Procházka o čtvrtfinále play-off: Nepředpokládám, že některá ze sérií skončí po čtyřech zápasech

V hokejové extralize už se naplno rozběhly čtvrtfinálové série a kromě duelu mezi Pardubicemi a Olomoucí jde zatím o hodně vyrovnané partie. Jak dlouhou sérii mezi Spartou a Třincem očekává Tomáš Netík? To exkluzivní host prozradil v pořadu Čistá hra Martina Procházky. Proč už v extraligových klubech nepůsobí tolik odchovanců? Chance liga dospěla do semifinále, kdo by mohl být potenciálním barážovým soupeřem pro Kladno? Vše se dozvíte v naší hokejové talkshow.

Hostem Čisté hry je bývalý reprezentační útočník Tomáš Netík. Tomáši, jak často vám tatínek vyprávěl, jak v roce 1983 získal svůj první mistrovský titul v dresu Jihlavy, přestože jinak působil na Spartě?

Táta byl od dvaceti let na Spartě, pak si jen odskočil do Jihlavy, kde byl na vojně, a měl možnost tam vyhrát titul. Je nádherné, že jsme oba dokázali získat titul. Bavili jsme se o tom, že je hodně cenné získat mistrovský titul v domácím prostředí. Jelikož jsem to dokázal na Spartě, kde jsem vyrůstal, tak to bylo možná víc než pro tátu v Jihlavě.

Znamená to, že jste tak trochu splnil rodinný sen, že jste i pro tátu získal titul se Spartou, dokonce hned dvakrát?

Myslím si, že ano. Navíc v roce 2006 jsme měli možnost hrát se Slavii, která byla tehdy úplně na vrcholu. Tenkrát to byla bitva o Prahu a byl to nezapomenutelný zážitek, co se v té sérii dělo.

Tomáši, zvýší se vám tep i nyní několik let po ukončení aktivní kariéry, když se rozehraje play-off?

Extraligu sleduji po celý rok, ale vzhledem k tomu, že funguji každý den na stadionu, tak vnímám to zvýšené napětí, atmosféru a ten začátek play-off a vůbec celé je nádherné. Když se na to dívám přímo na stadionu, tak mám husí kůži.

Ve Spartě momentálně trénujete dorostence. Prožívají i oni play-off mužského A-týmu? 

Věřím, že jo. Ti kluci z áčka jsou jejich vzory a i během sezony občas dorostenci dostanou nějaký ten ice time a zahrát si play off je pro ně snem.

Martine, jak ty jsi v minulosti prožíval zápasy play-off, třeba i v mládežnických kategoriích?

Mělo to svůj vývoj a samozřejmě, když už člověk dorůstal a blížil se dospěláckým kategoriím, tak prožíval víc a víc. Pamatuji si, že jsem chodil na zápasy play-off, pak i baráže a když Kladno jednou spadlo, tak jsem to hodně těžce nesl. Pro mladé kluky je důležité, aby v klubech koukali na své idoly a vzory.

Čtěte také

Tomáši v památném finálovém derby proti Slavii jste vstřelil i branku. Je finále v roce 2006 váš největší hokejový zážitek?

Asi jo. Každý titul je parádní, ale tato série byla speciální. Sezona byla úžasná, přestože jsme se sotva dostali do play-off. Myslím si, že dokonce poslední zápas základní části, který rozhodl o tom, že si zahrajeme vyřazovací fázi, byl proti Slavii. Finále pak bylo obrovské, velká rivalita, v obou klubech byli praví srdcaři.

Nechybí tohle v současnosti extraligovým klubům, že v mužstvu nemají tolik odchovanců, kteří by si šli za splněným snem?

Ano. Uměle vytvořené týmy moc nemusím. Když si vezmu, jak vyhrál Litvínov titul, tak to bylo s tím, že se vrátil Martin Ručinský nebo Kuba Petružálek, v Plzni to táhl Martin Straka. Je to důležitý faktor, aby ti hráči byli s týmem spjatí a semknutí.

Tomáši, když jste slavil titul se Spartou, tak jste byl mladý pětadvacetiletý, šestadvacetiletý kluk. Byl jste tehdy tahounem oslav?

Měli jsme hodně dobrou partu a jádro deseti, dvanácti kluků, kteří drželi při sobě. Já s Honzou Hanzlíkem jsme tam byli jako mladí kluci. Samozřejmě oslavy po zisku titulu jsou krásné, ale já nezapomenu hlavně na posledních pět minut zápasu. Hrálo se v Holešovicích a v poslední vteřině zápasu jsem měl pocit, že na mě spadla celá hala. Fandilo tam třináct tisíc lidí.

Tomáši, určitě bedlivě sledujete vyrovnanou čtvrtfinálovou sérii mezi Spartou a Třincem. Jak si myslíte, že se bude vyvíjet dál?

Sparta po příchodu trenéra Hořavy hraje opravdu výborně, Třinec asi neměl takovou základní část, jak se asi čekalo. I tak si myslím, že je možná pro Spartu až kruté dostat do prvního kola play-off trojnásobného vítěze extraligy. Klidně to může jít do šesti nebo sedmi zápasů, ale věřím, že s vítězným koncem pro Spartu.

Martine, mám pocit, že letošní play-off je jaksi nabitější. Je to tak?

Hodně tomu pomohlo, že liga byla po celou sezonu vyrovnaná a týmy se do elitní desítky, dvanáctky rvaly až do posledních zápasů. Navíc v posledních týdnech se zvedl Liberec, ale i Kometa Brno začala hrát lépe. Ukazuje to, že česká extraliga jde nahoru, fanoušci si to náramně užívají, skoro všude je vyprodáno. Kvalitě a vyrovnanosti pomohl i odliv hráčů z KHL, hrají tady skvělí hokejisté evropských kvalit, což fanoušky baví.

Čtěte také

Čtvrtfinálové série

Co říkáš na dosavadní průběh série mezi Třincem a Spartou, kde je stav po dvou zápasech vyrovnaný?

Užíval jsem si skvělý hokej nahorů, dolů. Na obou stranách působili skvělí brankáři. Včera jsem to dokonce přirovnal k tomu, že zápas splňoval parametry play-off zápasu NHL. Fanoušci Sparty i Třince se navíc zasloužili o skvělou atmosféru. Třinec ten zápas zlomil na svoji stranu především kvůli nedisciplinovanosti Sparťanů. Týmy jsou hodně vyrovnané a rozhodovat budou přesilovky, proto je disciplína stěžejním faktorem.

I série mezi Libercem a Hradcem Králové je zatím vyrovnaná 1:1 na zápasy. Kdo bude mít nakonec navrch?

Na Hradec jsou samozřejmě kladena velká očekávání, ale Liberec hraje posledních deset zápasů ve výborné formě a stejně jako Tomáš Netík odhadoval, že série mezi Spartou a Třincem půjde na šest až sedm zápasů, tak myslím, že se to může stát i tady.

Jediná série, kde tým po dvou odehraných zápasech vede 2:0 na zápasy, je ta mezi Pardubicemi a Olomoucí. Moravané zahájili sérii už před prvním duelem, kdy zveřejnili na sociálních sítích chytlavé video.

Čeká Dynamo na ledě Olomouce opravdové peklo nebo se vítězi základní části povede postoupit třeba už po čtyřech zápasech?

Vstup do sérii zvládli Pardubičtí přesvědčivě. V druhém utkání si ale Olomouc dokázala, že je schopná s Pardubicemi hrát vyrovnanou partii, zápas si prohrála až v posledních patnácti vteřinách. V Olomouci se nikdy nehraje moc lehce, takže třetí zápas hodně napoví. Pokud by Mora dnešní zápas zvládla, tak to může být ještě zajímavá série.

Zbývá nám ještě hodnocení "Moravské série" mezi Vítkovicemi a Brnem. Stav 1:1 na zápasy a stěhování do Brna, co bude dál?

Tady to bude hodně o maličkostech. Záleží většinou na tom, jak týmy do zápasu vlétnou. Vítkovice mají skvělého gólmana a pokud zvládnou úvodní nápor, tak jsou schopní jedno utkání tam určitě zvládnout. Série jsou prostě vyrovnané a nepředpokládám, že nějaká série skončí jednoznačně 4:0.

Posluchač Jirka: Co si Martin Procházka myslí o tom, že by se zápasy v play-off hrály s jednodenní pauzou oproti dosud zavedenému formátu dvou po sobě jdoucích utkání?

Je tady zažitý systém. Změna by sice mohla nastat, samozřejmě lépe postavený tým po základní části by stále začínal na domácí půdě, ale nevím, jak by to šlo zrealizovat s ohledem na ekonomické důvody. Přijde mi, že zavedený formát je lepší, fanoušci zajdou na dva zápasy po sobě, odpočinou si a stejně tak hráči. Ohledně logistiky by to bylo složitější, pokud by se to najednou změnilo.

Chance liga

Hraje se i play-off v Chance lize, kde v semifinále zatím Třebíč hraje se Zlínem 1:1 na zápasy a Vsetín vede nad Prostějovem už 2:0 na zápasy. Martine, co říkáš na to, že do semifinále postoupily čtyři moravské týmy?

Je to smutné. Ukazuje se, že na Moravě jsou hráči v ambiciózních týmech a možná tam je i lepší ekonomická situace oproti prvoligovým týmům z Čech. Je vidět, že týmy na Moravě mají velké ambice a dělají všechno pro to, aby se dostaly do bojů o extraligu. 

Funguje na Moravě i lepší kooperace mezi prvoligovými a extraligovými týmy?

Vypadá to, že tam spolupráce je lepší. V Čechách vím o tom, že Sparta posílá hráče do Sokolova, ale víc o spolupráci nevím. Morava na tom pracuje lépe, nic jiného v tom nevidím.

Už vidíš potenciálního soupeře pro Kladno do baráže?

Nabízí se Vsetín. Rozhodně by bylo zajímavé finále Chance ligy mezi Vsetínem a Zlínem a potažmo pak baráž mezi Vsetínem a Kladnem. To by asi na obou stadionech hodně bouřilo.

Pamatuje si bývalý reprezentační útočník Tomáš Netík, kdy měl na hlavně sparťanskou trikoloru během play-off? Jak se mu daří v roli trenéra dorostenců při právě probíhajícím play-off mládežnické kategorie? Užijte si celou Čistou hru a každý hrací den hokejové extraligy poslouchejte pořad S mikrofonem za hokejem a nic podstatného vám z vyřazovací fáze soutěže neunikne.

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
autoři: Filip Šedivý , rej
Spustit audio

Související