Petr Pavel: Cílem Izraele je způsobit Hamásu co největší škody, pak nastane prostor pro vyjednávání

17. květen 2021

Eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinou je největším konfliktem od roku 2014. „Jediné rozumné, o co se teď lze snažit, je příměří,“ tvrdí český velvyslanec v Tel Avivu Martin Stropnický (za ANO). Připomíná, že Evropská unie se pokusila společnou řeč najít o víkendu – bohužel bez jednoznačné shody. „Nakonec nedošlo ke konsenzuálnímu vyjádření. EU to řeší tím, že vydá prohlášení Unie, ale ne všech členských států,“ vysvětluje.

Tlak na sjednání příměří podle Stropnického ale dál poroste, a to i na půdě OSN. Optimistický scénář by podle něj mohl přinést výsledky už tento týden.

Čtěte také

Podobně si vývoj událostí představuje i bývalý předseda vojenského výboru NATO, generál Petr Pavel: „Cílem nejen vojenského, ale i politického vedení Izraele je způsobit Hamásu co největší škody. Jakmile budou škody na jeho straně dostatečně vysoké, nastane prostor pro vyjednávání příměří.“

Pavel nicméně upozorňuje, že k jakémukoliv jednání je třeba prostředníků: „Vzhledem k tomu, že Hamás je mezinárodně uznanou teroristickou organizací, tak s ní velcí hráči nejednají. Už proto jsou tam prostředníci, jako je především Egypt a Katar. Palestinská autorita, která je legitimně uznávaná, bohužel nemá v Pásmu Gazy naprosto žádný vliv a nelze s ní jako s jednací stranou počítat.“

Hamás není aktivistická, ale teroristická organizace, která používá občany jako své štíty.
Martin Stropnický

Jediné, co může Severoatlantická aliance v tuto chvíli udělat, je přidat se k tlaku na vyvolání vyjednávání, myslí si generál. A dodává, že má-li někdo klíč k řešení celého konfliktu, jsou to Spojené státy americké. Už proto, že tam žije srovnatelné množství Židů jako v samotném Izraeli.

Stropnický: Nazývejme věci pravými jmény

Přestože Martin Stropnický uznává, že najít řešení je extrémně složité, apeluje na to, abychom věci nazývali pravými jmény: „Hamás není aktivistická, ale teroristická organizace, která používá občany jako své štíty.“

Čtěte také

Tunely, na které v minulých dnech zaútočily izraelské rakety, záměrně ústí v oblastech dětských hřišť nebo mešit. A v neposlední řadě je třeba vnímat i některá zinscenovaná videa a fotografie plačících rodin, které jsou součástí špinavé války, tvrdí Stropnický.

Hosty byli:
Martin Stropnický, za ANO, český velvyslanec v Izraeli
Petr Pavel, bývalý předseda vojenského výboru NATO
Petr Boháček, analytik Výzkumného centra AMO

A dodává, že pouze dril a organizovanost obyvatel Izraele jsou důvodem, proč má židovský stát méně obětí.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.