Šachový velmistr Martin Petr: Stará šachová škola už není úplně moderní, do hry výrazně zasahují počítače

Pozvání do studia Radiožurnálu Sport přijal šachový velmistr a současně předseda Českého šachového svazu Martin Petr. V pořadu Na síti si s moderátorkou Andreou Sestini Hlaváčkovou povídal nejen o jeho začátcích se specifickým sportem, ale také o aktuálním stavu šachové mládeže v České republiky. V čem počítače šachovému sportu pomáhají a v čem škodí? Proč se v Indii rodí tolik kvalitních hráčů? Užijte si celý rozhovor.

Martine, co si mám představit pod pojmem šachový velmistr?

Je to nejvyšší titul v šachu, ale už je jich celá řada, je to trochu jiné než před desítkami let. V Česku je zhruba třicet velmistrů, kteří splnili podmínky a titul od Mezinárodní šachové federace obdrželi. 

Jaké jsou ty podmínky?

Šachista musí hrát mezinárodní turnaje, potkávat se se zahraničními soupeři a uhrát na minimálně třech prestižních turnajích kvalitní výsledek.

Na jaký výsledek jsi nejvíc pyšný?

Nejvíc se mi líbily ty zahraniční výlety, hrál jsem třeba na šachové olympiádě v roce 2014 v Norsku za polárním kruhem. Této akce se pravidelně účastní až 180 států, takže je to celosvětová záležitost. 

Jak dlouho se šachu věnuješ?

Od dětství, ale tak to mají všichni velmistři. Začneš jako malé dítě a už se s tím nedá přestat. Je to krásná hra, a pokud si ji někdo zamiluje, tak ji hraje celý život. Máme výhodu, protože oproti ostatním sportovcům, kteří musí skončit s kariérou třeba v pětatřiceti letech, můžeme hrát prakticky do smrti.

K šachu tě přivedl někdo z rodiny?

Šachy mě naučil táta, který mě později přihlásil do šachového kroužku Sokol Hradec Králové. Tam jsem šachově vyrůstal.

Liší se nějak trendy mezi evropskými a třeba asijskými šachisty?

Mají odlišný styl, ale těžko se to popisuje. V posledních letech do toho hodně zasahují počítače. Mladá generace na počítačích už vyrůstala, takže jsou hodně konkrétní, počítají varianty a stará šachová škola už není úplně moderní.

Můžeme tvrdit, že Asie válcuje Evropu?

Zatím ne. Ostatně mistr světa je z Norska Magnus Carlsen, takže spíše je to o srovnávání a Asie je novou konkurencí. I v Evropě je mnoho talentů, kteří mohou zasáhnout do bojů o titul mistra světa. 

Nastupující generace šachistů z Evropy je schopná konkurovat?

Ano, ale pokud jsou diskuse o tom, kdo nahradí Magnuse Carlsena, tak jsou většinou skloňovány asijská jména.  

Jak se může sport, jak jsou šachy, zlepšovat skrze novou generaci?

Je to spojené s fyzičkou. Pokud srovnáme Carlsena s dřívějšími mistry světa, tak on na fyzičku opravdu hodně dbá. Partie v klasickém šachu bývají dlouhé a není sranda, se tak dlouho soustředit. Je hodně informací, můžeš se toho hodně naučit už před partií a dříve se vše studovalo v knihách a časopisech. Dnes si sedneš k počítači a máš úplně všechno. Hlavně objemem informací se šachisté hodně zdokonalují. Počítače hrají šachy mnohem lépe než lidé a snažím se přijít na to, proč tomu tak je.

Nabíráš v přípravě na šachová utkání i informace o stylu hry soupeřů?

Dnes jsou na internetu miliony a miliony partií. Když hraješ s dalším velmistrem, tak on tam má uloženo dalších tisíc partií. Jde o to, kolik času do toho investuješ, můžeš si je přehrát všechny. Objevíš jeho silné a slabé stránky, zjistíš jakými tahy rád začíná a potom si to zanalyzuješ. Řekneš si, že někdo nemá rád koncovky, tak s ním budeš hrát dlouhou partii a on udělá někdy v závěru chybu. Samozřejmě nejlepší hráči světa jsou komplexní, ale něco jim vyhovuje víc a něco míň. To je ta příprava na ně.

Martine, jak je na tom šachová mládež v Česku?

Docela dobře. Máme několik výjimečných dětí, které jsou výrazně lepší než jsem byl já v jejich věku. Věřím, že se jim bude dařit, stanou se šachovými profesionály a posílí reprezentaci. Jedná se o děti, kterým je třináct, čtrnáct let a daří se jim v mezinárodním žebříčku. Jsou v první desítce a doufám, že o nich posluchači ještě uslyší. Cesta k úspěchu je dlouhá, každopádně musí hodně pracovat.

Jak moc jsou v současnosti šachy populární?

Je to trochu ve vlnách. Starší posluchači určitě vědí, že za minulého režimu byly šachy populární, protože byly nástrojem režimu v Sovětském svazu. Na přelomu tisíciletí jsme měli krizi, ale teď se to postupně zlepšuje. Zvládli jsme výborně covid, protože šachy se dají hrát i on-line, což nám hodně pomohlo. V současnosti počet členů šachového svazu roste, hlavně mezi mládeží. Internet nám docela pomáhá, přesto doporučuji všem, kdo má rád šachy, aby si našel oddíl. Máme po republice necelých pět set oddílů, kde se můžete zapojit. Osobní kontakt s dalšími hráči vás bude více bavit. Celkem máme dvacet tisíc členů, takže komunita je docela rozsáhlá.

Šachy se hrají na mobilu, tabletu, počítači. Je to pro mladou generaci velké plus?

Musíme se ty lidi přitáhnout k oficiálním soutěžím. To je jeden z úkolů našeho svazu, není to jednoduché, ale musíme se o to snažit. On-line svět nám hodně pomáhá.   

Dostanou se k šachu lidé i klasickou formou?

Určitě, ale občas se nám stává, že někdo si raději zahraje on-line, než aby jel několik kilometrů na zápas tradiční soutěž družstev. Máme tam trochu problém, ale není to nic proti sportům, které byly během covidu zavřené a snaží se, aby se jim lidé vrátili. To u nás nehrozí. Pravdou je, že někteří, aby přešli od on-line k normální hře, tak jdou opačným směrem. 

Na turnaj v Miami v loňském roce letěli hráči tisíce kilometrů, ale neusedli za šachovnici, ale za počítače. Proč to tak je?

Nový trend, který prosazuje mistr světa Carlsen. I u e-sportů se hráči sjíždějí na jedno místo a podle mě hlavním důvodem je zabránění podvádění. Lidé se vidí fyzicky a hrají na připravených počítačích. Nehrozí tam, že by šachistovi doma někdo radil a celkově je atmosféra klidnější.

Co se týče podvádění, tak loni otřásl světem konflikt mezi mistrem světa Carlsenem a devatenáctiletým Hansem Niemannem. Co se tam stalo?

Základem je, že počítače hrají šachy lépe, než lidé. I mobil hraje lépe než Magnus Carlsen. Když by někdo odešel na toaletu, poradil se s mobilním telefonem, tak prostě porazí mistra světa. To je zásadní problém, kterému jako šachisté čelíme. Provádíme různé kontroly, procházíme rámem jako na letišti. Myslím si, že se daří podvody vymýtit. V kauze Carlsen - Niemann, byl Carlsen přesvědčen, že jeho soupeř podvádí. Nemá žádné přesvědčivé důkazy, ale tvrdil, že hra nebyla čistá. Ovlivní to pověst obou lidí, v současnosti probíhá soudní spor. Otázkou je, zda se vůbec dozvíme, jak to tehdy bylo.         

Carlsen v tom zápase odstoupil druhým tahem, jak mohl podvádění poznat?

Ne, tam šlo o partii, kterou spolu hráli před tím na turnaji v Americe. Niemann Carlsena černými figurami porazil a i podle chování vycítil Carlsen, že to nebylo čisté.         

Jak se na počítači podvádí?

Můžete mít jiný počítač nebo na samotném počítači si zapnout šachový program, což není technicky složité. Počítač řekne, co zahrát za správný tah, ty to zahraješ a když máš dostatek času na podvádění, tak vyhraješ partii. Šachy jsou ale hra gentlemanů a tak chceme vychovávat i mladé hráče.  

Martine, co říkáš na trend zrychlování šachu?

Mám nejradši klasické šachy a rád hraju vážné partie, které trvají pět hodin. Trendu zrychlování rozumím a schvaluji ho. V on-line světě a pro diváky je to nevyhnutelné. Partie prostě musí do hodiny skončit. Carlsen to pochopil velmi rychle, proto hraje on-line turnaje v rapidovém tempu, kdy partie má pětačtyřicet minut, maximálně hodinu. Rapid šach bude mít čím dál tím větší váhu.

Jaký šach preferuješ nyní ty?

Jsem v tomhle ohledu důchodce. Máme pořád soutěže družstev, hrané v klasickém tempu. To hraji nejraději. 

Má Magnus Carlsen velké slovo při vyjednávání o tom, kam bude směřovat budoucnost šachu?

Na internetu vybudoval obrovské impérium, stal se z něj multi milinonář a má rozhodující slovo. Jeho platformy ovládají většinu internetového trhu. Jako největší šachová celebrita po celém světě určuje trend.     

Čtěte také

Není škoda, že světový šach je ovlivňován jeho názorem?

Uvidíme, kam nás to zavede. Jeho protiváhou je Mezinárodní federace šachu FIDE. Neznamená to, že by o všem rozhodoval sám.

V dubnu začne mistrovství světa v šachu, ale po deseti letech nebude o titul hrát Carlsen z důvodu, že nemá motivaci obhajovat. Co si o tom myslíš?

Pravým důvodem bude to, že ho ty vážné šachy nebaví. Chce si doma sednout v teplácích a hrát na internetu. On byl vždy trochu svůj a dělal si, co chtěl. Je škoda, že nechce obhajovat, na druhou stranu to dává šanci dalším hráčům a zemím.

Jak moc to poznamená šachový svět, když bude mít po deseti letech nového mistra?

Těžko se to odhaduje, protože většina nebude nového mistra považovat jako šampiona. Jako nejlepšího hráče budou stále brát Carlsena. Pokud by vyhrál třeba Číňan, tak se tam zvedne popularita a za deset let bude armáda mladých šachistů z Číny. Pro Carlsena to možná bude ztráta, že nebude mistrem světa, ale možná mu to uvolní ruce směrem k jeho novým projektům. Obhajovat titul a hrát vážný zápas přes měsíc, mu prostě sebralo hodně času a už skutečně možná neměl motivaci.    

Jakým způsobem probíhá zápas, který trvá měsíc?

Hrají proti sobě jen dva hráči hodně partií, mají tam volné dny, může dojít na tiebreak. Oni spolu stráví na jednom místě měsíc, kdy hrají šachy.

Na jednom místě!?

Ano. Nyní myslím, že ten turnaj bude v Kazachstánu. Stráví spolu se svými týmy a protihráčem měsíc, je to velký psychický nápor. Když spolu tenkrát hráli Karpov s Kasparovem, tak jejich první zápas se musel po dvou měsících přerušit, protože Karpov už nebyl schopný fyzicky pokračovat. Už vidíte soupeři do hlavy.     

Existuje někdo, kdo může překonat nebo navázat na dominanci Carlsena?

V současné době nevidím nikoho, kdo by mohl Carlsena ohrozit.       

Na síti s Andreou Hlaváčkovou na Radiožurnálu Sport
Spustit audio

Související