Jak to vypadá v dějišti zimní olympiády 2026 rok před startem vrcholné akce?

Jak to bude s Českým domem při olympijských hrách v Miláně a Cortině?

V seriálu Radiožurnálu Sport se celý týden věnujeme zimním olympijským hrám v Cortině a Miláně, do kterých zbývá už jen necelý rok. A po dlouhé době to bude olympiáda velmi dostupná pro české fanoušky. Jak Jiří Kejval s Martinem Doktorem řeší, kde se bude během vrcholné akce nacházet Český dům? Poslechněte si.

V posledních letech to totiž měli fanoušci docela z ruky. Poslední zimní olympijské hry se konaly v Pekingu. Předtím sportovci soutěžili v Pchjong-čchangu, v Soči a Vancouveru. Teď - po dvaceti letech od Her v Turíně - to Češi mají znovu opravdu blízko, což kvituje i šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„Je to velká výhoda. Pevně doufám, že toho všichni využijí. Nejedná se jen o fanoušky, ale i o sportovce. Pozitivní, že se to bude odehrávat po celých italských Alpách je ta, že se akce odehraje na špičkových sportovištích. Cortina, Bormio a Anterselva jsou top sportoviště, na která jsou naši sportovci zvyklí, znají je a mohla by to být určitá výhoda,“ řekl před časem v rozhovoru pro Radiožurnál Sport Jiří Kejval.

Sportoviště napříč severní Itálii

Tím že budou Hry v Cortině a Miláně rozeseté po celé severní Itálii, nebude tentokrát pouze jeden Český dům.

„Máme v současné době shortlist dvaceti míst, které by to mohly být. Nemůže se udělat jeden centrální dům, jako to bylo na olympiádě v Paříži. Chceme ho určitě situovat do Milána a v blízkosti hokejových stadionů. Nechceme zapomenout ani na fanoušky, kteří zůstanou v České republice. Připravujeme Olympijský festival a ten chceme vymazlit, aby byl krásný. Byli bychom rádi, aby lidé za festivalem cestovali. Na podzim to chceme oznámit,“ prohlásil Jiří Kejval, který si ale zároveň uvědomuje, že rozprostřenost sportovišť bude pro Český olympijský výbor organizačně náročná.

S tím souhlasí i šéf české výpravy Martin Doktor. Ten počítá s tím, že při spojení sportovců a fanoušků pomůžou také sociální sítě.

„Těžko budeme využívat Český dům k tomu, aby tam jezdili všichni sportovci. Dojet si na otočku z Anterselvy, to asi nikdo nedá. Bude to jedna z velkých výzev, na které budeme pracovat. Udělali jsme si malou generálku na Evropském olympijském festivalu mládeže v Itálii před dvěma lety. U mladých to bylo docela dobré, protože sociálními sítěmi žijí a sdílí si zážitky. Věřím, že půjdeme touto cestou,“ říká Martin Doktor. Zimní olympijské hry v Itálii se uskuteční příští rok od 6. do 22. února.

autoři: David Prouza , rej
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.