Zářili v zahraničí, ale po návratu potěšili i fanoušky v Česku. Jak válel Baroš, Řepka nebo Šmicer?
Hübschman: Čekatel na ligový gól, který se po skvělé kariéře v Šachtaru Doněck vrátil do Jablonce
V seriálu Radiožurnálu Sport se věnujeme slavným fotbalistům, kteří se dokázali po angažmá v zahraničí úspěšně vrátit zpět do české ligy. Z pohledu počtu zápasů asi nenajdeme moc vytíženějších hráčů než byl Tomáš Hübschman. Před deseti lety se reprezentační záložník vracel z Šachtaru Doněck jako osminásobný šampion ukrajinské ligy a také vítěz Pohár UEFA.
„V roce 2014 mi končila smlouva 30. června v Šachtaru Doněck. Od roku 2013 už začínaly mírné nepokoje v Doněcké oblasti atd. a začalo se to trochu šířit. Nechtěl jsem tam pak zůstávat sám bez rodiny,“ vzpomíná fotbalista Tomáš Hübschman na to, jak po deseti letech na Ukrajině končilo jeho úspěšné angažmá v Šachtaru Doněck.
„Je nepříjemné ze svého bytu v 11. patře slyšet někde dole střelbu. Člověk začne přemýšlet o tom, kam začne utíkat nebo zda skočí z okna. Byly to nepříjemné situace, které mi dávaly signál, že tam nechci zůstat,“ přiblížil Hübschman.
A tak když se v průběhu jara Hübschmanovi ozvali šéf Jablonce Miroslav Pelta a trenér Jaroslav Šilhavý, který pak v létě severočeský klub převzal, bylo jasno o návratu do Česka.
Během deseti let byl Hübschman lídrem Jablonce, většinu času s kapitánskou páskou. Ale hlavně jako mentor pomáhal mladým spoluhráčům. „Už jsem věděl, že do žádného většího klubu přestupovat nebudu a že spíš jde o to, aby se kolem zkušenějších hráčů v Jablonci dokázali vychovat mladí kluci, kteří budou mít možnost přestoupit do větších klubů nebo i do zahraničí,“ popisoval zkušený záložník.
Tomáš Hübschman v české nejvyšší soutěži odehrál během 14 sezón celkem 365 zápasů. Kromě Jablonce také na začátku kariéry oblékal dres Sparty. Na první ligový gól čekal až do svých šestatřiceti let. Vyrovnal rekord Pavla Besty, když oba odehráli 200 zápasů v nejvyšší soutěži. Až v tom 201. Hübschman skóroval na hřišti Zlína.
„Otázky, narážky a někdy až posměšky ty jsem poslouchal pořád. V době, kdy jsem hrál v Jablonci v záloze, tak jsem se občas někdy objevil i v nějakém zakončení. Kluci mi to přáli možná víc než jsem si to přál já sám. Nakonec jsem byl rád i za ně, zápas jsme zvládli výsledkově, což byla vždy moje priorita. Vždy jsem se díval víc na týmové statistiky než na osobní ocenění,“ tvrdí Tomáš Hübschman.
V historických tabulkách české ligy je po dvojici Marek Matějovský, Josef Jindřišek třetím nejstarším hráčem i střelcem. Naposledy se v nejvyšší soutěži představil na konci května symbolicky proti Zlínu. S kariérou se rozloučil v srpnu před utkáním Jablonec - Sparta.
„Sparta mě vychovala, v Jablonci jsem končil kariéru. Strávil jsem tu jedenáct let kariéry. Bylo to hezké, chtěli bych poděkovat lidem, že přišli a že bylo po dlouhé době vyprodáno.
Bez práce dlouho Tomáš Hübschman nezůstal. Od začátku září je totiž generálním sportovním manažerem české fotbalové reprezentace.
Související
-
Startuje nový ročník NHL. Jak se prosazují čeští hokejisté v nejprestižnější klubové soutěži?
Každý den od 8:10 uslyšíte na Radiožurnálu Sport o českých hráčích, kteří momentálně působí v NHL nebo bojují o návrat do nejprestižnější klubové soutěže.
-
Jízda Plzně Konferenční ligou nebo triumf Slavie proti Seville. Kdy se českým týmům dařilo v Evropě?
Českému klubovému fotbalu se v pohárech daří. Letos má v podzimní části čtyři zástupce. Pamatujete si ale kdy Sparta zdolala Barcelonu nebo Slavia Sevillu? Dejte si to.
-
Dynastie Vsetína, fenomén Třince nebo spanilá jízda Litvínova. Co v minulosti nabídla extraliga?
Co nejlepšího zatím v předchozích ročnících nabídla nejvyšší domácí hokejová soutěž?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.