Katar vyřešil nedostatek ubytovacích kapacit pro fanoušky originálně - postavil stanové městečko z kontejnerů
Hotely v Dauhá jsou po dobu mistrovství světa ve fotbale prakticky vyprodané. A za několik zbývajících pokojů si hoteliéři říkají horentní sumy. Pořadatelé šampionátu proto na okraji metropole postavili kontejnerové městečko. Pojme tisíce lidí, a přestože se nachází v poušti, rychle se plní.
Ve větru, který vane z pouště, se třepotají vlajky jednotlivých zemí, které se šampionátu účastní. Hned u vchodu do kontejnerového městečka jsou recepce, rovněž v podobě kontejnerů. Rezervovat ubytování si tu můžete pouze přes Booking.com a podobné aplikace, přičemž odhadem 80 až 90 procent kontejnerů je podle recepční už obsazených.
„Je to trochu legrace, ale stačí to. Třeba tu budeme celý měsíc, jestli Argentina postoupí,“ usmívají se Alejandra s Eitanem. Ceny za ubytování se argentinskému páru zdají přemrštěné.
Pivo? Tady? Kdepak. Teď se tamhle v obchodě ptali nějací dva Američané a ani náhodou.
Alejandra a Eitan, argentinští fanoušci
„Byli jsme nejdřív v něčem ještě levnějším, ale tam to nestálo za nic. Tady jsme zaplatili 200 dolarů a aspoň máme v kontejneru vlastní koupelnu a záchod. Ale stejně je to šíleně drahé,“ stýskají si. Jestli tu budou party a trochu to tu ožije, zůstanou, jinak by se prý poohlédli po něčem jiném.
Postel, sprcha a okno
Kontejnerové městečko je neuvěřitelně rozsáhlé, mezi jednotlivými řadami obytných boxů vedou uličky pokryté umělým zeleným kobercem.
„Viděli jste to vevnitř? Pojďte se podívat, nic zvláštního tu není – postel, sprcha. A je to čisté. Ještě to tu není úplně dodělané, ale zítra by prý mělo být i pivo. Horko tu není, je tady klimatizace,“ popisují svoje bydlení Angličané Robert, James a Paul.
V kontejneru je opravdu všechno potřebné, ale nic navíc. Je to moderní utilitární interiér s oknem. A malá lednička, asi na to pivo, až bude.
U jednotlivých stánků s posezením si tu můžete dát hamburgery, falafel, šavarmu nebo pizzu. A třeba pan Ridá nabízí, jak říká, jako jediný zdravou stravu.
Čtěte také
Jako na festivalu, jen dražší
Na okraji městečka je dokonce supermarket. „Metrem je to úplně v pohodě. Tamhle je stanice, párkrát přestoupíte na jiné linky, všechno je blízko. Na Hayya kartu je navíc veřejná doprava zdarma,“ vysvětluje Juan José z Ekvádoru.
Přiletěl na týden, bude tu prý jen na dva zápasy. „Stejně tu lidi zůstávají jen přes noc. Přes den je spousta zajímavého kolem mistrovství. Pro mě to bylo rozhodnutí na poslední chvíli letět do Kataru, takže už jsem nesehnal jiné ubytování. Ale myslím, že je to i levnější než hotel,“ odhaduje.
Bydlení je to vlastně trochu jako ve stanovém městečku na hudebních festivalech. Jen je prostě trošku dražší, protože je v Kataru a ještě pro světový šampionát.
Související
-
Mistrovství světa ve fotbale 2022 ŽIVĚ na Radiožurnálu Sport! Podívejte se na program přenosů
Nenechte si ujít fotbalovou atmosféru světového šampionátu, ať jste kdekoliv, a fanděte s Radiožurnálem Sport. Kdy vysíláme fotbal živě?
-
Nevěřím, že by jakákoli akce mohla v současnosti dosáhnout uhlíkové neutrality, říká odborník
O víkendu začne v Kataru MS ve fotbale. Pořadatelé i Mezinárodní fotbalová federace FIFA o něm tvrdí, že půjde o první uhlíkově neutrální šampionát v historii.
-
Deník Vojtěcha Šilhana z Kataru! Užijte si s námi atmosféru světového fotbalového šampionátu
Jak si fotbalový svátek v Kataru užívají fanoušci? Jak vypadá fanzóna? Jak příznivci řeší nemožnost konzumace piva na stadionu? Dozvíte se exkluzivně od Vojtěcha Šilhana.