Čeští boxeři se přidávají k bojkotu mistrovství světa, vadí jim postoj vedení mezinárodní organizace

Český box se přidává k USA a Irsku a nevyšle své výpravy na letošní mistrovství světa v Indii a Uzbekistánu. Bojkot jako první oznámily Spojené státy americké, kterým vadí kontroverzní kroky Mezinárodní boxerské asociace. Po Irsku se k bojkotu přidává také Česko, jak potvrdil Radiožurnálu Sport prezident České boxerské asociace Marek Šimák.

Vedení Mezinárodní boxerské asociace IBA v čele s Rusem Umarem Kremljovem umožňuje ruským a běloruským boxerům startovat na akcích pod státními vlajkami, a to navzdory ruské invazi na Ukrajinu.

„Co se týče bojkotu mistrovství světa i Česká republika se přidává k Irsku, které nebude posílat na mistrovství světa boxery ani rozhodčí. Určitě se těchto akcí nezúčastníme, chceme ale udělat nominace na olympijské hry, které budou v polském Krakově,“ vysvětlil pro Radiožurnál Sport prezident České boxerské asociace (ČBA) Šimák.

Mezinárodní boxerská asociace, vedená Rusem Kremljovem, povoluje startovat Rusům a Bělorusům pod jejich vlajkami, přestože ruští vojáci ničí na Ukrajině mimo jiné i sportovní infrastrukturu a o život přišel například ukrajinský trenér boxu Mychajl Korenovskyj. Federaci je mimo jiné vytýkána i finanční závislost na ruské energetické firmě Gazprom.

„Umar Kremljov je velmi kontroverzní osobnost. Sponzorství Gazpromu představuje krvavé peníze. Kremljov je přítel Putina. Pro mezinárodní olympijský box je to špatně. Byl bych rád, kdyby se s tím něco dělalo,“ uvedl šéf českého boxu Marek Šimák.

Kontroverze vyvolalo už Kremljovovo zvolení do čela Mezinárodní boxerské asociace IBA v roce 2022. Kvůli údajné nezpůsobilosti nebyl k volbám připuštěn protikandidát Boris van der Vorst, který byl obviněn z vedení kampaně mimo řádné volební období. Sportovní arbitrážní soud CAS následně rozhodl, že Van der Vorst nebyl připuštěn k volbě neoprávněně. Jenže v hlasování delegátů mezinárodní box opakování voleb neodsouhlasil. Proti opakování se vyslovilo 106 ze 146 členů. Celá situace znepokojila Mezinárodní olympijský výbor. Boxu stále hrozí, že do budoucna nebude na olympijských hrách.

Čtěte také

„Věřím, že se box objeví na olympiádách. Vlastně ani nepochybuji, že by se tam neměl objevit, protože si nedokážu ani představit, co by se potom s boxem dělo,“ sdělila Radiožurnálu Sport loňská vicemistryně Evropy v boxu Lenka Bernardová.

Podle šéfa ČBA Marka Šimáka je Kremljovův vztah k olympijským hrám takřka lhostejný. „On chce povýšit mistrovství světa nad olympijské hry, což je v boxu absolutně nemožné. Olympijský box ho skoro nezajímá, což je strašná škoda, protože olympijské hry jsou v boxu to největší.“ dodává Marek Šimák

IBA měla problémy už v minulých letech, ještě před nástupem Kremljova. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) asociaci suspendoval kvůli jejím problémům v oblasti řízení, financí, rozhodování zápasů a etiky už v roce 2019. Odebral ji pořádání olympijského turnaje v Tokiu a oznámil, že asociace nebude mít na starosti ani kvalifikační turnaje pro Paříž 2024 a samotné souboje pod pěti kruhy. V programu dalších her 2028 v Los Angeles box zatím není.

autoři: Lukáš Kaleta , rej
Spustit audio