Úspěšná cizinecká legie v české fotbalové lize. Kdo ze zahraničních hráčů v tuzemsku zazářil?

Wilfried: Borec z Pobřeží Slonoviny, který dokráčel se Spartou až k zisku titulu

V seriálu Radiožurnálu Sport si připomínáme zahraniční fotbalisty, kteří výrazně uspěli v české lize. Mezi ně jednoznačně patří útočník Bony Wilfried. Ten se ze Sparty dostal až do Manchesteru City, za Pobřeží Slonoviny střílel góly i na mistrovství světa. Začínal přitom ve skromných podmínkách.

Když v roce 2007 neuspěl fotbalista Bony Wilfried na testech ve slavném Liverpoolu nešel do pražské Sparty hned jako výrazná posila. První sezonu strávil v juniorském týmu a bydlel v tréninkovém centru na Strahově. Podmínky přiblížil tehdejší trenér sparťanské juniorky Jan Kmoch. „Měl jeden pokoj, ve kterém měl jen jeden stůl, postel, skříň a to bylo vše. Tam trávil celé dny,“ popisuje Kmoch.

Zatímco někteří cizinci se česky ani nesnaží naučit, útočník z Pobřeží Slonoviny začal brzy mluvit velmi slušně. Nejdřív mu Sparta platila profesionální učitelku, jak ale vzpomínal Kmoch, brzy si mladého fotbalisty převzala tehdejší nová přítelkyně. „Pak si sehnal přirozenější učitelku. Měl už i auto, najednou koukám, že vedle sebe má černovlásku, tak šel ke mně ke zpovědi. Učila ho i psát, protože i sms zprávy psal gramaticky dobře,“ směje se Kmoch.

Bony se naučil česky tak dobře, že po přesunu do A týmu Sparty dokonce třeba tlumočil při rozhovorech s kamerunským útočníkem Leonardem Kweukem. To hlavní ale samozřejmě předváděl fotbalista hřišti. Se Spartou vyhrál v roce 2010 titul a pozornost poutal taky v evropských pohárech, ve kterých za pražský tým nastřílel jedenáct gólů. To nemohlo uniknout zahraničním klubům a na začátku roku 2011 odešel Bony do nizozemského Arnhemu.

autoři: David Nekvinda , rej
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.