Nejužitečnějším hráčem základní části pro mě je Plekanec. Kladno držel dlouho nad vodou, přiznává Procházka

Základní část extraligy je minulostí, proto v aktuálním vydání Čisté hry moderátor Filip Šedivý s hokejovým expertem a olympijským vítězem z Nagana Martinem Procházkou rozebírají výkony a umístění jednotlivých celků. Proč domácí soutěži stále vládnou zkušení hráči a neprosazují se junioři? Kdo byl podle Procházky nejlepším brankářem? Koho považuje za černého koně play-off? Užijte si Čistou hru a poslouchejte každý hrací den extraligy pořad S mikrofonem za hokejem. 

Martine, pojďme provést inventuru základní části hokejové extraligy. Souhlasíš, že dominantním týmem dlouhodobé fáze soutěže byly Pardubice?

Jednoznačně, už od samotného začátku ligy ukazovaly, že mají skvěle poskládaný tým a že kouč Radim Rulík je člověk na správném místě. V závěru základní části určitě výsledky nebyly podle představ fanoušků, ale myslím si, že do play-off budou Pardubice maximálně připravení. 

Na druhém místě skončily Vítkovice, které mě překvapily jednou z nejlepších defenziv celé ligy..

Velké překvapení. Na začátku sezony jsme v Čisté hře měli generálního manažera Romana Šimíčka, který říkal, že má z týmu velice dobrý pocit. Vítkovice to potvrdily a chválím trenéra Miloše Holaňe, který dokázal zkrotit i složité hráče, jakým je třeba Lakatoš. Vítkovice zvládly i menší výpadky, ale těžké a důležité zápasy dokázaly vyhrát.

Sparta byla mužstvem dvou tváří. Před nástupem kouče Miloslava Hořavy a po jeho příchodu. Když si to vše sedlo, tak byla téměř k nepřekonání..

Sparta byla v jednu chvíli neskutečný válec, hlavně po změně trenéra. Pak se to ustálilo, ale Sparta udělala po změně trenérů obrovský progres a je vidět, že Hořava Pražanům prostě sedí.

Poslední vstupenku přímo do čtvrtfinále si vybojoval Hradec Králové, který především v závěrečné čtvrtině základní části předváděl skvělé výkony. Bude maximálně připravený na play-off?

Začátek nebyl úplně podle představ, hovořilo se i o potenciální výměně trenérů, ale postupně se všechno ustálilo a Hradec týmovým výkonem dosáhl na čtvrté místo a ukázal, že sílu má.

Čtěte také

Zklamáním základní části je rozhodně Třinec, který skončil na šestém místě. Neprojevil se odchod trenéra Václava Varadi až trochu se zpožděním?

Byla to velká změna po třech dominantních letech pod Varaďou. Určitě to z jejich strany nebylo ideální letos, ale Třinec má v kádru zkušené a produktivní hráče Martina Růžičku a Marka Daňa, kteří by měli Oceláře táhnout i v play-off. Uvidíme, zda zapomenou na porážky a bude se jim ve vyřazovací fázi dařit.

Sedmá Kometa Brno, tam to bylo chvilku dobré, chvilku špatné. Pozice v tabulce může být po tak trochu utrápené sezoně považována ještě za úspěch, že?

Stejně jako Sparta byla Kometa i na dvanáctém místě, ale nakonec to dali dohromady. Brňané jsou silní v přesilových hrách, které v play-off často rozhodují.

Osmá skončila Olomouc, která měla skvělý start do soutěže, ale postupně i kvůli početné marodce vyklidila pozice. Jinak ale Moravané dopadli velice solidně, ne?

Ano, bohužel Olomouc doplatila na zranění klíčových hráčů.

Na jedenáctém místě skončil Litvínov, který měl před sezonou podstatně vyšší ambice. Budou fanoušci zklamaní?

V jeden moment byli fanoušci hodně zklamaní, chtěli dokonce hlavu generálního manažera Pavla Hynka, aby rezignoval. Nakonec to Litvínov uhrál dobře, posledních šest zápasů vyhrál a v play-off může překvapit. 

V závěru dlouhodobé soutěže strádala Plzeň, která nakonec obsadila dvanácté místo, i přesto, že v období kolem Vánoc okupovala i čtvrtou příčku... Ovlivnilo zranění a absence prvního centra Petra Kodýtka tým tak výrazně?

Ztráta klíčového útočníka byla obrovská. Útočná fáze Plzni hodně chyběla. Devět porážek v řadě je frustrující, kluci to mají v hlavách a budou s tím nastupovat do play-off. Dvanácté místo je pro ně každopádně obrovské zklamání.

Dva veterání nestačí, to se ukázalo v kádru Českých Budějovic. Lukáš Pech a Milan Gulaš se v tabulce produktivity umístili v elitní desítce, ale Motor skončil až na třináctém místě. Chyběla Budějovicím v kádru mladá krev?

Je to tak. Doplnění týmu po loňské úspěšné sezoně nebylo ideální. Letos to ti dva hráči neutáhli všechno, navíc tam nebyla ideální brankářská dvojice Strmeň a Hrachovina, kteří se často střídali. Střední generace Českým Budějovicím chyběla a proto to tak dopadlo.

Do baráže putuje Kladno, asi tam chyběly body z venkovních zápasů a také nedotažené dobře rozehrané zápasy.   

Mluvil jsem s trenéry, kteří říkali, že právě přišli o spoustu bodů v dobře rozehraných zápasech. Souvisí to i se sebevědomím, když ztratíte zápas, tak vás to poznamená. Dlouho se Kladno tahalo s Českými Budějovicemi, ale nakonec to nezvládlo. Překvapil mě Tomáš Plekanec, který tým vedl a nebýt jeho, tak Kladno už bylo dávno odsouzeno k baráži.   

Martině, tipneš si, kdo by mohl z předkola proklouznout do čtvrtfinále? 

Liberec ovládne sérii proti Plzni, Litvínov by klidně mohl Třinec zaskočit, mezi Brnem a Mladou Boleslaví to může být na pět zápasů. V bitvě mezi Olomoucí a Karlovými Vary bude záležet na tom, zda se dají zranění hráči Olomouce dohromady, předpokládám, že postup by mohly vybojovat Vary. 

Překvapilo tě, že produktivitu základní části extraligy ovládl sedmatřicetiletý útočník Třince Martin Růžička, který v 52 zápasech zaznamenal 52 kanadských bodů?

Není. Je to tahoun Třince, což ukazoval i v předchozích třech sezonách, kdy Oceláři vyhráli tituly. V aktuální sezoně mu pomohlo, že hrál s Markem Daněm. V přesilovkách mu to hodně sedělo, znám ho jako střelce, ale v posledních sezonách je i výborným nahrávačem. Klobouk dolů, že v sedmatřiceti letech dokázal vyhrát produktivitu.     

Čtěte také

Marko Daňo se stal prvním zahraničním hokejistou, který vyhrál korunu pro krále střelců (29 gólů). Čekal jsi, že ve druhé sezoně v Třinci půjde tak nahoru?

Bylo znát, že se potřeboval v Třinci zabydlet, dostat se do pohody. Ukázal jaký je to pan střelec a i díky Růžičkovi tak šlapal.

Nejlepším nahrávačem soutěže se stal s 38 asistencemi Lukáš Pech, kterému je 39 let. Extralize vládnou zkušení hráči, že?

Ano, v první desítce bodování není žádný mladý hráč. Zkušení hráči dostávají hodně prostoru na ledě, především při přesilovkách a díky tomu jim naskakují body.

Nejproduktivnějším juniorem soutěže byl Eduard Šalé, ale získal pouze čtrnáct bodů. Junioři zase paběrkovali?

Někteří junioři dostávají dost času na ledě, ale trenéři už je nevytěžují právě na přesilovky, kde by se také mohli prosadit. Bylo by dobré, aby mladí kluci dostávali víc šancí v těchto situacích, protože jinak se to nenaučí. 

Když bys měl vyhlásit nejužitečnějšího hráče základní části soutěže, kdo by to byl?

Bude to znít divně, protože je to hráč z posledního týmu. Musím vyzdvihnout hru a práci Tomáše Plekance. On držel Kladno dlouho nad vodou a dokonce skončil na třetím místě v tabulce produktivity.

„Dvanáct postupujících týmů do play-off je opravdu hodně, částečně to znehodnocuje celou základní část.“ Souhlasíš s vyjádřením ředitele extraligy Martinem Loukotou?

Pro fanoušky je to možná nudnější. Možná by bylo lepší, kdyby jsme se vrátili k formátu, kdy poslední čtyři týmy hrály play-out.

Byl by návrat k tehdejšímu formátu, který fungoval před pandemií covidu, dobrým řešením pro další sezony?

Ano, i pro týmy, co jsou dole, by sezona byla delší. Ten, kdo by skončil poslední, by čekal na baráž jen dva týdny. Je to i spravedlivější pro týmy, které se nedostanou do předkola, tak si to rozdají o baráž.

Při potenciálním návratu play-out by jsi počítal body z dlouhodobé soutěže nebo raději začínal od nuly?

Dal bych to bez bodů. Začalo by se s čistým stolem, sice by šlo o nevýhodu pro týmy, které neskončily poslední, ale pro fanoušky by to bylo skvělé. V každém zápase by se hrálo o všechno. 

Je reálné, že by si sami kluby odhlasovaly změnu ve formátu play-off?

Těžko říct, jak se zachovají v této těžké ekonomické situaci. Náklady na hokej jsou vysoké a možná se kvůli tomu kluby nedohodnou a budou chtít zachovat původní formát.

SLOŽENÍ DVOJIC PRO PŘEDKOLO PLAY-OFF HOKEJOVÉ EXTRALIGY

První zápasy sérií se hrají ve středu 8. března.

17.00 Třinec - Litvínov

18.00 Olomouc - Karlovy Vary

18.00 Liberec - Plzeň

19.00 Kometa Brno - Mladá Boleslav

Všechny zápasy vyřazovací fáze hokejové extraligy nabídneme v přímých přenosech na stanici Radiožurnálu Sport. Poslouchejte každý hrací den pořad S mikrofonem za hokejem. Reportéry máme na všech stadionech!

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
autoři: Filip Šedivý , rej
Spustit audio

Související