Jak šel čas s evropským fotbalovým šampionátem? Od roku 1960 až do současnosti

Svým dloubáčkem navždy změnil fotbal. ‚Je to už přes 40 let a ta myšlenka neumřela,‘ těší Panenku

Už jen šest dní zbývá do začátku mistrovství Evropy fotbalistů v Německu, v pravidelném seriálu si proto až do poloviny července budeme připomínat bohatou historii kontinentálních šampionátů. V sobotu je na řadě památné finále v roce 1976, které legendární penaltou rozhodl Antonín Panenka.

Nezapomenutelný komentář Karola Poláka v přenosu Československé televize zná asi každý český fotbalový fanoušek. Panenka proměnil rozhodující penaltu v rozstřelu proti Německu, když bezmocného Seppa Maiera překonal dloubákem do středu branky a stvrdil historické zlato pro Československo. Byl to rafinovaný kop, ale legenda Bohemians s odstupem času přiznala, že k dokonalosti něco chybělo.

„Byla velmi dobrá, ale k dokonalosti jí chyběl malinko větší oblouček, víc doprostřed,“ hodnotí provedení Panenka s odstupem let.

Panenka neobyčejný způsob kopnutí penalty trénoval asi dva roky, až pak si ho poprvé troufl použít i v zápase. Proto dobře ví, co je v klíčové chvíli nejdůležitější.

„Vůbec to není jednoduché, že by člověk přišel, postavil si balon a provedl to. Já jako střelec svým pohybem, očima, rozběhem a chováním si musím toho brankáře navnadit tak, že je přesvědčený, že to kopnu normálně.“

Panenkovská penalta si ale po Euru 76 žila vlastním životem až natolik, že její autor na svůj nejslavnější gól chvílemi i trochu žárlil.

„Já jsem se vždycky snažil hrát pro diváky, pro potěšení a tahle penalta v podstatě všechno ostatní přehlušila. Všechny moje ostatní výkony, góly,“ mrzí ho trochu.

Panenkovu penaltovou exekuci už napodobilo několik hráčů. Z let relativně nedávných třeba Lionel Messi, Andrea Pirlo, Sergio Ramos nebo Luis Suárez.

„Mám radost z toho, že ta myšlenka pokračuje dál. Že neumřela a někteří hráči to napodobují. Vlastně je to už přes 40 let a ta myšlenka neumřela. Všichni ti hráči to proměnili, takže je vidět, že ta penalta má své opodstatnění, svou váhu a svou cenu,“ těší ho napodobitelé z řad světových fotbalových hvězd.

Vršovický dloubák dnes zná celý svět, vždyť po Panenkově nejslavnějším kousku dokonce pojmenovali ve Španělsku hospodu i fotbalový magazín. Zatímco Zinedine Zidane má svou kličku zidanovku nebo Johan Cruyff slavnou otočku, Antonín Panenka se zapsal do dějin legendární penaltou.

autoři: Lukáš Michalík , mim , rej
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.