Lidé za oponou. Jak na světovém šampionátu v biatlonu funguje fyzioterapeut nebo servisní tým?

Černá a bílá. Jak to funguje s úpravou terčů na biatlonové střelnici?

Bez nich by biatlonové mistrovství světa nebylo. To se dá v Novém Městě na Moravě říct o spoustě lidí a věcí. Patří mezi ně terče, které jsou na středeční úvodní smíšenou štafetu připravené. Na starosti je má ve Vysočina Aréně Jan Sucharda.

„Pro biatlon používáme dva typy terčů. Jeden je papírový, který slouží pro trénink a nástřel před závodem. Kovové terče se pak používají pro trénink a závod. Hodinu před startem závodníci používají jen papírové terče. Nemají možnost střílet na kovové, na ty střílí až při závodě,“ říká Sucharda.

Čtěte také

Jakou barvou se terče přetírají? „Jde o tenkovrstvou barvu, která musí zakrýt všechny výstřely, které jsou na terči z tréninků a předchozích závodů. V Novém Městě na Moravě jsou terče připraveny vždy perfektně. Může za to Milda Buchta,“ směje se Sucharda.

Právě Miloš Buchta namáčí relativně malý štětec do plechovky s barvou a přetírá všechny terče kolem dokola. „Nejdřív jedeme černou barvu, pak se to překrývá bílou. U bílé je větší spotřeba. Plechovka má tak tři deci, ale na celou střelnici vytřu tak jednu deci,“ říká Buchta.

Jisté je, že kdyby se všichni biatlonisté stoprocentně trefili, tak by bílou barvu vůbec nepotřebovali a organizátoři by ušetřili. „Perfektně bílá musí být i zeď za terči. Když závodník netrefí terčové zařízení, není záznam, tak se zkoumá zeď. I na Světovém poháru se stane, že se biatlonisté s výstřelem nevejdou ani do bílého terče. Během víkendu se to může stát třeba jednou nebo dvakrát. Zároveň když terče nefungují, tak je povinností rozhodčího okamžitě zavřít střelecké stanoviště, které nefunguje. Pak se to po závodě nebo v nejbližší možné době přezkoumává,“ dodává Sucharda.

Střelnice v Novém Městě na Moravě bude na světovém šampionátu poprvé v akci ve středu 7. února při závodě smíšených štafet, který začíná v přímém přenosu na Radiožurnálu Sport od 17.20.

autoři: Jan Suchan , rej
Spustit audio

Související