Začínají letní olympijské hry v Paříži. Kdo je ve hře o medaile pro Česko a jak vypadá podrobný program?

26. červenec 2024

V pátek 26. července oficiálně začínají olympijské hry, kterých se zúčastní 111 českých sportovců. Stanice Radiožurnál Sport odvysílá přímé přenosy přímo z místa dění, iROZHLAS.cz bude sledovat snažení českých reprezentantů v podrobné online reportáži. Kdo má tedy z sportovců největší šance na úspěch v Paříži a jak bude vypadat podrobný program her, se dozvíte v přehledném článku, který připravil iROZHLAS.cz.

Ve francouzské metropoli se představí všichni obhájci zlata z Japonska, Jiří Lipták v trapu, Jiří Prskavec ve vodním slalomu, judista Lukáš Krpálek a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou v tenisové čtyřhře.

V největší formě přijíždějí na olympijské hry české tenistky. Krejčíková je čerstvou wimbledonskou šampionkou ve dvouhře, Siniaková se dvěma různými spoluhráčkami ovládla čtyřhru na Wimbledonu a French Open.

Úspěšný pár se před olympijskou sezonou rozešel, do té doby spolu vyhrál sedm grandslamových turnajů. Vítěznou spolupráci se pokusí obnovit v Paříži.

České naděje

Nejen tenisové zápasy pak poběží v přímých přenosech na stanici Radiožurnál Sport. Radiožurnál živě nabídne finálová klání českých sportovců v bojích o medaile.

Krejčíková se ve Francii představí i ve dvouhře, Siniaková zase ve smíšené čtyřhře s Tomášem Macháčem. Ve Francii bude chybět obhájkyně stříbra Markéta Vondroušová, která v pondělí oznámila, že kvůli zranění ruky na hry nepojede.

Judista Lukáš Krpálek, jedna z nejvýraznějších postav českého týmu a také jedna z tváří projektu Radiožurnálu sport Olympijský rok, bude na pod pěti kruhy startovat v kategorii nad 100 kilogramů, ačkoliv uvažoval, že by se mohl pokusit i o nižší. 

Čtěte také

Když má člověk osm kilo nadváhu, dá se to. Ale když má patnáct, je hloupost to shazovat,“ řekl ke svému rozhodnutí v seriálu Radiožurnálu Olympijský rok.

Krpálek se na olympiádu kvalifikoval hned na prvním turnaji roku 2024 v Linci. Na něm dokázal porazit i svého finálového soupeře z minulé olympiády, Gruzínce Gurama Tušišviliho. Kromě něj českého judisty budou v Paříži favority zkušený Francouz Teddy Riner nebo 23letý úřadující mistr světa a Asie Jihokorejec Kim Min-jong.

Z atletů, kteří v samostatné historii přivezli z olympijských her nejvíce medailí, má největší šanci na zisk cenného kovu oštěpař Jakub Vadlejch, v současnosti světová jednička podle žebříčku Mezinárodní atletické federace (IAAF).

Letošní mistrovství Evropy v Římě ovládl sezonním maximem, na Zlaté tretře ale podlehl Němci Julianu Weberovi, který ho spolu s Indem Neerajem Choprou, posledním olympijským šampionem, prověří i v Paříži.

Obhajovat medaili, konkrétně bronzovou, bude ve Francii i šermíř Alexander Choupenitch. V letošní sezoně má na kontě druhé místo na závodech v Itálii a třetí místo na mistrovství Evropy.

Úspěšní vodáci

Mezi nejúspěšnější české disciplíny na olympijských hrách patří vodní slalom, kde i letos budou závodníci útočit na medaile. Prskavec dlouho bojoval o možnost reprezentovat i na kanoi, nakonec však v kvalifikaci těsně zaostal za Lukášem Rohanem. Pojede tak jen na kajaku, na kterém si na minulé olympiádě vyjel zlato.

Rohan na kanoi obhajuje tokijské stříbro. Z žen může překvapit Gabriela Satková, která dokázala ovládnout závod světového poháru na kanoi v pražské Troji.

Čtěte také

Bývalý olympijský medailista je i v nominaci rychlostních kanoistů, paradoxně jde však o kajakáře.

Josef Dostál má na svém kontě čtyři cenné kovy, ze závodu na 1000 metrů na čtyřkajaku v roce 2012, stejný výkon zopakoval i v roce 2016, kdy přidal i stříbro z individuálního závodu na 1000 metrů, a nakonec bronz z deblkajaku na 1000 metrů z her 2020.

V Paříži se poprvé představí pouze v individuálním závodě na kilometrové trati, na níž na letošním jediném závodě světového poháru v maďarském Szegedu skončil čtvrtý.

Spolu s ním se na stadionu Vaires sur Marne na východě Paříže představí i kanoisté Martin a Petr Fuksovi. Starší Martin je úřadujícím mistrem světa na 1000 metrů, spolu se představí na deblkanoi v závodě na 500 metrů.

V letošní sezoně se Martin na světovém poháru ještě nepředstavil, v posledním loňském závodě si ale vyjel zlato na kilometrové trati a s bratrem Petrem stříbro v deblkanoi na 500 metrů.

Na třetí olympiádu pojede plavkyně Barbora Seemanová, která má za sebou úspěšné mistrovství Evropy v Bělehradě. Letos si z něj přivezla čtyři medaile, z toho dvě zlaté za 100 a 200 metrů volným způsobem.

Ve stejných kategoriích se představí i v Paříži, navíc přidá i polohový závod na 200 metrů, z něhož má bronzovou medaili z letošního evropského šampionátu, a  závod na 100 metrů motýlek.

Noví medailisté?

Přímo pod Eiffelovou věží se představí beachvolejbalisté, mezi nimiž nebudou chybět ani David Perušič a Ondřej Schweiner. Úřadujícím mistrům světa se však v olympijské sezoně příliš nedařilo.

Ani na jednom z elitních turnajů se nedostali přes čtvrtfinále a ve světovém žebříčku aktuálně figurují až na šestém místě. Hlavními favority budou Švédové David Ahman a Jonatan Hellvig, které český pár dokázal porazit právě ve finále posledního mistrovství světa v Mexiku, a norské světové dvojky Anders Mol a Christian Sörum.

Na medaili bude chtít útočit i 18letá závodnice ve freestyle BMX Iveta Miculyčová. V žebříčku Světové cyklistické unie (UCI) drží devátou příčku, v loňském roce navíc dokázala ovládnout závod na Evropských hrách v Krakowě. Její cestu do Paříže sledoval ve svém seriálu Olympijský rok Radiožurnál.

Díky změně pravidel může na medaili pomýšlet i lezec Adam Ondra. Z olympijské kombinace bylo vyřazeno lezení na rychlost, které je Ondrovou největší slabinou, a zůstalo tak pouze lezení na obtížnost a boulder, ve kterých patří mezi světovou špičku.

Podrobný program olympijských soutěží naleznete zde.

autoři: iROZHLAS.cz , lbk , mim , rej
Spustit audio

Související

Sledujte nás