Roztoči můžou být taky krásní a dobří. K životu je potřebujeme, upozorňuje přírodovědec Ladislav Miko

3. květen 2024

Ve svém oboru je velmi spokojený. „Definice přírodovědy je široká a každý si tam může najít to svoje. To je na tom to úžasné. Příroda je velmi rozmanitá,“ uvádí. Čím vším se zabývá přírodověda? Co je v současnosti nejpalčivějším problémem planety? Je půda živým organizmem? Co způsobilo intenzivní zemědělství a umělá hnojiva? Nastal čas začít pečovat o půdu?

Zpočátku ho zajímali motýli a brouci. „Skončil jsem u toho, nad čím se většina lidí trochu oklepe. Když řeknu, že se zabývám roztoči, tak první reakce bývá: Fuj! To je asi to, co mám v peřinách a já to tam nechci.“

„Moje celoživotní mise je vysvětlovat lidem, že můžou být taky krásní a dobří a že je vlastně k životu potřebujeme. A není to jednoduchá mise, ale je to tak. Strašně málo o nich víme,“ dodává půdní biolog.

K roztočům a půdní biologii se prý dostal omylem. „Strašně jsem chtěl studovat brouky a měl jsem velkou sbírku. Na vysněný obor jsem se ale nedostal.“ V Akademii věd v Košicích, kam pak odjel pracovat, mu dali na vybranou. „Měl jsem si vybrat žížaly, larvy much, nebo roztoče. Řekl jsem si, že z toho všeho jen roztoči mají nožičky a podobají se broukům. Tak jsem se stal specialistou na roztoče,“ ohlíží se Ladislav Miko v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.