Jaký je život fotbalového fanouška na venkovních zápasech? Užijte si s námi výjezdy za sportovními zážitky

Je to zřejmě jeden z těch nejdostupnějších výjezdů pro fotbalové fanoušky velké části klubů. Do Mladé Boleslavi to mají kousek hlavně příznivci celků z Prahy, Hradce Králové, Liberce nebo třeba Jablonce. Cesta jim často netrvá ani hodinu, a tak mohou dorazit ve velkém počtu. I proto se na boleslavský stadion vypravil i náš reportér Jaroslav Plašil. Užijte si druhý díl seriálu "Na výjezdu," o podmínkách pro fanoušky, kteří jezdí podporovat své týmy ve fotbalové lize. 

Na stadion v Mladé Boleslavi se vejde 5 tisíc lidí a vidíte na něm, jak úzce je město spojené s automobilkou. Konkrétně fanoušci v sektoru pro hosty to poznají i podle toho, že když se podívají před sebe do hřiště, po své pravé ruce mají jeden ohromný plakát auta místo tribuny.

Čtěte také

Různě vysoké tribuny mají lehké zvlněné zastřešení, a protože je namodralé, nějakou část zápasu se hodí i jako velký kšilt proti sluníčku. Není to samozřejmě ta nejzásadnější zpráva ze sektoru pro hosty, ale v pozdější fázi utkání, někteří fanoušci raději popojdou o pár řad nahoru, aby jejich únava na přímém slunci nebyla ještě o něco větší. Fanoušci v sektoru pro hosty stojí v rohu podélné tribuny, naproti hráčským lavičkám, a když jich je víc, což je případ zápasů Sparty, Slavie nebo třeba ostravského Baníku, pořadatelé sektor rozšíří.

I lidí ve stánku s občerstvením bude víc, ale ne o moc, protože je malý a početnější obsluha by si prý na pár metrech čtverečních překážela. Takže místo jednoho člověka budou zákazníky obsluhovat dva lidé.

Skromné občerstvení pro hostující fanoušky na stadionu v Mladé Boleslavi

Na výjezd, jako je ten jablonecký, řekněme nějakých 100 až 150 fanoušků, současné podmínky, zdá se, stačí. Ale při větších návalech už tu může být celkem těsno. Betonový ochoz pod tribunou pro hosty připomíná klícku, ve které není zrovna velký rozlet, a podstatný kus ještě zabírá schodiště do sektoru.

Ale atmosféra je tu příjemná, je znát, že se lidé z jabloneckého „kotle“ znají,  domlouvají se, kdo koho, vezme domů, při zápase se často chytají kolem ramen a zřejmě nejvíc si oblíbili popěvek o Jablonci a zpívání do konce. V kotli jsou i školáci, přede mnou sedí rodina s asi pětiletým dítětem.

Jablonečtí fanoušci se velmi dobře znají a podnikli výjezd do Mladé Boleslavi

Slyšet jsou výhradně hlasivky, dlaně a buben, s malými pauzami a obměnou repertoáru skutečně od začátku do konce. Občas si pochopitelně někdo odskočí, pro pivo, pro jídlo nebo na toaletu, což je bílá budka s bytelnými kovovými prvky. Ženy a muži mají po jednom vchodu s dveřmi, pánové mají ve své části žlábek, dvě kabinky na velkou a umyvadlo na fotobuňku. Jen sušák nefunguje, papírové utěrky na ruce nikde, takže už je na podlaze druhý poločas celkem velká louže.

Někdo se i kvůli tomu možná ani neopláchl, ale to by byl dost možná jediný prohřešek jinak velmi slušné návštěvy, která musela ještě několik minut po zápase čekat, až ochranka otevře bránu. Stadion pak lidé opouští úzkým koridorem, kolem několika těžkooděnců. I takový je sektor pro hosty na fotbale v Mladé Boleslavi. Utkání 2. kola Fortuna ligy skončilo remízou 2:2.

autoři: Jaroslav Plašil , rej
Spustit audio

Související