Motocyklista, který sní o zisku beduína z Dakaru. Poslechněte si medailon Martina Michka

14. březen 2023

K motokrosu se Martin Michek dostal už v sedmi letech a ihned si ho zamiloval. Co žene za dalšími úspěchy dvojnásobného mistra světa, čtyřnásobného mistra z evropského šampionátu, ale také osmnáctinásobného šampiona z domácího mistrovství? V pyramidě snů na nejvyšší příčku staví rozhodně účast na prestižní Rallye Dakar. Jak se mu při premiéře v roce 2020 zadařilo? Poslechněte si medialon, který pro posluchače připravil Lukáš Michalík a navnaďte se na četbu audioknihy.

Když si vzpomenu na první závod, tak to bylo na Země živitelce. Jeli jsme v Českých Budějovicích předváděčku při supercrossu, bylo to krásné. Ty první zážitky s motorkou jsou nejdůležitější a snažím se na ně občas vzpomenout,“ vrací se k úplným začátkům česká motokrosová jednička posledních let. 

Čtěte také

Martin Michek si vysnil účast na prestižním Dakaru a nakonec náročný závod i absolvoval. Ale život sportovce není jen o vzestupech a vítězstvích. Český motocyklista musel na své cestě překonat i řadu překážek, přičemž jedna z nich ho málem připravila o život. V létě roku 2020 Michka při závodě v Dalečíně postihl přímo na trati jaterní kolaps a skončil v péči lékařů v pražském IKEMU.   

Z vyprávění vím, že jsem dojel do cíle a naboural jsem do kluků, kteří tam stáli. Vůbec si to nepamatuji, prý jsem jel i chvíli do protisměru. Měl jsem asi štěstí, že jsem spadl na místě, kde to nebylo tak nebezpečné,“ vrací se k nepříjemné životní situaci Michek.

Po vážných problémech Michek vstal z "mrtvých", vrátil se do tréninku a zhruba půl roku po jaterním kolapsu zajel jeho dosud nejlepší výsledek na Dakaru. V lednu 2021 skončil mezi motocyklisty celkově desátý. Co dalšího ho v životě potkalo? To se dozvíte v audioknize Martin Michek: O život - Rallye mezi nebem a zemí. Úryvky z ní pro posluchače Radiožurnálu Sport čte Ladislav Hampl.

Čtěte také

Série Příběhy sportovců nabízí krátké audio zpracování životopisů sportovních legend. Poznejte s námi významné životní a sportovní situace, které ovlivnily slavné kariéry. Všechny díly exkluzivní série jsou dostupné na webu sport.rozhlas a v mobilní aplikaci mujRozhlas.

autoři: Lukáš Michalík , rej
Spustit audio

Související