Popírání covidu je obranný mechanismus. Společnost se začala drolit, soudí psychiatr Cyril Höschl

O kolik narostl v době pandemie počet psychických onemocnění? Působí pravidelný přísun mediálních zpráv o koronaviru jako další příčina stresu? A zlepší se duševní zdraví postižených jedinců, až pandemie odejde? Vladimír Kroc se ptá ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla. 

Kdo jsou lidé, kteří tvrdí, že jde o „covidové divadlo“? Je ignorování problému také cesta?

Je to přirozený a pro řadu lidí normální obranný mechanismus pro vyrovnávání se s obtížnými životními situacemi. Takzvaní „popírači“ si závažnost onemocnění nechtějí uvědomit ne proto, že by byli hloupí, ale proto, že když se naučí problém vytěsňovat, uleví se jim.

Jak je pro naši duševní rovnováhu významné, že se společenský pohyb zastavil a nemáme ani mlhavou představu, kdy se budeme moct vrátit k dřívějšímu životu?

Hraje to obrovskou roli. Zřejmě všichni si všimli, že ve společnosti narůstá napětí a agresivita. Polarizace prochází napříč celou společností, od politické úrovně až po rodinné vztahy. Je to způsobeno dvěma fenomény. Zaprvé se zastavily dějiny a společnost se zmrazila, proto se zevnitř začala drolit. Zadruhé je to spojeno s možností neuvěřitelné hyperkonektivity, propojení každého s každým. 

Jak moc nám během pandemie chybí lidský dotyk?

Důležitost osobního kontaktu, mazlení a dotyků by se neměla podceňovat. Například ve vývoji jedince, zejména u dětí, je kontakt nesmírně důležitý. Tam to ohrožení ještě není tak veliké, maminky s dětmi jsou. Problém je v dalších fázích života. Když se nám něco špatného stane, obejmeme i cizího člověka, jsou to zakódované atavismy. Když o to budeme ochuzeni, půjde o defekt v mezilidských vztazích, který se určitě projeví. 

Naučíme se díky rouškám lépe číst z očí?

Je to jedna z mých soukromých hypotéz. V kulturách, kde lidé umí lépe číst z očí, jim zakrývání rouškami obličeje nedělá ani zdaleka takové potíže. 

Vyrůstá kvůli covidu „ztracená generace“? Kdo nejvíc doplácí na sociální izolaci? A kterých duševních onemocnění v posledních měsících nejvíc přibylo? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.