Martin Procházka: Na nájezdy jsem měl natrénované tři triky. Nejčastějším byla klička do bekhendu

Hodně detailně v pořadu Čistá hra probrali moderátor David Nyč a hokejový expert Martin Procházka exekuci samostatných nájezdů. Co měl olympijský vítěz z Nagana připraveno za technické triky, kterými nejčastěji překonával brankáře? Co vše rozhoduje o úspěchu a neúspěchu ve specifické dovednostní soutěži? Proč se neustále trápí Liberec? Natáhnou Pardubice vítěznou šňůru? Užijte si celou Čistou hru. 

Martine, měl jsi během aktivní kariéry opravdu oblíbeného soupeře, proti kterému jsi rád hrál?

Hrálo se mi dobře proti týmům, které hrály útočný hokej. Vyhovovalo mi, když se hrálo stylem nahoru a dolů. Například v Litvínově nebo Českých Budějovicích se hrál útočný a technický hokej.

A neoblíbený soupeř Martina Procházky?

Vyloženě jsem neměl tým, který bych neměl rád. Nehrálo se mi dobře proti celkům, kteří se vyznačovali tvrdým, agresivním hokejem. Nepříjemná byla Plzeň, která se snaží hrát sice čistě, ale někdy je to prostě za hranou. 

Hrál na tebe někdy někdo osobní obranu?

Ne. Spíš si nás více všímali, když šla naše lajna s Paterou a Vejvodou na led. Vítkovice na nás nasadily speciální útok, který měl za úkol nás jen bránit, vyhazovat puky a znepříjemnit nám hru. 

Byl jsi vyhlášeným exekutorem samostatných nájezdů. Měl jsi je opravdu tak rád?

Měl jsem období, kdy se mi opravdu dařilo a byl rád, že mě trenéři na nájezdy nasazují. Postupem času už jsem nemohl tak často používat bekhendový blafák, protože už s tím gólmani počítali. 

Jsou nájezdy především o sebedůvěře?

Hlavně si myslím, že je to i o umění trenéra, který dokáže nasadit správné střelce, kteří si opravdu věří. Trenéři mají přehled, komu se v zápase daří a podle toho na dané hráče ukážou.

Funguje to tak, že začnou nájezdy a trenér ukáže na všechny exekutory nebo čeká na to, že se někdo přihlásí?

Už se to trochu proměnilo. Dřív bylo vytipováno pět hráčů. Dnes už často trenéři brankářů radí hlavním trenérům, kdo je na druhé straně v brance a kdo by ho mohl potenciálně překonat. Funguje tam i videorozbor na tabletech a je to daleko větší chemie než dřív. 

Jak jsi se před nájezdy choval, když se ti zrovna herně nedařilo?

Pokud je trenér chytrý a ví, že se hráči nedaří ani v tréninku a zápasech, tak hokejistu na nájezd prostě nenasadí. V závěru kariéry už jsem cítil nedůvěru od trenéra, chybělo tam sebevědomí a proto jsem je už nejezdil.

Je pravdou, že Jaromír Jágr nejezdil moc rád nájezdy?

Nejezdil, ani nevím proč. Často říkal, že hraje hodně sám na sebe a tím pomůže výkonu celého týmu. Možná ani nechtěl jezdit, protože kdyby nájezd nedal, tak by mu to srazilo sebevědomí. 

Měl jsi většinou předem připravený technický trik, který při nájezdu provedeš?

Měl jsem natrénované dvě nebo tři věci, které jsem věděl, že udělám. Klička do bekhendu, střela nad lapačku a někdy jsem střílel na tzv. dřevěnku mezi vyrážečku a beton. 

Ve fotbale se občas snaží brankář rozhodit střelce různými gesty nebo pohyby. Je něco takového běžného i v hokeji?

Tady útočící hráč a brankář od sebe jsou docela daleko, takže to nenasvědčuje tomu, že by na sebe něco pokřikovali.

Mají praváci při nájezdech výhodu?

Myslím si, že jo. Většina brankářů má lapačku v levé ruce a hráč má větší šanci se prosadit pod i nad lapačku, což gólman musí vytušit. Pro leváky naopak byly nájezdy těžší, alespoň tak to cítím já.

Podle studií Kanaďanů může hrát roli i barva betonů. Občas může totiž beton splynout s ledem a mantinelem. Je to úplný nesmysl nebo ne?

Pokud taková statistika opravdu je, tak to máme potvrzené. I hráči si všímají betonů golmanů a může jim to přinášet určitou nevýhodu. Třeba Roman Čechmánek, když chytal za Vsetín, tak měl žlutozelené betony a vypadalo to hodně zvláštně. Hodně ale záleží především na brankářském stylu gólmana.

Často se tvrdí, že samostatné nájezdy jsou českou specialitou. Platí to stále?

V dnešní době už to tak není. Zároveň vždy jsme byli vychovávaní tak, že jsme měli dobrého brankáře, nájezdy nám šly a zvedalo nám to sebevědomí.

Vzpomenu si i na legendární semifinálové utkání z Nagana, kde jste Kanadu přemohli po nájezdech. Zvítězili jste i díky tomu, že Kanaďané moc často nájezdy nejezdili?

Asi jo. Oni se po zápase hrozně rozčilovali, brali to jako velkou křivdu. Myslím si, že udělali chybu i v tom, že na nájezd nenasadili Wayne Gretzkyho. V té době jsme věřili, že je Dominik Hašek nepřekonatelný a pomohlo i štěstí, protože Robert Reichel při rozhodujícím nájezdu vystřelil už na tu zmíněnou "dřevěnku" a trefil to o tyčku do branky. 

Martine, co se ti vybaví, když zazní jméno Igor Murín?

Šlo o brankáře, který měl specifický styl a provokoval hráče i rozhodčí. Nebylo to moc férové, co předváděl.

Vedoucí celek extraligy Pardubice nastoupí v 18 hodin proti Liberci a bude usilovat o čtrnáctou výhru v řadě. To je pořádná série...

Pochopitelně. Zažily velice slušný vstup do sezony, pan Dědek může být určitě spokojený. Momentálně jsou nepřekonatelní a dělají si s extraligou, co chtějí.

Rekord v počtu získaných bodů v základní části extraligy drží ze sezony 2015/2016 Liberec, který získal 122 bodů. Je v silách Pardubic toto prvenství Severočechů překonat?

Určitě je. Tým má dva skvělé brankáře, výborně mu funguje obrana a dominuje i útok. Všechno nasvědčuje tomu, že by ten rekord mohly překonat.

Čtěte také

Naopak Liberec se krčí až na jedenáctém místě tabulky a pouhé tři body ho dělí od posledního místa. To je velké zklamání, že?

Po sezonách, kdy se držel Liberec na předních příčkách, se jim to teď nevyvíjí vůbec dobře. Nedařilo se jim v říjnu, kdy Liberec zaznamenal šest porážek v řadě. Složení týmu na papíře vypadá skvěle, ale na ledě to tak vůbec nevypadá. Dávají hrozně málo branek, lídři týmu se v ofenzivě neprosazují a proto jsou Severočeši dole.

Fanoušci na sociálních sítích často zmiňují i to, že trenér Patrik Augusta nemůže být odvolán, protože je zároveň i sportovním manažerem. Myslíš si, že už by byl odvolán, kdyby měl nějakého nadřízeného?

Myslím si, že by to dopadlo stejně jako ve Spartě, kde od týmu s velkými ambicemi odešel trenér Pavel Patera. V Liberci bude mít Augusta tlak především od majitele, který horko těžko shání finance a očekává daleko lepší výsledky.

Do Sparty přišel nový trenér Hořava a najednou se Spartě začalo dařit. Snaží se více hráči nebo Hořava dělá něco jinak než předchozí kouč Patera?

Neřekl bych, že dělá něco jiného. Pavel Patera byl Milošem Hořavou vychovaný jako trenér. I sám Hořava po prvním vítězném zápase ve Varech řekl, že zatím neudělal nic pro tým, aby vyhrál takovým způsobem. Myslím si, že tým hlavně zklidnil, protože hráči byli mezi sebou už trochu podráždění. Zklidnili emoce, tři zápasy se povedly a daří se jim.

Proč Martina Procházku v Torontu po návratu z Nagana vypískali? Cítí hráči křivdu, když vstřelí gól do posunuté branky, který je následně neuznán? Užijte si celý díl pořadu Čistá hra.

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
autoři: David Nyč , rej
Spustit audio

Související