Po Argentině neúspěšný vstup do šampionátu hlásí i Němci. Překvapivě podlehli Japonsku

Po úterní šokující porážce Argentiny od Saúdské Arábie přinesl středeční program šampionátu další překvapivý výsledek. Fotbalisté Německa totiž v úvodním utkání skupiny E na mistrovství světa v Kataru neudrželi vedení a podlehli 1:2 Japonsku. Duel gólově otevřel v 33. minutě z pokutového kopu Ilkay Gündogan, v 75. minutě ale srovnal Ricu Doan. Senzaci dokonal o osm minut později střídající hráč Takuma Asano. Japonci se vůbec poprvé v historii dočkali vítězství nad Německem.

Vítězství outsidera před zápasem tipoval málokdo. Před zápasem byl o vítězství Němců přesvědčen i expert Radiožurnálu Sport a bývalý vynikající ligový střelec David Lafata, ale zároveň varoval před sílou Japonců. „Jednoduché to mít Němci nebudou, protože Japonci jsou známí svojí pečlivostí a disciplínou. Kvalita ale převládá na straně Němců a věřím, že se dokáží prosadit,“ předpokládal ve studiu na Vinohradech bývalý kanonýr Sparty nebo Jablonce.

Německý tým na sebe strhl pozornost už před úvodním hvizdem, protože při týmové fotce si hráči zakryli ústa. Gesto bylo reakcí na zákaz ze strany FIFA, která nepovolila duhové kapitánské pásky na podporu kampaně proti diskriminaci. Pak už se hrál především fotbal a skóre otevřel v 33. minutě z pokutového kopu Ilkay Gündogan a nikdo nepochyboval o tom, že Němci si v poklidu dokráčejí pro snadné tři body.

Japonci do druhého poločasu přišli s jinou taktikou, která dělala favoritovi utkání problémy. „Japonci nás začali víc napadat, my se snažili hrát pořád po zemi, ale nešlo nám to. Přišlo mi, že jsme ani nechtěli hrát a zbrklost nás vedla k častým ztrátám míče. Takové maličkosti rozhodují zápasy na mistrovství světa,“ přiznal autor jediného německého gólu Gündogan po porážce 1:2.

Překvapivý výsledek dostává Německo hned v úvodu šampionátu pod nepříjemný tlak. Už v neděli 27. listopadu totiž svěřence trenéra Hansiho Flicka čeká zápas se Španělskem. Pokud Japonsko získá alespoň bod s Kostarikou a Německo zapíše druhou porážku, tak může být jeden z favoritů turnaje vyřazen už před závěrečnými zápasy základní skupiny. Radiožurnál Sport nabízí posluchačům přímé přenosy všech utkání mistrovství světa, tak si nenechte ujít každodenní výživné vysílání.

autoři: Mikuláš Jáša , rej