Olympijský rok s Markétou Vondroušovou. Poslechněte si její příběh a cestu do Paříže

Podpora rodiny Markéty Vondroušové

Tenistka Markéta Vondroušová se vrátila na místo, na kterém získala zatím nejvíc sportovní slávy. Ve Wimbledonu se připravuje na vstup do travnatého grandslamu, který loni jako první nenasazená hráčka senzačně ovládla. Na rozdíl od minulého roku jí bude přímo v Londýně od začátku fandit i maminka, která i kvůli předchozímu nepovedenému finále v Paříži z roku 2019 největší úspěch dcery na vlastní oči neviděla.

Markéta Vondroušová už může brát účast na nejslavnějším grandslamu jinak, než dřív. Ještě do minulého roku měla na travnatém povrchu jen pár výher, ale loňský úspěch všechno změnil. A i když může samotná obhajoba titulu a s tím spojená ohromná porce bodů přinášet určitý tlak, je to i privilegium, nastupovat v této roli.

Čtěte také

Šampioni v mužské i ženské dvouhře z předchozího roku mají krom tiskové konference ve velkém sále All England Clubu také pevně daný začátek prvního zápasu na centrálním dvorci. Svěřenkyně kouče Jana Hernycha se tak může zkusit na všechno dopředu připravit.

„Můžu si zahrát na centrkurtu. Minulý rok jsme se s trenérem smáli, že se nás to asi nikdy nebude týkat, ale teď bude. Je to fajn. Na centr půjdu si to spíš užívat, než že bych se tím stresovala. Letí se mnou i mamka se sestrou,“ vyprávěla před pár týdny Markéta Vondroušová, která tedy tentokrát bere do Londýna svou maminku, narozdíl od minulého roku.

Podpora z domova

Jindřiška Anderlová loni zůstala doma a nezměnilo se to ani s finálovým zápasem, ve kterém nakonec česká tenistka porazila Tunisanku Ons Jabeurovou za hodinu a dvaadvacet minut dvakrát 6:4. 

„Ještě dopoledne to šlo. I když jsem něco ještě v opravdu ve zpomaleném tempu něco uvařila a pořád jsem koukala na hodiny, kdy už se to přiblíží. Neměla jsem odvahu televizi pustit. Pustila jsem jí až za stavu 4:4 v prvním setu. Pak se to začalo vyvíjet už správným směrem. Lidé se mě pak ptali, že jsem neviděla začátek, kdy prohrávala. To byl pud sebezáchovy, aby se člověk nezhroutil hned ze začátku,“ vracela se Jindřiška Anderlová k loňskému wimbledonskému finále, ale jinak samozřejmě patří k největším fanouškům své dcery, ať už hraje kdekoli.

„Už několikrát jsem od skvělých českých hráček slyšela, že jsem dobrá, že jejich maminky na zápasy nekoukají. Vždy se nad tím zamyslím a říkám si, že už bych se také chtěla nekoukat. Nervy to jsou, ale spíše se dívám. I v noci,“ prozradila při natáčení časosběrného dokumentu Olympijský rok Jindřiška Anderlová, která teď bude fandit své dceři Markétě Vondroušové ve stejném časovém pásmu, na jihozápadě Londýna.

autoři: Jaroslav Plašil , rej
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.