Tereza Hrochová si v maratonu na mistrovství světa doběhla pro 17. příčku. Jak se daří ostatním českým atletům?

V americkém Eugene probíhá 18. mistrovství světa v atletice. Na stadionu Hayward Field se v úvodních dnech šampionátu českým reprezentantům příliš nedařilo. V rozbězích skončili překážkáři Petr Svoboda a Vít Müller stejně jako mílař Filip Sasínek, postup do finále běhu na 1500 metrů pak byl nad síly dvojice Kristiina Mäki, Diana Mezuliáníková. Naopak spokojená z Eugene bude odjíždět maratonkyně Tereza Hrochová, která doběhla na sedmnáctém místě s druhým časem kariéry.

Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka strávila na trati 2 hodiny 30 minut a 39 vteřin a během pondělního atletického programu zvedla náladu českým fanouškům. Hrochová se jako jediná česká vytrvalkyně rozhodla absolvovat oba letní vrcholy sezony, tedy aktuální MS i srpnové mistrovství Evropy. „Někdy v půlce trati jsem si říkala, že mě tam rozhodně nikdo nedostane, ale asi mi nic jiného nezbyde, když jsme to slíbili. Bylo mi řečeno, že se to dá stihnout a řekli mi to lidé, kterým věřím, takže do toho půjdu,“ řekla bezprostředně Hrochová po závodě Radiožurnálu.

Vítězkou se stala Gotytom Gebreslaseová z Etiopie, která stejnou vzdálenost uběhla za 2:18:11 a vylepšila tak rekord šampionátu.

Naopak o víkendu se atletům na světovém šampionátu v Eugene nedařilo. V rozbězích skončili překážkáři Petr Svoboda a Vít Müller stejně jako mílař Filip Sasínek, postup do finále běhu na 1500 metrů pak byl nad síly dvojice Kristiina Mäki, Diana Mezuliáníková. Finalistka olympiády v Tokiu Kristiina Mäki skončila dokonce daleko za předposlední závodnicí. „Nevím, jestli jsem byla unavená ze včera, ale měla bych dva závody po sobě zvládnout mnohem lépe. Moc jsem nespala, ale to není žádná novinka, protože vždycky po závodě nemůžu usnout. Tak se možná zamyslet nad tím, jak tu energii víc načerpat,“ hodnotila krátce po doběhu semifinále běžkyně.

Petr Svoboda na mistrovství světa nepostoupil z rozběhu na 110 metrů překážek, do kterého nastupoval se svalovým zraněním. Bolavý zadní stehenní sval jeho výkon výrazně poznamenal. prvním během proklopýtal na sedmé příčce a z dráhy odkulhal za pomoci Brita Andrewa Pozziho. „Trochu jsem hazardoval se zdravím, protože ta cesta sem a to všechno okolo mi vzalo tolik času, že smířit se s tím, že nenastoupím je prostě strašný. Nejsem rád, protože mám za čtyři týdny mistrovství Evropy a bůhví jak to dopadne,“ řekl zklamaný sedmatřicetiletý sprinter.

Česká atletika dlouhodobě spoléhá na výkony oštěpařů a nejinak tomu je i na letošním šampionátu. Ve čtvrtečním a pátečním programu se představí Nikola Ogrodníková, Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch. Do boje zasáhnou i desetibojaři a překážkářka Helena Jiranová. Na semifinále běhu na 400 metrů se může těšit Lada Vondrová.

Lada Vondrová (400 m)

Nalaďte si až do neděle 24. července vysílání Radiožurnálu Sport, kde uslyšíte živé vstupy a rozhovory, které přímo z místa dění připravuje reportér Jakub Marek.

autoři: Jakub Marek , rej