Čeští basketbalisté vyhráli kvalifikaci na olympijské hry. Pod pěti kruhy se představí po 41 letech

5. červenec 2021

Česká basketbalová reprezentace vybojovala postup na olympijské hry v Tokiu. Ve finálovém zápase kvalifikace v kanadské Victorii porazili Řecko 97:72 a na Hrách se představí poprvé od roku 1980 ještě z dob Československa. V základní skupině narazí svěřenci trenéra Ronena Ginzburga na soupeře z USA, Francie a Íránu.

Nejlepším střelcem utkání byl pivot Patrik Auda, který nastřílel 20 bodů a připsal si čtyři asistence a dva doskoky.

Češi měli podobně jako v semifinále proti favorizované Kanadě (103:101 po prodloužení) skvělý vstup do utkání a v 5. minutě vedl už 20:6. V úplném startu dal šest z osmi českých bodů Veselý, trojkami přispěli k náskoku Satoranský a Bohačík.

Řekové sice vzápětí stáhli ztrátu na 15:22, ale Ginzburgův výběr sedmibodovou šňůrou znovu unikl na rozdíl 14 bodů.

Cesta českých basketbalistů na OH v Tokiu:

Finále:

5. 7. Česko – Řecko (97:72).

Semifinále:

3. 7. Kanada – Česko (101:103).

Základní skupina: 

2. 7. Česko – Uruguay (80:79),

1. 7. Turecko – Česko (87:70).

Řekové začali hrát agresivněji a podařilo se jim v druhé čtvrtině brzy dostat ztrátu pod dvouciferný rozdíl a 65 sekund před poločasem Janulis Larentzakis trojkou snížil manko už jen na čtyři body. Ondřej Sehnal vteřinu před pauzou z perimetru upravil na 50:43.

Po přestávce ukončil téměř dvouminutovou pasáž bez koše Patrik Auda, který navázal na svých 12 bodů z prvního poločasu, Češi pak třetí čtvrtinu ovládli 31:11 a definitivně zlomili odpor soupeře.

V 39. minutě Satoranský nejdříve jedním proměněným trestným hodem poprvé zvýšil na rozdíl 20 bodů a vzápětí jej úspěšnou trojkou ještě posunul. Českou pohodu dokumentoval trefou z dálky s koncem třetí desetiminutovky pivot Ondřej Balvín a bylo to 81:54.

Sehnal dvěma trojkami za sebou ve 33. minutě stanovil nejvyšší rozdíl v utkání na 32 bodů. Ještě jednou ho zajistil 143 sekund před koncem také Veselý, kterému jen těsně unikl druhý double double na turnaji, protože vedle 16 bodů si připsal devět doskoků.

„Je to úžasné. Teď je stašně těžké vyjádřit nějaké jiné pocity, ale je neuvěřitelné,“ říkal po vyhraném finále pivot Patrik Auda. „Je to jako pohádka. Hodně emoční vítězství,“ doplňoval jediný Čech hrající v NBA Tomáš Satoranský.

autor: vla
Spustit audio

Související

Sledujte nás