Pořád to trošku bolí, ale už začínáme pomalu doceňovat úspěch, říká po prohraném finále brankář juniorů Tomáš Suchánek

Čeští hokejisté prohráli v dramatické koncovce ve finále juniorského mistrovství světa v Halifaxu s Kanadou 2:3 v prodloužení. I přes počáteční zklamání, že nedokázali velkolepé putování turnajem zakončit vítězstvím, převládá v jejich hlavách pozitivní mysl. „Jsem hrdý na celý tým a smekám kloubouk dolů i fanouškům, co předváděli v Česku. Moc děkujeme,“ posílal vzkaz domů smutný finálový hrdina Jiří Kulich. Ten společně se spoluhráči ukončil 18 let dlouhé čekání na medaili.

Na turnaji sedmigólový střelec Kulich dokázal vstřelenou brankou v 53. minutě poslat zápas do prodloužení. V tom ale udělal klíčovou chybu, po které Kanada rozhodla o vítězství. Trenér Radim Rulík se ale na českého útočníka nezlobil.

Tohle člověk nevymyslí. Jirka Kulich nás poslal do finále a dneska mu odskočil kotouč. Vůbec mu to nezazlíváme, stane se to. Je to o milimetrech. Musím uznat, že kluci tam nechali všechno,“ říkal kouč Rulík, který po 18 letech dovedl české juniory k zisku medaile ze světového šampionátu.

K té výrazně přispěl i brankář Tomáš Suchánek, který na mistrovství světa kromě výborné úspěšnosti zásahů přes 93 procent, přispěl týmu i čtyřmi asistencemi u vstřelených gólů „Je to skvělý brankář a vynikající kluk. I když není draftovaný, tak má před sebou budoucnost. Pracovitý kluk, který má výborně nastavenou hlavu,“ chválil strážce české svatyně Rulík.

Brankář Suchánek byl stejně jako všichni členové reprezentačního výběru krátce po inkasování rozhodujícího gólu hodně zklamaný. Zároveň si ale začal uvědomovat, čeho s nadějným výběrem dosáhl.

„Pořád to trošku bolí, ale už začínáme pomalu doceňovat, co jsme tady s klukama dokázali. Určitě to půjdeme oslavit, protože takový úspěch se musí řádně česky oslavit. Jistě proběhnou oslavy i v Česku,“ těší se na návrat domů brankář Suchánek, který byl společně s Davidem Jiříčkem a Jiřím Kulichem vybrán do All Star týmu turnaje.

autoři: Petr Tomášek , rej