Čeští basketbalisté vyzvou silnou Francii i s hvězdným supertalentem Wembanyamou

23. únor 2023

Česká basketbalová reprezentace vedená trenérem Ronenem Ginzburgem přivítá v Pardubicích lídra kvalifikační skupiny a už bez šance na postup na světový šampionát. Ve výběru Francie figuruje i supertalentovaný Victor Wembanyama, očekávaná příští jednička draftu NBA. Zápas bude přímo v hale sledovat reportér Petr Tomášek a i díky němu uslyšíte na Radiožurnálu Sport to nejdůležitější ze zápasu. Tak si nás nalaďte. Zápas začíná v 18.45.

Čeští basketbalisté v čele s Tomášem Kyzlinkem, Patrikem Audou i kapitánem Vojtěchem Hrubanem jsou sami zvědaví, co devatenáctiletý Francouz Victor Wembanyama večer v Pardubicích předvede. O pařížském rodákovi se dá mluvit jako o rozehrávači v těle pivota, vždyť měří 219 centimetrů, ale váží jen něco kolem sta kilogramů.

„Jsou věci, které se nedají natrénovat, které člověk musí mít v sobě. Koordinace a výška," oceňuje podobně vysoký Ondřej Balvín, který ale váží výrazně víc než šlachovitý Wembanyama. Navíc jeho rozpětí paží měří bezmála dva a půl metru.

„Pokud se objeví pět nebo šest hráčů jako Victor Wembanyama, tak tenhle typ hráčů může změnit samotný charakter basketbalu. Může se změnit výška košů, zvětšit hřiště,“ myslí si asistent trenéra Jan Pospíšil.

Na hřišti svede Victor Wembanyama snad úplně všechno, třeba na obroučku dosáhne ze země, přesně střílí nejen z dálky, blokuje, rozehrává a zvládá pochopitelně i hru zády ke koši.

Je prostě spousta důvodů, proč je považovaný za největší talent minimálně od dob LeBrona Jamese a nejen podle zámořských expertů je braný za jasnou jedničku červnového draftu NBA. I proto je kolem Wembanyamy už od začátku sezony tak živo nebo jak říkají basketbalisté takový hype.

„Chápu, jak je kolem něj obrovsky živo, je to neskutečný hráč, ale už v minulosti jsem hrál proti několika nejlepším hráčům a oni byli v té době lepší než on je aktuálně.“

Francouzský mladík patří mezi budoucí hvězdy basketbalu, ale zkušení čeští reprezentanti hráli i proti lepším protivníkům. „Nemyslím si, že by to byl nejlepší hráč, proti kterému jsme kdy hráli. Možná nebude ani mezi nejlepšími deseti hráči, proti kterým jsme za národní tým hráli. Je kolem něj povyk, proto, co dělá,“ shodují se Balvín s Hrubanem.

autoři: Jakub Kanta , rej
Spustit audio

Související

Sledujte nás