiž většinou hrají zápasy na menších stadionech. Pro Radiožurnál Sport to ale byla vhodná příležitost rozšířit seriál „Na výjezdu“ o další díl. Jak vypadají podmínky a pořadatelská péče v sektoru hostí při druholigovém utkání? Jaroslav Plašil má srovnání s exponovaným duelem nejvyšší domácí soutěže, na podzim navštívil na stejném místě zápas Sparty a Baníku.

Kontrola u vchodu pečlivá, důkladné prohmatání kabátu, kalhot, ale vše v rukavicích, což na českých stadionech rozhodně není samozřejmostí, pořadatelé jsou tady rozestavení ve velkém počtu, tak aby zvládli avizovaný nápor fanoušků.

Když s lístkem projdu turniketem a vyjdu několik schodů, vidím, že občerstvení funguje úplně stejně jako při exponovaném ligovém zápase s Baníkem, který jsem tady na podzim navštívil. Stánky v sektoru na Letné jsou dva, jeden jenom nápojový, druhý i s uzeninami. Dá se platit i kartou. Všude přehledné cedule. Nikde nevidím žádné mříže, okna jsou otevřená. Prodavači, odhadoval bych, že jde většinou o brigádníky z řad studentů, tak jsou velmi milí. Pozoruji, že obsluhují celkem rychle.

Jeden z fanoušků říkal, že se dopředu připravoval na dlouhé fronty, ale byl překvapený z toho, jak to tady zvládají. Větší fronta se dělá jen v poločasové pauze. Vystoupal jsem si nad ní, lidí mezi stánky je dost, ale v druhé minutě druhé půle už jsou u kiosků jenom jednotlivci.

Čtěte také

Někteří fanoušci čekali na přestávku i z toho důvodu, aby se jim povedlo dostat se do zaplněného horního patra, odkud je také lépe vidět na hrací plochu. Tam byl totiž hlavní kotel, do kterého se na začátku nedostali všichni, takže po nějakém krátkém stání na schodech zamířili do spodního patra.

Pro některé příznivce Slavie to mohlo být náročnější, přece jen zažít dva výjezdy ve dvou dnech není zrovna obvyklé, a i když se to nezdá, i fandění stojí dost sil. Ale povzbuzování je i díky spíkrovi celkem intenzivní. Na Letné jsou na terase u stánků jednoduše řešené odpadkové koše. Odpadky přímo v sektoru si také tentokrát, přestože jde o utkání na stadionu největšího rivala, slávisté po sobě uklízejí do červených igelitových pytlů.

I při utkání béček "S" na Letné museli fanoušci hostí čekat nějakou dobu na stadionu. Na Spartě je ale dobré, že mají fanoušci prostor k nějakému dohrání zápasu u kulatých stolků vedle stánků. Perfektní je, že kiosky i po konci utkání stále nabízejí jídlo i pití, napětí se snáz rozmělní.

Jakmile se otevřely brány a fanoušci se seřadili, mohli jít v tichém doprovodu policie společně k zastávce metra Hradčanská. Společné fandění v metru je velice intenzivní, skandování se v podzemí rozléhá. Je to naprosto srovnatelné s fanatismem, který jsem mohl zažít třeba při návštěvách Istanbulu.

Fanoušci se houpou i skandují ve vagonech metra, ale všechno probíhá v klidu. Občas se mezi sebou sami srovnají, vzájemně se hlídají. Na pořádek dohlíží i policie, která si ale po celou dobu udržuje odstup, do pozitivního veselí nezasahuje.

autoři: Jaroslav Plašil , rej
Spustit audio

Související