Plavec Ondřej Gemov: Na mistrovství světa pojedu plný kotel. Nevyhlašuji útok na konkrétní časy, abych pak nebyl zklamaný
Momentálně nejlepší český plavec na střední tratě Ondřej Gemov zavítal do studia Radiožurnálu Sport, kde byl hostem pořadu Na síti s Andreou Sestini Hlaváčkovou. Proč na víkendovém republikovém šampionátu startoval pouze v jednom individuálním startu? S čím odlétá na mistrovství světa do Austrálie? Na svém těle má značné množství tetování. Limitují ho nějak při sportovním výkonu? To a mnohem víc uslyšíte od českého reprezentanta v rozhovoru.
Ondřeji, v listopadu se vám zadařilo na závodech v zámoří. Jaké výsledky jste si přivezl?
Na Světovém poháru v Torontu jsem byl na třetím místě v závodě na 800 metrů volný způsob, v Indianapolis jsem byl druhý na 1500 metrů. I když to nejsou moje hlavní disciplíny, tak jsem si na obou udělal osobní rekordy, což je super.
Je běžné, že i na světových akcích startujete mimo hlavní disciplíny?
Už od juniorských kategorií jsem spíše vytrvalec než sprinter, takže s těmi delšími tratěmi nemám problém. Prostě se zadařilo.
V závodě na 1500 metrů jste se zlepšil o neuvěřitelných 21 sekund. Jak vnímáte tak výrazný výkonnostní posun?
Věděl jsem, že plavu rychle, ale i tak to byl obrovský skok. Že pojedu tak hluboko pod patnáct minut, to jsem nečekal. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že já jsem naposledy osmistovku a patnáctistovku jel na mistráku 2019 v Plzni. Jsou to tři roky práce, které kdyby se neprojevily, tak by bylo něco špatně. Závod v Torontu na 800 metrů, kde jsem se zlepšil o tři vteřiny už mi napověděl, že to bude dobré.
Prožíváte aktuálně nejlepší sezonu dosavadní kariéry?
Jedna z nejlepších to určitě je.
Kdy má plavec vrchol kariéry?
Říká se, že tak kolem pětadvacátého roku.
Po úspěchu v zámoří jste se kvalifikoval na mistrovství světa do Austrálie. Kdy vyrážíte?
V pátek 2. prosince vyrážíme.
Jak vrcholí příprava na největší závody sezony?
Včera nám skončilo mistrovství České republiky v Plzni, nyní máme na programu pár dní odpočinku a hned naskočíme do závěrečného tréninku před světem. Letíme tam brzy, čeká nás prekemp a pak půjdeme na věc.
Jak se zadařilo na víkendovém republikovém šampionátu?
Vzhledem k tomu, že jsem byl nemocný, tak jsem první tři dny neplaval. Startoval jsem jenom včera v závodě na 200 metrů volný způsobem a ve štafetě. Dvoustovku jsem vyhrál.
Na světovém šampionátu v Austrálii se budete muset potýkat s časovým posunem. Jak tohle v přípravě řešíte?
Letíme tam o devět dní dříve. Já to ještě úplně nezažil. Výprava do Toronta a Indianapolis byla vůbec první, kdy jsem letěl s takovým velkým časovým posunem. V tomto ohledu jsem nováček.
Ondro, s jakými cíli odletíte do Austrálie?
Zaplavat, co nejlépe. Nejedu se tam jen tak vyplavat. Pojedu plný kotel, nebudu říkat konkrétní časy, protože bych byl pak akorát zklamaný.
Austrálie i USA, kde jste nedávno byl, patří mezi plavecké velmoci. Co dělají jinak a lépe?
Co jsem vypozoroval, tak oni v tréninku plavou to samé co my. Koncept je podobný, jenom ty jejich podmínky jsou na jiné úrovni než u nás. V rámci Victoria máme servis úžasný, ale když vidím podmínky Australanů, Američanů a megalomanské bazény, tak to se bohužel nedá srovnat.
Kolik center jako je Victoria v Česku najdeme?
Tři. Funguje Dukla, Victoria a Olymp.
Jak početný český tým do Austrálie odcestuje?
Nevím přesné počty, ale jsme tam s kolegyní Kíťou Horskou, což je moje tréninková parťačka ze skupiny. Jede i Bára Seemanová a ten tým je fajn, moc se na to těším.
Čtěte také
Dříve jste v tréninkové skupině měl i Báru Seemanovou. Jak to fungovalo?
V roce 2021 si troufám tvrdit, že nám to hodně vyhovovalo. Tréninky byly skvělé a minimálně mě to hodně vystřelilo nahoru.
Jak si plavci v bazénu vzájemně pomáhají?
Závodíme na tréninku mezi sebou. Když plaveme nějaké měřené úseky na čas, tak to plaveme třeba ve dvou a vzájemně si to taháme. Je fajn, když je tam někdo, kdo má plavat úseky v podobném tempu, tak si můžeme vypomoci.
Vyhovuje vám propojení mužů a žen na tréninku?
Ano. Byla by to nuda, kdyby šlo jen o sausage párty (smích).
Po odchodu Báry Seemanové jste se stal lídrem skupiny?
Rozhodně bych se tak nenazval. Pokud to tak někdo bere, tak ok.
Řekl jste mi, že na začátku letošní sezony jste měl plus osm kilo. Teď to tak ale nevypadá. Pracujete nějak speciálně na stravě?
Momentálně držím tak nějak závodní váhu. Těch osm kilo jsem možná přehnal, ale bylo to opravdu dost. Když vidím nějaké fotky z té doby, tak mě polije studený pot. Stravu jsem začal hrotit poměrně nedávno, tak rok a půl zpět. Třeba v roce 2019, kdy mi bylo dvacet let, tak jsem jedl, co hrdlo ráčilo. Měl jsem chuť na KFC, tak jsem šel na KFC. Když byl vrchol sezony, tak jsem tam přišel vysekaný a všechno bylo v pohodě. Najednou z měsíce na měsíc nebo nevím jsem po offseasonu nabral váhu a nešlo to dolů. Takže nastala změna, neznamená to, že bych nesmyslně počítal kalorie nebo měl speciální jídelníček, ale nastavil jsem si v hlavě, jak se chovat. Samozřejmě už se to snažím nepřehánět se smaženými jídly.
V jakém stavu je česká plavecká scéna?
Vždy máme zastoupení na olympiádě, teď v Tokiu byla Bára Seemanová na šestém místě, což je skvělý výsledek a posun od předchozích olympiád. Věřím, že to půjde jenom nahoru.
Měl jste v začátcích kariéry nějaké vzory i z řad českých plavců?
Když jsem jezdil a sbíral medaile na žákovských šampionátech, tak jsem často koukal na Phelpse a Lochteho. Nebylo to ale nikdy tak, že bych chtěl být jako oni. Když jsem jako dvanáctiletý klučík vodil závodníky na republikovém šampionátu v Česku za ruku ke startu, tak jsem si říkal, že s nimi chci být jednou ve finále na "mistrácích".
Před pár měsíci jste překonal český rekord Jana Micky na 400m volným způsobem. Jak velkou radost jste zažíval?
Obrovskou. V závodě mi sedlo úplně všechno. V přípravě, při rozcvičení i rozplavání jsem se cítil, že to jede opravdu dobře. Na mezičase na tři sta metrech jsem si říkal, že už se nebudu divit, kdyby český rekord padnul, plavalo se mi opravdu skvěle.
Jak vypadají šance Ondry Gemova ohledně kvalifikace na olympijské hry do Paříže?
K limitu nejsem úplně blízko, ale myslím si, že to není nereálné. S osobním rekordem za olympijským limitem zaostávám o více než vteřinu.
Kolik času na plnění limitu ještě máte?
Zhruba rok a půl. V kariéře jsem udělal daleko větší skoky, takže by to mohlo jít. Samozřejmě čím je člověk starší, tím je to těžší. Nemám žádná velká očekávání, ale budu se snažit tomu času přiblížit.
Kvůli potetovanému tělu vypadáte spíše jako rebel. Sedí to k vám?
Je fakt, že můj excentrický projev tomu nějakým stylem nahrává.
Máte na sobě opravdu hodně tetování. Nastane nějaký moment, kdy může škodit v plavání?
Určitě. V momentě, kdy si udělám kérku čerstvě, tak se nemůže minimálně týden do vody. Je to i jeden z důvodů, proč plavci běžně potetovaní nejsou. Kérky si proto dělám v době, kdy mám offseason, to znamená v létě zhruba dva a půl týdne a pak kolem Vánoc týden a půl.
Co dalšího si necháte po Vánocích vytetovat? Je to tajemství?
Kérka ženy, co hulí brko. Na pravém prsu už mám kerku holky, která má na sobě mikinu mé oblíbené značky a hulí brko. Je to výjev, který se mi líbí.
Máte spíše rebelskou pozici, tak můžete srovnat jestli jsme oproti cizině úzkoprsí?
Na závodech v Česku se máme řídit pravidly, které běžně platí i ve světě. Třeba teď v zámoří, kdy se doplavalo, tak se z vody vylézalo přes dohmatové desky. To kdybych udělal v Česku a byl přítomný jeden pan rozhodčí, tak bych od něj dostal loket. Oproti ostatním mám i dost hlasité tleskání, které provádím před startem. Měl jsem s tím také problémy, ale je to v rámci pravidel v pořádku.
To tleskání je něco jako předzávodní rituál?
Ano, je to v rámci rituálu.
Ondro, je pravda, že umíte rappovat v osmnácti jazycích?
Určitým způsobem umím přednes ve spoustě jazycích a je to i poslouchatelné. Rozhodně ale neplánuji nic vydávat. Mám naposloucháno dost textů od různých interpretů.
Jak jste se to naučil? Znamená to, že mluvíte i tolika jazyky?
To vůbec. Mám ale dost dobrou audio paměť. Když si naposlouchám audio nebo film, tak jsem schopen ho přednést slovo od slova.
Kromě plavání se věnujete ještě studiím. Jakému oboru se věnujete?
Ochrana obyvatelstva a Tělovýchova a sport. Jde o obor, který skončil, my jsme poslední ročník a zároveň jsem jediný, který to na fakultě studuje pořád, protože jsem úplně neschopnej.
Jde o obor, který směřuje k tomu, co chcete dělat po plavecké kariéře?
Když to vystuduji, tak bych měl mít nějaké solidní uplatnění. Určitě to ale neznamená, že bych si řekl, že budu od roku 2025 krizový manažer nebo něco takového.
Jak zní slova Harryho Pottera v podání plavce Ondřeje Gemova? Mluví do playlistů, které běží při tréninku nebo na závodech v bazénu? Užijte si celý rozhovor s úspěšným českým reprezentantem.
Související
-
Kapitán českých tenistek Petr Pála: Mám štěstí, že se mi v týmu schází skvělé hráčky
Co zdobí nejúspěšnějšího kapitána české fedcupové historie? Líbí se mu nový formát soutěže pod názvem Billie Jean Kingové? Poslechněte si celý rozhovor.
-
Sportovní podnikatel Tomáš Petera: Rád bych do Česka někdy dostal NBA
Prsty má v zápasech NHL v Praze, prestižního tenisového turnaje AGEL Open, ale i Final Four. Jaké má další cíle v pozici sportovního funkcionáře?
-
Biker Ondřej Cink: Desáté místo z mistrovství světa mě utvrdilo v tom, že stále patřím mezi elitu
Co českého bikera nejvíce trápilo v uplynulé sezoně? Jaký vztah má s Jaroslavem Kulhavým? Už ho přebolel smutek z olympijského Tokia?