Úspěšná cizinecká legie v české fotbalové lize. Kdo ze zahraničních hráčů v tuzemsku zazářil?
První Brazilec v české lize s kapitánskou páskou. Baník táhne ofenzivní borec Ewerton
Na žádném současném cizinci nestojí hra jednotlivých ligových týmů tolik jako Baníku na Ewertonovi. Ten po štacích na Slovensku, v Pardubicích, Mladé Boleslavi a Slavii v létě z hostování definitivně přestoupil do Baníku. Což po předchozím případu Plavšič fanoušky Baníku potěšilo. A Ewerton měl jasnou volbu, což řekl v rozhovoru v průběhu této sezony.
„Teď už to můžu říct. Od prvního okamžiku jsem agentovi říkal, že když nebudu mít něco lepšího, než je Baník, tak volím setrvání v Baníku. V Česku už bych jinde nehrál, Baník mi předložil opravdu dobrou nabídku. Dostal jsem nabídku i z dobrého klubu v Polsku, ale nebylo to tak lákavé jako Baník,“ říkal po startu aktuální sezony Chance ligy Ewerton Paixao da Silva, rodák ze severu Brazílie z Amazonie.
Díky skvělé výkonnosti a možná i touhou zůstat v Baníku si vysoužil jako první Brazilec v české lize v Baníku kapitánskou pásku. „Moc to pro mě znamená. Je to čest. Nečekal jsem to. Poprvé o tom se mnou mluvil trenér během přípravy v Polsku. Říkal jsem si, že budu třeba jeden z pěti kapitánů, ale nakonec mě vybral jako číslo jedna. Je to velká zodpovědnost, nevěděl jsem, že budu jako první Brazilec jako kapitán v české lize. Nikdy na takovou čest nemůžu zapomenout,“ říkal Ewerton.
Když si odmyslíme první republiku a Slováky a v Baníku právě třeba slovenského špílmachra Viliama Hýravého, tak po pádu komunismu začali do české ligy proudit cizicni.
Po mistrovství světa v Itálii v roce 1990 třeba do Sparty americký obránce Steve Trittschuch a zimbabwský záložník Timothy Mwitwa, který pak s reprezentací tragicky havaroval v letadle. O dalších cizincích třeba Bonym Wilfriedovi nebo Edinu Džekovi uslyšíte v dalších dnech.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.