Jaký je život fotbalového fanouška na venkovních zápasech? Ve městě piva si hosté dají pouze Birell

Není to tak dávno, co se před vstupem na stadion museli fanoušci Slavie při bezpečnostní prohlídce zouvat v dešti. I proto byl reportér Jaroslav Plašil zvědavý, jestli jde ve Štruncových sadech v Plzni o běžný zvyk. Kdy jindy to ověřit, než na dalším zápase s velmi početným táborem příznivců hostí? Užijte si reportáž z návštěvy hostujícího kotle, kam tentokrát zavítali fanoušci Baníku Ostrava. Osmé pokračování seriálu "Na výjezdu" přineslo několik zajímavých zjištění.

Plzeňský stadion je dobře dostupný z vlakového nádraží, dá se u něj i velmi pohodlně zaparkovat. Sektor má zvláštní pokladnu, kde se sice nedá platit kartou, ale zato fanoušky u vstupu zdraví velký uvítací nápis, i v němčině a angličtině. To je milé, může to potěšit, přitom taková maličkost.

Čtěte také

Pořadatel před vchodem se mě ještě zeptal, jestli náhodou nejsem z Plzně, tím, že jsem neměl na sobě žádný klubový symbol, možná ve mně viděl provokatéra, ale stačila odpověď, ne. Prohlídka byla normální, rozpažení rukou, nic nepříjemného ani výjimečného, pořadatelé jsou pod „tlakem“ kamer, boty jsem si zouvat nemusel, a zřejmě ani žádný z fanoušků. Od jednoho z nich jsem slyšel povzdech, „a to jsem si vzal kvůli tomu čisté ponožky“.

Fanoušci Baníku se v Plzni chovali slušně a ukázkově podporovali své fotbalové miláčky

Sektor pro hosty v Plzni je v rohu, za jednou z branek, je ohraničený plexisklovými obdélníky, které jsou zasazené do kovového rámu s ostny nahoře, ke střeše je napnutá černá síť, ale výhled je celkem dobrý krom spodních řad. Je fajn, že je sektor celkem prostorný mimo hlediště, takže se v něm „dýchá“ volně. K dispozici jsou dobře označené toalety, dostatečný počet nerez mušlí, 5 kabinek pro pány, všude dveře, umyvadla s tekoucí vodou i mýdlem v zásobníku, funkční elektronický sušák.

Stánek s občerstvením architektonicky zapadá do řešení celého sektoru, trochu mi připomíná rockové kluby ze studentských let. Zákazníky a milou obsluhu odděluje pletivo. Ale otevřené je jen jedno větší výdejní okénko, to druhé postranní má zataženou kovovou roletu.

Při poločasové přestávce měřím čas stání ve frontě a 20 minut je hodně. Navíc se neprodává běžné alkoholické pivo, přestože je na tabuli s nápojovým lístkem napsané. Je to prý reakce klubu na už dávnější incident, takže se v sektoru pro hosty prodává jen nealkoholické pivo. Někteří fanoušci to komentovali tak, že je to podobné, jako když si koupíte zájezd k moři, ale koupat se můžete jen v hotelovém bazénu. Považovali za ironii, že si na fotbale ve městě piva musejí dát Birell.

Občerstvení na stadionu v Plzni pro hostující fanoušky nenabízí alkoholické pivo

Pití dostanete v zálohovaném kelímku. Pokud jste sběratelé suvenýrů a „nedráždí“ vás pohled na hrdiny či stadion jiného klubu, můžete mít i památku za 45 korun. I na zápas bez piva třeba. V sektoru chybí odpadkové koše, zřejmě z nějakých bezpečnostních důvodů, takže fanoušci musejí nechávat odpadky na ochozech a podobně, ale s tím asi pořadatelé počítají.

Po fanoušcích Baníku byl v hledišti skoro vzorný pořádek, nevšiml jsem si jediného incidentu, jen masivního fandění, typického pro slezský klub, který tradičně na výjezdu podporovali příznivci družební Trnavy nebo fanoušci z nedalekého Chebu. V hledišti se nacházelo spousta žen i malých dětí navzdory pozdnímu začátku a také konci zápasu, zhruba v 21 hodin.

Fanoušci, kterých mohly být odhadem necelé tři stovky, ale ani přes celkově výbornou atmosféru a návštěvu nemohli hned po zápase sektor opustit. Na chodbě před kovovými branami museli čekat asi 20 minut. Z bezpečnostních důvodů je krátce na to zastavili policisté i v parku před stadionem, kde za štěkotu psů a varovného hlášení trávili další čtvrthodinu. Ale děti si aspoň mohly hrát na prolézačkách nebo sledovat strážce zákona na koních. Hned jak se průvod rozešel, stejně ho někteří lidé nebo menší skupinky okamžitě opouštěli. Například když měli auto v nedalekém parkovacím domě nebo měli jiné plány a cíle než vlakové nádraží, kam ale mířila většina účastníků výjezdu.

autoři: Jaroslav Plašil , rej
Spustit audio

Související