Messimu se splnil sen. Argentinci jsou mistry světa. V infarktovém finále porazili Francii na penalty

Messi nebo Mbappé? Argentina nebo Francie? Po strhujícím finálovém utkání už jsou všechny otázky zodpovězené. Lionel Messi dotáhl Argentinu k titulu! Strhující zápas musel vyvrcholit až penaltami. Argentinci sice zásluhou Messiho a Di Márii vedli už 2:0, ale za Francii vyrovnal ve druhé půli Mbappé. Messi vrátil svému týmu vedení ve druhé části prodloužení, na což zareagoval z penalty opět Mbappé svou třetí trefou v zápase. Rozhodující gól v penaltách dal Montiel.

Argentina ovládla mistrovství světa poprvé od roku 1986, kdy ji k titulu dovedl legendární Diego Maradona. Nyní vedla tým další hvězda, Lionel Messi, který dal ve finále dva góly. Na druhé straně zářil Kylian Mbappé, jehož hattrick však na triumf nestačil.

Jihoameričané v zápase dlouho dominovali a po trefách Messiho, Di Márii a bezkrevném výkonu Francie v prvním poločase nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohla rozjet tak strhující podívaná. V 80. minutě však snížil z pokutového kopu Kylian Mbappé, který za dalších 97 sekund srovnal. Infarktový závěr utkání gradoval v prodloužení. Ve 108. minutě se znovu prosadil hvězdný Messi, ale o deset minut později z penalty hattrick dovršil Mbappé. Zápas tak musely rozhodnout až penalty. V nich si v první sérii naprosto s přehledem počínali právě Messi i Mbappé. Za Francouze ale následně penaltu neproměnili Coman a Tchouaméni, Argentinci se tak radují z titulu!

Mezi hrdiny výběru kouče Scaloniho patřil i v posledním vystoupení na turnaji kapitán Lionel Messi, který pak byl vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu, a gólman Emilliano Martinez.

MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FOTBALE V KATARU - FINÁLE (LUSAIL):

Argentina - Francie 3:3 (2:2, 1:1) po prodloužení, na pen. 4:2

Branky: 23. z pen. a 108. Messi, 36. Di María - 80. z pen., 81. a 118. z pen. Mbappé. Penalty proměnili: Messi, Dybala, Paredes, Montiel - Mbappé, Kolo Muani. Neproměnili: Coman, Tchouaméni. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Fernández, Acuňa, Paredes, Montiel - Rabiot, Thuram, Giroud. Diváci: 88.966.

Argentina: E. Martínez - Molina (91. Montiel), Romero, Otamendi, Tagliafico (120.+1 Dybala) - Fernández - De Paul (102. Paredes), Mac Allister (116. Pezzella) - Messi, Álvarez (103. Lautaro Martínez), Di María (64. Acuňa). Trenér: Scaloni.

Francie: Lloris - Koundé (120.+1 Disasi), Varane (113. Konaté), Upamecano, T. Hernandez (71. Camavinga) - Tchouaméni - Griezmann (71. Coman), Rabiot (96. Fofana) - Dembélé (41. Kolo Muani), Giroud (41. Thuram), Mbappé. Trenér: Deschamps.

autoři: Jakub Kanta , Radiožurnál Sport , lis , rej