Zákony fotbalového kotle

Fotbalové tribuny už prý jsou bezpečné. Stoprocentní to ale není

Můžeme chodit na fotbalové stadiony beze strachu, nebo je namístě se bát? Ještě před pár lety připomínala situace ve fanouškovských kotlích bojiště. A dnes? Je to prý lepší. S jedním velkých „ale“.

Vraťme se na chvíli do března 2014. Při zápase Baníku Ostrava s pražskou Spartou tehdy mezi sektory obou fanouškovských skupin létala pyrotechnika i utržené sedačky. Domácí prolomili plot do prázdné části tribuny mezi oběma tábory, hosté se o to pokoušeli neúspěšně. Policie výtržníky rozháněla svými dělbuchy.

„Bylo to systémové selhání,“ vzpomíná Dušan Svoboda, šéf české ligy, která od té doby zlepšila vybavení stadionů včetně povinných kamerových systémů. I díky tomu policisté rychle dopadli fanouška Plzně, který na Letné před měsícem vhodil světlici mezi příznivce Sparty a zranil nic netušící ženu. Teď mu hrozí až 10 let vězení.

„Jednalo se o selhání jednotlivce, ne systému. To samozřejmě neznamená, že bychom se z té situace chtěli vyviňovat,“ zdůrazňuje Dušan Svoboda.

Na stadionech je klidněji…

„Až na výjimečné excesy na stadionech vymizely násilné excesy. V obecné rovině je dnes situace určitě mnohem klidnější než dřív,“ zdůrazňuje odborník na divácké násilí z ministerstva vnitra Lubomír Janků.

Je tedy na tribunách fotbalové ligy v Česku bezpečno? Ano, říká její šéf Dušan Svoboda i zástupci fanoušků. Nebo třeba tenhle člen kotle Baníku Ostrava. „Nebál bych se vzít dítě na fotbal,“ potvrzuje. „Fanoušci Baníku dříve glorifikovali vrahy, rváče a ožraly, v posledních letech ale vídám víc rodin s dětmi než vandráků.“

… ale bez mráčku to není

Úplně růžová ale situace na stadionech není, upozorňuje Jakub Schoř, který má na policejním prezidiu na starosti prohřešky fotbalových fanoušků. „Nejvíc nás trápí pyrotechnika. Incidentů je jednoznačně víc.“

Jen ve 4 z 26 dohraných kol nemusela ligová disciplinární komise řešit a trestat pyrotechniku. „Pyrotechnika je zakázaná a víme to. Ale cíleně to nerespektujeme. Z našeho pohledu pyrotechnika nebezpečná není, pokud je používaná s rozumem,“ tvrdí zástupce slávistické Tribuny Sever. 

Policejní expert Jakub Schoř namítá, že neexistuje bezpečný způsob použití pyrotechniky. Kromě dobře známého incidentu ze zápasu Sparty s Plzní totiž došlo v této sezoně k mnoha dalším. 

autoři: Jan Suchan , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.