Lidé za oponou. Jak na světovém šampionátu v biatlonu funguje fyzioterapeut nebo servisní tým?

Zrušené tréninky, teplo, vítr a déšť. Jak rolbaři ve Vysočina Aréně bojují s nástrahami počasí?

Celý týden vás Radiožurnál Sport zve do zákulisí biatlonového mistrovství světa. To začne v Novém Městě na Moravě ve středu 7. února a hlavním tématem je v těchto dnech počasí. Kvůli silnému větru nemohli závodníci včera trénovat, vysoké teploty zase způsobují odtávání sněhu. Jak s tím organizátoři zápasí, zjišťoval ve Vysočina Aréně reportér Jan Suchan.

Sněhu se do zásobníků ve Vysočina Aréně vejde přes léto až kolem 60 tisíc kubíků. I když je ho stále dostatek na celý šampionát, tak přece jen ubývá, protože je potřeba ho navážet na trať. „Není to optimální. Je to už třetí, čtvrtý den pořád stejné - déšť a teplý vítr. A teď už ani nepřimrzne. Ztratili jsme minimálně čtyřicet centimetrů na výšku a odtává to i z bočních stran, takže musíme navážet hodně sněhu,“ říká ředitel závodů Vlastimil Jakeš.

„Je to zoufalost. Máme v depu tolik sněhu, že bychom udělali ještě jeden Světový pohár, ale spíš je to o tom, že jsem si nemyslel, že dva dny před závody budu řešit takové problémy. Netušil jsem, že se tohle stane. Úseky, které se musí znovu spravit, to je spíš k pláči. Je to nekonečný boj,“ říká rolbař Tomáš Procházka.

S rolbou v Novém Městě na Moravě jezdí už sedmým rokem. V pondělí 5. února seděl v rolbě od půl deváté ráno. „Nejdřív jsem spravoval trestné kolo, pak střelnici a teď jsme se pustili do dalšího. Předpokládám, že budu za volantem sedět celou noc. Zavelel jsem, že jedeme až do rána, tak doufám, že s tím všichni počítají,“ přiznal rolbař.

autoři: Jan Suchan , rej
Spustit audio

Související