Třinec hraje podobným stylem jako pod Varaďou, ale musí zapracovat na obraně, míní Martin Procházka

Hokejová extraliga pokračuje zběsilým tempem a už dnes je na programu 5. kolo. Ještě před ním bilancují dosavadní průběh soutěže moderátor Filip Šedivý s Martinem Procházkou. Ten se zaměřuje především na překvapivě kvalitní výkony kladenských Rytířů. Naopak reportér David Procházka hodnotí skvělý vstup do soutěže v podání Vítkovic a trápení mistrovského Třince. Jak došlo ke kuriózní situaci s nefunkční rolbou v Karlových Varech? Poslechněte si celou Čistou hru.

Martine, jaký máš zatím pozitivní a negativní dojem z úvodu letošní extraligové sezony? 

Pozitivní je, že i v současné těžké době jsou fanoušci natěšení na hokej a téměř každý zápas je vyprodaný nebo zcela plný. Příkladem za všechny je Kladno, kde se diváci těšili na novou halu a v obou domácích zápasech bylo vyprodáno. Trochu se obávám nákladů a nároků na energie, což je momentálně ožehavé téma. Velké kluby to díky fanouškovské podpoře asi zvládnou, ale ty menší se obávají, že nedohrají sezonu.

V Karlových Varech se v neděli čekalo marně 80 minut na úvodní buly. Díru v ledu nedokázali i za pomocí rolbaře odstranit a tak bylo utkání s Olomoucí odloženo. Zároveň kuriózní situaci s rolbou tým Energie vtipně glosoval na Twitteru. Martine, zažil jsi někdy něco podobného?

Nikdy se mi nic takového nestalo. Maximálně třeba vypadl proud a utkání začalo o dvacet, třicet minut později, nebo jsem zažil problémy s mlhou a hráči museli mlhu tzv. rozbruslit. Tento problém s rolbou se stává opravdu asi hodně výjimečně a odložení zápasu je pochopitelné. Bylo to opravdu extrémní, ale jak říkal kouč Jan Tomajko tak šlo hlavně o zdraví hráčů, což je prvořadé. 

Určitě tě těší dosavadní vstup Kladna do extraligového ročníku. S osmi body se drží na šestém místě tabulky. Co je hlavní zbraní kladenských Rytířů?

I když neměli přípravu úplně ideální, tak od prvního zápasu sezony jim pomohlo, že hráli v nové hale. Navíc hned v těžkém zápase s Pardubicemi získali cenný bod. Získali sebevědomí, navíc Jarda Jágr dobře doplnil kádr, když získal dva Lotyše do obrany. Vše podtrhuje i kvalitní brankářská dvojice. 

Už se projevil hokejový rukopis Otakara Vejvody, který vede tým Kladna jako trenér?

Mě spíš přijde, že do týmu přinesl obrovské nadšení. On už při předzápasových trénincích po ledě lítá a třeba po hráčích chce, aby si nahrávali "žabičkami". Je to ten správný nadšenec a klukům to zatím sedí. 

Jak hodnotíš dosavadní výkony Jakuba Klepiše, který přišel do týmu Rytířů především s nálepkou zkušeného hráče?

Musí se s týmem ještě trochu sžít. Myslím si, že mu nebude úplně vyhovovat hokej na malém hřišti, je to spíš hráč technického typu. Každopádně se bude muset přizpůsobit a dostávat se do prostoru před brankou, kde to více bolí.

Kladenští za sebou mají dlouho očekávanou rekonstrukci Zimního stadionu. Jak se povedla?

Jsem rád, že se to stihlo před startem extraligy, ale samozřejmě je tam ještě hodně práce, která je potřeba dodělat. Prostředí, které je uvnitř haly, je hodně moderní. Zvenku je to takové klasické, ale to stačí. Nová světla, klimatizace a celkový interiér uvnitř se mi líbí. 

Davide Procházko, Vítkovice jsou na čele extraligy. Je to překvapující?

Výkony Vítkovic nejsou překvapivé, ale postavení v tabulce už ano. V minulých sezonách měli pod trenérem Holaněm hru postavenou na obraně a na tom se nic nezměnilo Týmovou hrou zezadu dokážou trápit všechny týmy. Naopak v útoku je tím hlavním faktorem Peter Mueller, který přišel před sezonou. Trenér Holaň to dokázal zatím skvěle seskládat a daří se jim. 

Čtěte také

Vítkovice v předchozích sezonách pravidelně postupovaly do předkola nebo čtvrtfinále play off. Martine, můžou s letošním týmem dojít i dál?

Zatím to vypadá, že ano. Mají vhodně posílený tým, navíc z opor nikdo kromě Romana Poláka před sezonou neodešel. Navíc se dobře začleňují mladíci. Vše kryje sebejistý gólman Aleš Stezka, který výborně čte hru. A jak v našem pořadu zmiňoval i Roman Šimíček, tak prvním cílem je play off a pak se uvidí dál.

Nejvyšší ambice má tradičně Třinec, který ale ze čtyř odehraných kol získal pouhý bod. Lze mluvit už o krizi v podání Ocelářů?

Tak nepovedený start si určitě nikdo z fanoušků ani vedení nepředstavoval. I když oba tábory tvrdí, že se zatím nic neděje a potřebují se odrazit od jednoho povedeného zápasu. To ale nebude lehké, protože soutěž je hodně vyrovnaná. Paradoxně týmu nepomohla těžká příprava, kdy hráli se silnými soupeři a utkání prohráli. To se přeneslo i do začátku soutěže. Není to pro ně určitě nic jednoduchého, ale stále věřím, že se zvednou a minimálně budou atakovat střed tabulky. 

Davide, kdo z hráčů by momentálně mohl zvednout Oceláře?

Zatím se mi líbí urostlý útočník Daniel Voženílek, který nevypustí žádný souboj a jeho přístup by mohl Třinec zvednout. Daleko víc se očekává hlavně od Libora Hudáčka, který má na starosti především střílení gólů.   

Martine, není problémem nový styl hry trenéra Motáka, který po hráčích vyžaduje?

Myslím si, že styl, který Třinec hrál pod Václavem Varaďou, se moc nezměnil. Stále se snaží hrát kvalitně ve středním pásmu, ale dostávají góly z pozic, ze kterých by se to stávat nemělo. Určitě musí zapracovat na obraně a navíc na poměry Třince dávají hrozně málo gólů.  

Davide, často se mluví o mistrovské kocovině. Nedoběhlo Oceláře úspěšné období právě teď?

Po prvním titulu v roce 2011 následně Třinec v následující sezoně vypadl v předkole play off, ale tehdy byl v jiné situaci než je teď. Momentálně je dlouhodobě na špici extraligy a měl by se tam vrátit. Každopádně je změn v týmu hodně a musí se dostat zpátky na vlnu, kdy vyhraje pět zápasů v řadě, jeden prohraje, což zvládal v minulých sezonach. 

Co říkali fanoušci na rozhodnutí, že se utkání mezi Karlovými Vary a Olomoucí nakonec neodehraje? Co stojí za střeleckou formou hráče Kladna Matěje Berana? Proč se zatím nedaří třineckým Ocelářům? Každý hrací den vysíláme pořad S mikrofonem za hokejem. Dnes je na programu sedm duelů 5. kola a tradiční kolečko z extraligových stadionů můžete poslouchat už od 17 hodin. 

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
Spustit audio

Související