Chovatelé drůbeže nedaleko Kosic, kde uhynuly labutě na ptačí chřipku, se obávají šíření nákazy

14. únor 2024 08:23

Chovatelé drůbeže v blízkosti Kosic na Hradecku, kde na konci minulého týdne uhynuly desítky labutí na ptačí chřipku, dál žijí v napětí. Nákaza se zatím nešíří, ale stačí málo, aby se situace změnila. Ptačí chřipka se přenáší nejen kontaktem s výkaly, peřím nebo se samotnými nakaženými ptáky, ale šíří se i vzduchem. 

Pár set metrů od místa nákazy je velká farma - Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách.

„Majitel písáku mne v pátek v dopoledních hodinách kontaktoval. že se objevilo asi 17 uhynulých ptáků na vodní hladině. Někteří ptáci leželi na břehu, tak jsme se radili, co dělat. Podle zákonných postupů jsme samozřejmě kontaktovali Státní veterinární správu,“ vrací se ještě k počátku dalšího období nejistoty Jan Pozdílek, ředitel farmy v Kosičkách.

Čtěte také

Dalšího proto, že už v roce 2021 musela společnost kvůli ptačí chřipce zlikvidovat celý chov. „Zaměstnanci se tenkrát báli o práci a opravdu to nevypadalo dobře. Ale nás to semknulo dohromady a společnými silami jsme dokázali velkochov obnovit, farmu udržet a nezkrachovat. Trošku se nám ty okamžiky nyní vracejí a připomínají. Ale když na to budeme hodně myslet, budeme ty myšlenky přivolávat, tak noční můra to je i není. Je to riziko, víme o něm, ale že bychom věděli, že nás ta nákaza nemůže minout, to tak není.

Drůbežářům teď nezbývá než čekat, jestli ptačí chřipka udeří i u nich, stoprocentní ochrana proti nákaze totiž neexistuje. „Není moc jakou ochranu zvyšovat. Máme desinfekční brody a vaničky, přezouváme se a převlékáme se, nepouštíme do areálu nikoho cizího.

V Kosičkách jsou hodně opatrní

Ředitel farmy Jan Pozdílek sice souhlasil s natáčením rozhovoru, ale daleko od areálu drůbežárny. A opatrný byl už v pátek, kdy se o nákaze od majitelů písníku dozvěděl. „Takže já jsem na to písáku raději vůbec nebyl, vyhýbal jsem se tomu místu obloukem. Pouze jsem komunikoval s majitelem po telefonu a dal jsem přísný zákaz, aby se tam kdokoliv z našich zaměstnanců chodil koukat.“

Čtěte také

Veterináři toho teď také moc dělat nemohou, apelovali aspoň na chovatele, aby své chovy chránili, popisuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. „To spočívá zejména v ochraně chovaných ptáků před kontaktem s volně žijícími ptáky. Doporučujeme krmivo a napájecí vodu pro chované ptáky umístit do budov, případně alespoň pod přístřešky. Aby nemohlo dojít k jejich kontaminaci trusem volně žijícího ptactva.“

Mezi drobnými chovateli v okolí je zatím relativní klid. Obce sice vyvěsily upozornění veterinářů na úřední desku, ale ani od nich žádná opatření teď nepřijdou, vysvětluje nezávislý starosta Kosiček Jaroslav Hubert. „Vzhledem k tomu, že to je ptačí chřipka u volně žijícího ptactva, tak my pouze informujeme obyvatele, že se to objevilo a že veterinární správa doporučuje chránit chovy před kontaktem s volně žijícími ptáky.“

Další vývoj situace okolo ptačí chřipky v Královéhradeckém kraji budeme samozřejmě sledovat.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související