Startují letní paralympijské hry. Vlajkonoši české výpravy budou atletka Datinská a plavec Petráček

23. srpen 2021

Atletka Eva Datinská a plavec Arnošt Petráček ponesou českou vlajku při úterním slavnostním zahájení Letních paralympijských her v Tokiu. Dvojici jmen si mezi sebou vybrali sami čeští reprezentanti, kteří se na japonských hrách představí. K oficiálnímu oznámení jmen vlajkonošů došlo přímo v paralympijské vesnici. 

Podobně jako většina výprav bude mít i Česká republika poprvé v historii za vlajkonoše muže a ženu. Umožnilo to doporučení Mezinárodního olympijského výboru a Mezinárodního paralympijského výboru podporující genderovou vyváženost.

Vlajkonoši českého paralympijského týmu

Posledními vlajkonoši v české paralympijské historii byli cyklista Jiří Ježek a hokejista Miroslav Hrbek, na které nyní naváže tandem Datinská-Petráček. 

„Moc to pro mě znamená a děkuji všem, kteří pro mě hlasovali. Pro mě osobně je to odměna za celoživotní dřinu a práci. Jsem velmi rád, že to budu právě já, kdo ponese v úterý českou vlajku. Budu hrdě reprezentovat celou naši krásnou republiku,“ přiblížil své pocity plavec Arnošt Petráček, který se představí na své čtvrté paralympiádě. Na té poslední – před pěti lety v brazilském Riu – dokázal vybojovat zlato na znakové padesátce.

Český paralympijský tým v japonském Tokiu

Pošesté bude v rámci letních paralympijských her startovat atletka Eva Datinská. Dokáže navázat nebo snad dokonce vylepšit svoji sbírku cenných kovů? Dosavadní bilance zástupkyně České federace spastic handicap zní čtyři bronzové medaile ve vrhu koulí. 

„Jsem upřímně moc a moc ráda, že jsem se stala vlajkonoškou české výpravy a je to pro mě čest,“ zmínila ještě mírně zaskočená Datinská, která zrovna přijímala gratulace od ostatních členek atletického týmu Anny Luxové a Terezy Jakschové.

Slavnostní zahájení letních paralympijských her v Tokiu začíná v úterý ve 13:00 středoevropského času. Živé vstupy přímo z místa dění bude na Radiožunálu a nové digitální stanici Radiožurnál Sport zprostředkovávat naše reportérka Zdeňka Trachtová. 

autor: vla
Spustit audio

Související

Sledujte nás