Trumpova cla vejdou do učebnic ekonomie. Ale jen jako příklad zcela pomýlené teorie, hodnotí Jiří Rusnok
Když se jednou spustí obchodní válka, není jednoduché ji zastavit. Čekejme paralelní konflikty, stagnaci a nižší životní úroveň, odhaduje bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok
Jak dopadnou nově oznámená americká cla na českou a světovou ekonomiku? Jak by měli reagovat politici a centrální banky? A co radí bývalý guvernér ČNB pražskému arcibiskupství při správě církevního majetku? Tomáš Pancíř se zeptal bývalého guvernéra ČNB, ekonomického poradce Allianz pojišťovny a také člena ekonomické rady pražského arcibiskupství Jiřího Rusnoka.
Donald Trump na začátku svého projevu v Růžové zahradě Bílého domu označil včerejšek za jeden z nejdůležitějších dnů v americké historii. Zapíše se zavedení cel i do učebnic ekonomie?
Čtěte také
Určitě se zapíše do historie, a tím pádem i do učebnic ekonomie. Bohužel ale jen jako příklad toho, jak může vypadat hospodářská politika, která se neopírá o žádnou relevantní ekonomickou teorii a praxi. Celé východisko americké politiky vůči clům je postaveno na zcela mylných základech, což způsobí velký problém nejen celému světu, ale i Americe.
Co očekáváte, že se stane?
Stojíme na začátku globální obchodní války, která když se jednou spustí, tak není jednoduché ji zastavit. Připomínat to může skutečnou válku vedenou reálnými zbraněmi. Postupně dojde k eskalaci napětí, změní se globální toky zboží a velká část světa bude mít minimálně střednědobě mnohem nižší ekonomickou výkonnost, než by měla za jiných okolností, kdyby to nenastalo. Logicky se tak sníží životní úroveň, což může vyvolat všechny důsledky, které takové věci obvykle ve společnosti mívají.
Půjde o obchodní válku Amerika versus všichni ostatní, nebo čekáte, že soubojů bude daleko více?
Obávám se, že na začátku to bude Amerika versus všichni ostatní. Posléze, až země zavedou obranná opatření, zareagují i ostatní, protože se jich to rovněž dotkne. Podle pravidel Světové obchodní organizace totiž de facto není dost dobře možné mít jiná cla vůči různým aktérům. V důsledku toho vzniknou na světovém obchodním kolbišti další paralelní konflikty.
Čtěte také
Může včerejší krok amerického prezidenta změnit trend globalizace?
Určitě to bude významný moment ve vývoji celkové spolupráce na globální úrovni v hospodářské oblasti. Jak hluboký tento výkyv bude a jak udržitelný bude do budoucna, je ovšem otázka. Já osobně jsem velmi skeptický k tomu, že by se najednou Amerika vrátila k tomu, že bude průmyslovou velmocí a v podstatě všechno si vyráběla sama. Podle mého názoru se nelze takto vrátit zpět. Svět dnes vypadá jinak technologicky i komunikačně.
Globalizace nezmizí. Všichni jsme na jedné planetě, a to nás evidentně bude nutit i přes všechny problémy do budoucna nějak spolupracovat. Ostatně je to ta nejefektivnější cesta pro všechny. Všichni na tom v konečném důsledku vydělávají. Je to milionkrát ověřená teorie i praxe.
Donald Trump slibuje, že to pomůže americké ekonomice. Může na tom ekonomika Spojených států za nějakých okolností opravdu vydělat?
Některé její části mohou krátkodobě nebo střednědobě posílit. Na druhé straně jako celek na tom vydělat nemůže.
Pokud jde o českou ekonomiku, analytici v důsledku zavedení amerických cel odhadují zpomalení růstu HDP o desetiny procentního bodu. Vidíte to podobně?
Čtěte také
Je strašně problematické v tuto chvíli odhady kvantifikovat, když máme ještě řadu neznámých. Velmi hrubě to ale takto lze odhadnout, i když jde spíše o optimistické odhady. Možná první rok to bude několik desetin HDP, ale je třeba si uvědomit, že to bude působit i v dalších letech. Rozhodně nám to vezme kus toho produktu, kterého jsme schopni dosahovat. Jedno procento HDP v Česku je zhruba 80 miliard. Pokud se tedy v souhrnu uberou dvě tři procenta, jsou to i pro českou ekonomiku velké peníze.
Největší riziko vidím ve zprostředkovaných dopadech přes celou Evropu a přes německou ekonomiku. Jsme malá, velmi otevřená ekonomika závislá na exportu průmyslových výrobků. Dopadne to na nás velmi silně.
Povede to v Česku nevyhnutelně ke zdražování, a tím ke zvýšení inflace?
To není vůbec jednoznačné. Rozhodně ne krátkodobě, protože tam budou různé protisměrné pohyby. Dokonce na začátku si dovedu představit, že to může vést ke snížení inflace nebo i k poklesu některých cen. Část výrobků, které se nebudou schopny už dostat na americký trh, bude totiž hledat za každou cenu odbytiště jinde, čili v Evropě.
Na druhé straně, pokud nastanou reciproční opatření ze strany Evropy, mohou zdražit výrobky jdoucí z Ameriky. Není jich ale naštěstí tolik. Pro Evropu tedy není až takovým rizikem inflace jako spíše stagnace, recese hospodářství a s tím spojené další důsledky...
Jaké karty drží v ruce Evropa? Měly by na zavedení amerických cel reagovat také centrální banky? A s čím vším Jiří Rusnok radí pražskému arcibiskupství? Poslechněte si celých Dvacet minut Radiožurnálu.
Související
-
EU je připravena odpovědět na americká cla, uvedla šéfka Komise. Protiopatření chystá i Čína a Kanada
Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise.
-
Odvetná cla ať míří na republikány, navrhuje liberální institut. ‚Hrajme zbrojařskou kartu,‘ říká Telička
„Cla jsou nelegální. Neměli bychom jednat překotně, ale něco udělat musíme,“ je přesvědčený Martin Pánek. „Je třeba podívat se na to, co bude bolet Ameriku,“ souhlasí Pavel Telička.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Navzdory sankcím odjel do USA našeptávat lidem kolem Trumpa. Kdo je Putinův muž Kirill Dmitrijev?
-
Plynovody a ropovody nám ukázaly mapu reálných přátel v Evropě, říká diplomat Václav Bartuška
-
Pláněk pyká za faul na Sedláka. Disciplinární komise udělila hokejistovi stopku na osm zápasů a pokutu
-
Protesty se ve velkém přelily v ekonomický bojkot firem, které spolupracují s Erdoganem, říká Turkyně