Soupeři Arsenal, Ajax nebo Barcelona. Jak si v Lize mistrů v historii vedly české kluby?
Slavná sezona 2011/2012: Plzeňská krasojízda do Ligy mistrů a konfrontace s Barcelonou a AC Milánem
V seriálu Radiožurnálu Sport si připomínáme vystoupení českých celků ve fotbalové Lize mistrů a jedním z nich, který na ni opakovaně dosáhl, je plzeňská Viktoria. Poprvé to bylo v době, kdy klub slavil 100 let od svého vzniku. A kdy také modernizoval svůj stadion ve Štruncových sadech.
Byly to pro plzeňské fotbalisty i fanoušky nové zkušenosti a zážitky, za kterými ale museli opakovaně vyjíždět. Klub totiž teprve zveleboval svůj stánek, aby na něm mohl zápasy Ligy mistrů i v budoucnu hrát, a domácí prostředí našel ve vršovickém Edenu.
Čtěte také
„Samozřejmě je to krásný stadion a lidé, jak jsou blízko, tak vytvářejí fantastickou atmosféru. Při každém zápase nás diváci podporovali, ale doma je doma. Roste nám krásný stadion a přání nás všech je, abychom si zahráli Evropskou ligu už tam,“ přál si tehdy jeden z lídrů plzeňského týmu Daniel Kolář, který vyprávěl také o náhradním domácím stadionu v Edenu.
Azyl v Edenu
Právě tam západočeský klub v létě roku 2011 vybojoval postup do Ligy mistrů na úkor silné Kodaně, zažil velký zápas s Barcelonou a také strhující závěrečný duel skupiny s AC Milán. „Chtěli jsme do toho dát všechno a uhrát si ten postup sami. To se nám nakonec povedlo. Kdyby nám někdo před zápasem řekl, že budeme hrát s AC 2:2, tak to bereme všemi deseti. Je to pro nás malé vítězství,“ potvrdil Kolář.
Spokojený byl i kouč Pavel Vrba po remíze s AC Milán 2:2, to když se jeho svěřencům povedlo vstřelit oba góly až v závěrečných minutách. Fotbalisté Plzně tehdy zároveň slavili třetí příčku, která je posunula do jarní fáze evropských soutěží, v tomto případě do play-off Evropské ligy. A přidali další velký úspěch během krátkého období.
„Pro Plzeň je to zázračné období už rok a půl. Beru to už vítězstvím v poháru a sezonou, kdy jsme se stali mistrem. Vyvrcholilo to postupem do Ligy mistrů. Zažíváme něco, co nevím, zda ještě někdy v Plzni prožijeme, ale bylo to něco úžasného,“ připomínal šťastný kouč vítězství v českém poháru v roce 2010, mistrovský titul v následující sezóně a pak do té doby největší úspěch, postup do Ligy mistrů.
Pavlu Vrbovi se tenkrát povedlo z často už odložených hráčů sestavit tým, který přehrával české kluby útočným fotbalem, a který si postupně získal respekt v Evropě.
Kapitán Pavel Horváth, náš současný expert, na tom měl také obrovský podíl, a i díky němu bylo úspěšné období ještě mnohem delší. Plzeňský tým dokázal konkurovat celkům jako třeba Atletico Madrid, Neapol nebo CSKA Moskva, a pohárová sezóna pro něj opakovaně končila až v jarní vyřazovací fázi. Ostatně až na výjimky toto platí dodnes, byť se trenéři i fotbalisté během let mění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.