Favorizovaní Angličané a Francouzi další překvapení nepřipustili a radují se z postupu do čtvrtfinále. Kanonýr Giroud má navíc rekord

Zatímco v základních skupinách světového šampionátu ve fotbale nebylo o překvapivé výsledky nouze, tak dosavadní program osmifinálových zápasů žádnou senzaci nenabídl. Po postupech Nizozemska a Argentiny si bez větších problémů postup mezi elitní osmičku zajistila dvojice favoritů na zisk medaile Anglie a Francie. Hrdý Albion porazil Senegal 3:0, obhájci titulu z Francie nedali šanci Polákům a zvítězili 3:1. Na čtvrtfinálový duel gigantů dojde v sobotu 10. prosince ve 20:00.

Francie - Polsko

Už od úvodních minut převzali iniciativu obhájci titulu Francouzi, ale k výraznějšímu ohrožení polského brankáře Szczesny se nemohli propracovat. Minutu před koncem první půle ale našel Mbappé ve vápně Girouda a ten pak levačkou poslal míč přesně ke vzdálenější tyči. Zároveň se jednalo o jeho 52. reprezentační gól, a překonal tak nejlepšího střelce francouzského národního týmu Thierryho Henryho.

„Byla tu moje žena, děti i kamarádi z dětství. Je skvělé, že se mi to podařilo právě před nimi. Vždycky jsem chtěl ten Henryho rekord překonat. A teď jsem to opravdu dokázal. Už se na to nemusím soustředit a mohu se konečně koncentrovat na to, abychom s týmem došli co nejdál,“ citoval Girouda Radiožurnál.

Ve druhé půli se obrázek hry nezměnil. Francouzi byli aktivnější, ale ke zvýšení náskoku se dlouho nemohli dostat. Svěřencům trenéra Didiera Deschampse se to povedlo až v 74. minutě, kdy se po rychlém brejku prosadil Mbappé, který měl dostatek času připravit si střelu a povedenou trefou do šibenice zvýšil na 2:0. Definitivně odpor především v první půli aktivních Poláků zlomil znovu Kylian Mbappé. V první minutě nastavení utkání poslal dokonalým obstřelem míč do opačné šibenice. Poláci se nakonec dočkali čestného úspěchu, když v 99. minutě na druhý pokus proměnil penaltu Robert Lewandovski a zmírnil porážku s favoritem

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - osmifinále (Dauhá, Sumáma):
Francie - Polsko 3:1 (1:0)
Branka: 74. a 90.+1 Mbappé, 44. Giroud - 90.+9 Lewandowski z pen. Rozhodčí: Valenzuela - Urrego, Moreno - Soto (video, všichni Ven.). ŽK: Tchouámeni - Bereszyňski, Cash. Diváci: 40.989.

Anglie - Senegal

I v druhém nedělním utkání se z postupu radoval favorit. Angličané na Senegalce vlétli, ale z úvodního tlaku nedokázali afrického soupeře překonat a tak mohl přijít trest. Ve 22. minutě se v dobré pozici ocitl Dia, anglická obrana ale jeho šanci se štěstím ustála. Stejný hráč pak měl ještě zajímavější možnost o pár minut později, tentokrát ale ztroskotal na brankáři Pickfordovi, který jeho střelu skvěle vyrazil. Anglii to zocelilo a do přestávky se stihla dvakrát prosadit. Nejdříve v 38. minutě smrtící brejk zakončil Henderson a ve třetí minutě nastavení prvního dějství uklidnil Angličany svým prvním gólem na turnaji Harry Kane.

V 57. minutě náznak odporu Senegalu odmítl Saka, který zužitkoval nahrávku Fodena a stanovil konečný stav na 3:0. Zbytek utkání už se spíše dohrával. Senegal se s turnajem loučí. Angličany čeká v sobotu 10. prosince od 20:00 čtvrtfinálová bitva s Francií. Všechna utkání z mistrovství světa ve fotbale v Kataru vysíláme na Radiožurnálu Sport v přímých přenosech.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - osmifinále (Chúr):
Anglie - Senegal 3:0 (2:0)
Branky: 38. Henderson, 45.+3 Kane, 57. Saka. Rozhodčí: Barton - Morán (oba Salv.), Nesbitt (USA) - Fischer (video, Kan.). ŽK: Koulibaly (Sen.). Diváci: 65.985.

autoři: Petr Mathauser , rej