Sto let, sto příběhů. Připomeňte si významné okamžiky tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže
DFC Prag: Německý klub z Prahy, jehož sláva přesahovala hranice první republiky
Na Radiožurnálu Sport vám kromě výsledkového servisu a ohlasů na aktuální události připomínáme i významné okamžiky minulosti v nejrůznějších seriálech. A jeden takový začíná právě v pondělí 26. května. Bude mít sto dílů, každý den jeden. Tak abychom si připomněli, že tady máme sto let ligový fotbal. Začneme po pořádku, prvním ročníkem, kdy byla mimochodem tak jako letos mistrem pražská Slavia. Jedná se o příběh zaniklého, ale o mnoho let později znovuobnoveného klubu.
Fotbal se hrál v českých zemích ještě dřív, ale na první profesionální ligu se chodilo až od roku 1925. Jmenovala se Asociační, ale klidně bychom ji mohli říkat pražská, protože všech deset celků bylo z hlavního města tehdejšího Československa. Přesto, jeden z klubů se svým názvem od těch ostatních nápadně odlišoval: DFC Prag - německý fotbalový klub z Prahy, jehož sláva ale významně přesahovala hranice první republiky.
„DFC Prag byl klub, který na přelomu století a pak i za první republiky objížděl Evropu v rámci spanilých jízd. Od Skotska po Německo vyhrával velké zápasy a vydělával peníze. Porážel Bayern Mnichov třeba 8:0 a podobné pecky. Takový velký klub to byl. Vyhledával jsem seznam měst, kde všude DFC byl,“ doplňovali se před časem filmaři Ondřej Kavan s Martinem Vaškem.
Svoje přidal také zakladatel obnoveného DFC Prag Thomas Oellermann, při natáčení dokumentu kdysi slavného, hitlerovským Německem zrušeného, a před lety znovuzrozeného klubu.
Stadion DFC stál na Letné na místě dnešního Národního zemědělského muzea, hrávali za něj němečtí, židovští i čeští kluci. Dres „deficitu“ oblékal všestranný sportovec Emerich Rath nebo třeba šestinásobný reprezentant Československa Pavel Mahrer, jehož potomky tvůrci dokumentu vypátrali. „Prošli Terezínem a poté se jim podařilo utéct do Spojených států.“
Znovuobnovený DFC je postavený hlavně na mládeži, a ještě než školáci poprvé kopli v modrobílých dresech do míče, připomněli si konec klubu. V roce 2016 nacvičili pro veřejnost muzikál o záchraně židovských dětí před německými fašisty, který začínal právě zánikem DFC Prag.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.