Orientační běžkyně Jana Stehlíková: Nejraději mám lesní verze disciplín, vyrůstala jsem na nich

Ve sportovní talkshow Páteční finiš Kateřiny Neumannové se rozpovídala orientační běžkyně Jana Stehlíková. Co jí vedlo k tomu, že se po letošním světovém šampionátu rozhodla ukončit aktivní kariéry? Jak vnímala poslední start v reprezentačním dresu? Kam by zkušená závodnice poslala amatérské sportovce, aby si vyzkoušeli běhání s mapou? Co považuje za největší úspěch kariéry? Poslechněte si celý rozhovor s mnohonásobnou mistryní České republiky.

Jano, nedávno jsi ukončila aktivní kariéru orientační běžkyně. Kolik let jsi běhala na té nejvyšší úrovni?

Na top úrovni v reprezentaci jsem byla jedenáct let, ale samotný orientační běh provozuji od dětství. Takže si myslím, že to pořád zůstane součástí mého života.

Jsou ti bližší tradiční klasické disciplíny v lese anebo ty moderní, které se v poslední době v orientačním běhu objevují?

Mám ráda všechny, ale přece jenom lesní disciplíny jsou mi bližší, protože většina závodníků z mé generace vyrůstala právě na těchto tratích.

Čtěte také

Jano, když se ohlédneš za svoji kariérou, co byl tvůj největší úspěch, kterého si nejvíce vážíš?

Určitě mám spoustu pěkných výsledků se sprintovou i lesní štafetou, mám i páté místo z krátké trati v individuálu. Ale svým způsobem si hodně vážím výkonu na loňském mistrovství světa, kde bych na krátké trati pravděpodobně brala bronzovou medaili, bohužel jsem ale chybně orazila vedlejší kontrolu a byla diskvalifikovaná.

Jak bys označila současný stav orientačního běhu v Česku, je to amatérský, poloprofesionální nebo profesionální sport?

Poslední dobou se to hodně posouvá a v rámci té elity už se blížíme k profesionalitě, ale pořád je to ještě dlouhá cesta. Orientační běh není tak velký sport, nejsou tam finance a tak není možné, aby elitní běžci z reprezentace měli adekvátní podporu. Letos na MS v Dánsku bylo zase vidět, že se ty výkony nejlepších posouvají úplně na jiné pole. Když jsme třeba viděli některé švédské závodníky na knock-out sprintu, za kolik mají trojku na dráze, tak jsme přemýšleli, zda nepovolat atleta Filipa Sasínka.

Čtěte také

Jaký je rozdíl v běhání s mapou ve Švédsku a u nás?

Jsou tam těžší terény, což je dáno morfologií. Lesy jsou tam divočejší a je tam méně záchytných bodů, oproti tomu u nás je hodně cest a oplocenek. Severské lesy jsou tak daleko složitější v oblasti navigace a držení směru.

Jak Jana Stehlíková zvládala tréninkový proces během plnění mateřských povinností? Už překousla zklamání z loňského světového šampionátu, kde se vlastní chybou připravila o zisk medaile? Poslechněte si celý rozhovor s bývalou orientační běžkyní.

Páteční finiš K. Neumannové na Radiožurnálu Sport

Související